укр.укр.
04:57
24 мая

Мы живем по
киевскому времени

 
Главная / Пресс-центр / Новости / Украинские новости / Конституционный суд запретил принудительное психиатрическое лечение без решения суда
Пресс-центр

Новости
Украинские новости
Новости юридического бизнеса
Студенческие новости
Международные новости
Календарь событий
Публикации
Обозрение рынка
Legal Style
Конкурс
Конституционный суд запретил принудительное психиатрическое лечение без решения суда

Конституционный суд запретил принудительное психиатрическое лечение без решения суда

Дата  02-июня-2016 16:43
На языке оригинала
укр.
Конституционный суд запретил принудительное психиатрическое лечение без решения суда
Конституційний суд визнав неконституційними положення закону "Про психіатричну допомогу", які передбачають госпіталізацію недієздатного людини за згодою опікуна і рішення лікаря-психіатра, без судового контролю.

Відповідне рішення КС оголосив у четвер, розглянувши подання уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської, передає "Інтерфакс-Україна".

Омбудсмен просила КС визнати неконституційними зазначені положення закону, які дозволяють госпіталізацію недієздатної людини без відповідного рішення.

Свою позицію автор подання обґрунтовувала тим, що поміщення в психіатричний заклад, з якого людина не може вийти в будь-який момент за власним бажанням, прирівнюється до позбавлення волі, а таке можливо тільки при наявності вмотивованого рішення суду.

"Конституційний суд вважає, що така госпіталізація за своєю природою і наслідками є обмеженням конституційного права недієздатної людини на свободу та особисту недоторканність", ­– зазначено в рішенні суду.

У резолютивній частині рішення КС наголошується:

"Визнати такими, що не відповідають Конституції положення третього речення частини першої статті 12 закону "Про психіатричну допомогу"... Рекомендувати Верховній Раді невідкладно привести положення законодавства України в сфері надання психіатричної допомоги відповідно до цього рішення".

Рішення КС є обов'язковим до виконання, остаточним і оскарженню не підлягає.

На брифінгу після оголошення рішення суду суддя-доповідач у справі Станіслав Шевчук повідомив, що дане рішення стане підставою для подальшого реформування закону про психіатричну допомогу.

Він нагадав, що у Верховній Раді зареєстрований законопроект про внесення змін до закону "Про психіатричну допомогу" в аспекті прав недієздатних осіб.

За словами судді-доповідача, не можна нівелювати сутність прав недієздатної людини, оскільки це гарантовано Конституцією, виняток стосується тільки права голосу.

Подання омбудсмена КС розглядав більше двох років, розглядається подання носило дискусійний характер, в тому числі, через відсутність практики.

Шевчук уточнив, що за статистикою в Україні налічується близько 1 млн 700 осіб, які потребують психіатричної допомоги, близько 10% від цього числі становлять недієздатні люди.

"Це наше рішення узгоджується з європейськими стандартами, стандартами Європейського суду з прав людини", – підсумував він.
Комментарии - 0 + добавить комментарий
Если Вы заметили ошибку в тексте, пожалуйста, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter