рус.укр.
06:22
25 травня

Ми живемо за
київським часом

 
Головна / Прес-центр / Конференції / Інвестиції в корпоративні права іноземних компаній
Інтернет-конференції

Новини
Календар подій
Анонси
Прес-релізи
Конференції
Публікації
Огляд ринку
Legal Style
Конкурс
Інвестиції в корпоративні права іноземних компаній

Інвестиції в корпоративні права іноземних компаній

Дата проведення: 17-грудня-2010, початок: 14:00
Інвестиції в корпоративні права іноземних компаній
17 грудня 2010 р. з 14.00 до 15.00 відбудеться інтернет-конференція ЮК «Spenser & Kauffmann» на тему «Інвестиції в корпоративні права іноземних компаній».

В світлі сучасних економічних умов в Україні, досить поширеним стає інвестування в корпоративні права іноземних компаній. При чому такий вид інвестування широко використовується як для отримання прибутків від самих корпоративних прав (у вигляді дивідендів або від подальшого продажу), так і для структурування та реструктуризації бізнесу (в тому числі для придбання корпоративних прав офшорних компаній).

При цьому, процедура інвестування регулюється не тільки правом тієї країни, резидентом якої є компанія в корпоративні права якої здійснюється інвестиція, а і правом України. Саме про правове регулювання в Україні інвестування українськими фізичними та юридичними особами в корпоративні права емітовані іноземними компаніями і піде мова у цій інтернет-конференції.


Ми запрошуємо до обговорення всіх зацікавлених осіб. Питання спікеру можна ставити вже сьогодні.

На Ваші питання відповідатиме:


Інвестиції в корпоративні права іноземних компаній
Руслан Шевчук, Радник і Со-керівник практики корпоративного права та M&A

Про компаніюЮФ "Спенсер і Кауфманн" є однією з провідних українських юридичних фірм, яка надає своїм клієнтам повний спектр юридичних послуг. З першого дня свого заснування у 2006 році ЮФ "Спенсер і Кауфманн" дотримується високих професійний них стандартів якості супроводжуючи комплексні трансакції та проекти. Ми представляємо інтереси клієнтів в проектах, які потребують серйозної теоретичної бази, а також практичного досвіду у різних сферах права, включаючи питання злиттів та поглинань, корпоративного, комерційного, антимонопольного, конкурентного, страхового, податкового, банківського та фінансового права, а також питання нерухомості та земельного права.

Під час роботи над проектами наші клієнти стають частиною команди 30-ти талановитих та амбіційних професіоналів, які створюють сприятливу робочу атмосферу для досягнення максимального результату. Окрім російської та української мов, наші юристи вільно володіють англійською та французькими мовами, що дозволяє нам легко розуміти та вести переговори як с представниками українських, так і іноземних компаній без психологічних та мовних бар'єрів.

Молодість, прогресивні погляди та прагнення до досконалості надає можливості швидко адаптуватися до умов постійних змін бізнес оточення, а також знаходити нові можливості для наших клієнтів та пропонувати їм ефективні правові рішення, які базуються на розумінні індустрії та реальних потреб клієнтів. Ми впевненні, що досягнення максимального результату залежить від побудованих особистих та професійних партнерських відносин.

Відчуваючи та розуміючи нові віяння в юриспруденції та бізнесі, ми враховуємо тенденції завтрашнього дня, для того щоб вже сьогодні розставити правильні акценти для успішного розвитку бізнесу наших клієнтів у майбутньому.

Питань - 12
Виктор Павлович, 17-декабря-2010 14:32
Руслан, добрый день. Подскажите, пожалуйста, можно ли воспользоваться льготами по таможенному оформлению при ввозе иностранными инвесторами на таможенную территорию Украины строительных материалов?
Уважаемый Виктор Павлович, спасибо за вопрос. Не смотря на то, что вопрос не совсем касается инвестирования в иностранные компании, попробую ответить 
Обычно на практике иностранные инвесторы для получения льгот по таможенному оформлению (в частности освобождение от уплаты ввозной пошлины) при ввозе товара на таможенную территорию Украины, действуют по следующему алгоритму:

1) подготовка  учредительных документов украинской компании, в котором четко описывается имущественный взнос такого иностранного инвестора в уставной капитал в виде  определенного товара.
2) ввоз товара на территорию Украины
3) оформление векселя в пользу таможни,
4) регистрация иностранной инвестиции (при этом описание товара в уставе украинской компании должно четко соответствовать описанию товара в грузовой таможенной декларации),
5) погашение векселя после регистрации иностранной инвестиции, но не позже 30 дней с даты его выдачи.
6) соблюдение требований относительно не отчуждения украинской компанией ввезенного товара на протяжении законодательно установленного строка.

Что касается возможных ограничений на проведение такой процедуры в отношении именно строительных материалов, указанный вопрос требует дополнительного специального изучения.


Алексей, 17-декабря-2010 10:03
Руслан, подскажите, пожалуйста, существуют ли легальные способы обойти необходимость получения индивидуальной лицензии НБУ для приобретения акций иностранной компании? Спасибо.
Спасибо за вопрос. Обходить получение лицензии НБУ не представляется возможным. Можно применить иные варианты структурирования бизнеса. Следует учесть, что фактически лицензирование призвано контролировать денежные потоки из Украины. Если не осуществлять платежи за акций иностранной компании , то и нет необходимости в получении лицензии. Например, можно рассмотреть вариант получения в дарение акций «полочной» иностранной компании.

Однако избирая такой путь, будьте готовы объяснять причины таких бизнес процессов при проведении юридической диагностики ваших компаний, скажем потенциальными инвесторами.


Сергей Сергеевич, 16-декабря-2010 19:09
Чи взагалі в Україні встановлено вимоги щодо джерел фінансування інвестицій в іноземні держави?
Відповідно до Інструкції про порядок видачі індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій закордон, затвердженою Постановою НБУ № 122 від 16.03.1999 р., протягом п'яти робочих днів з дати надходження документів для отримання індивідуальної ліцензії, Департамент валютного контролю та ліцензування НБУ надсилає копію заяви про надання ліцензії спеціальним державним органам по боротьбі з організованою злочинністю для одержання висновку про законність походження коштів. Спеціально уповноваженими органами є відповідні управління Служби Безпеки України та Міністерства Внутрішніх Справ. Перевірка законності походження коштів заявника здійснюється за внутрішніми процедурами зазначених органів, порядок перевірки визначається індивідуально щодо кожної заяви. При цьому органи СБУ та МВС готують відповідний висновок на основі відомостей та документів одержаних безпосередньо від заявника та/або шляхом одержання інформації з автоматизованих інформаційних і довідкових систем та банків даних органів державної влади. Національний банк України приймає рішення про видачу ліцензії з урахуванням зазначеного вище висновку.

Юрій, 16-декабря-2010 17:07
Расскажите, пожалуйста, подробнее о процедуре ликвидации офшорных компаний.
Компанія, зареєстрована в офшорній юрисдикції може бути ліквідована шляхом виключення з реєстру або шляхом добровільної ліквідації. Примусове виключення з реєстру можливе в разі невиконання компанією зобов’язань зі сплати обов’язкових мит та зборів, що однак не звільняє відповідальних посадових осіб юридичної особи від відповідальності. Поновлення в реєстрі можливе протягом встановленого законодавством відповідної країни строку у разі сплати усіх мит, інших зборів та нарахованих штрафів. Процедура добровільної ліквідації залежить від вимог законодавства відповідної юрисдикції але в цілому передбачає ряд послідовних етапів:
  • прийняття рішення про ліквідацію (якщо управління компанією здійснюється через номінальних посадових осіб, може вимагатися рішення бенефіціарного власника юридичної особи);
  • сплата усіх необхідних платежів та зборів;
  • призначення ліквідатора чи ліквідаційної комісії (для повідомлення реєстратора про початок процедури ліквідації, оцінки та розподілу активів компанії між учасниками);
  • публікація відповідних відомостей в засобах масової інформації;
  • отримання свідоцтва про ліквідацію.
Процедура добровільної ліквідації, в залежності від юрисдикції, може тривати декілька місяців.  

Никита, 16-декабря-2010 14:06
Руслане, чи є відкриття фізичною особою рахунку в іноземному банку іноземною інвестицією і чи потребує така операція попереднього отримання індивідуальної ліцензії НБУ?
Саме по собі відкриття рахунку не буде інвестиційною діяльністю, згідно з вимогами підпункту «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 р. № 15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» (далі - Декрет) проте розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах за межами України потребує наявності разової індивідуальної ліцензії Національного банку України, яка видається на підставі Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України (затверджено постановою Правління НБУ від 14.10.2004 р. №  485 (за винятком випадків відкриття рахунків резидентами України під час їх перебування закордоном). Фізичні  особи - резиденти, які отримали індивідуальну ліцензію Національного банку на розміщення валютних цінностей на рахунках  за  межами України, можуть здійснювати на ці рахунки перекази іноземної валюти в сумі, що в еквіваленті не перевищує 600 000 гривень на рік. Ліцензія видається на строк, що не перевищує один рік. Якщо ж фізична особа стає засновником чи учасником іноземної компанії, то операція по перерахуванню коштів на рахунок відкритий для відповідної іноземної компанії є іноземною інвестицією і потребує індивідуальної ліцензії НБУ але вже у порядку, передбаченому Інструкцією про порядок видачі індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій закордон, затвердженою Постановою НБУ № 122 від 16.03.1999 р. 

Людмила, 16-декабря-2010 09:37
Каких налоговых последствий следует ожидать резиденту Украины по отчуждению корпоративных прав или ценных бумаг, эмитированных иностранными компаниями?
Відповідь залежить від наявності чинного договору про уникнення подвійного оподаткування між Україною та державою, податковим резидентом якої є відповідна компанія – емітент корпоративних прав та/або цінних паперів. У разі відсутності такого договору, український емітент – власник корпоративних прав/цінних паперів який є платником податку на прибуток, зобов’язаний вести відокремлений облік операції з цінними паперами по кожному виду цінних паперів та корпоративних прав та включити інвестиційний прибуток до складу валових доходів відповідного податкового періоду. У разі від’ємного значення доходів по операціям з цінними паперами або корпоративними правами, такий результат переноситься у наступні податкові періоди у зменшення зобов’язань по відповідним видам операцій. Крім цього, резидент України може бути зобов’язаний сплатити податок, отриманий в результаті здійснення зазначених операцій і у країні джерела походження доходу (країні, резидентом якої є юридична особа-емітент). У разі наявності договору про уникнення подвійного оподаткування з країною резидентства компанії – емітента,  дохід від продажу цінних паперів або корпоративних прав може оподатковуватися і в іноземній державі, але на умовах, передбачених цим договором. Зокрема, за законодавством Кіпру, дохід від продажу акцій звільняється від оподаткування, якщо емітентом є компанія, зареєстрована на визнаній фондовій біржі Кіпру або якщо основна вартість акцій формується на основі активів у вигляді нерухомого майна. Інвестиційний дохід фізичної особи оподатковується аналогічним чином в Україні (податок з доходів фізичних осіб) та у країні джерела походження доходу в залежності від наявності договору про уникнення подвійного оподаткування та умов такого договору.  


Ігор Миколайович, 16-декабря-2010 08:59
Підкажіть будь ласка, чи потрібна індивідуальна ліцензія НБУ при відкритті філії або представництва підприємства в іноземній державі?
При відкритті іноземної філії чи іноземного представництва (далі – відокремленого підрозділу) зазвичай виникає питання щодо наділення такого відокремленого підрозділу відповідним майном та грошовими коштами. Відповідно до п.1.1 Інструкції про порядок видачі індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій закордон, затвердженої Постановою НБУ № 122 від 16.03.1999 р., не є інвестиціями операції резидентів із перерахування коштів для  утримання  власних представництв (філій) за кордоном згідно з їх кошторисом витрат (за винятком придбання за кордоном нерухомого майна). Отже саме перерахування коштів на забезпечення діяльності іноземного відокремленого підрозділу не є іноземною інвестицією та не потребує індивідуальної ліцензії НБУ. Проте для перерахування коштів за кордон резидент України, очевидно,  повинен необхідно мати відкритий рахунок за кордоном, Безпосередньо для відкриття такого рахунку, отримання індивідуальної ліцензії НБУ не вимагається. Проте при використанні рахунку відкритому за кордоном (тобто при перерахуванні коштів на такий рахунок) необхідно отримати індивідуальну  а для його відкриття – ліцензіяю НБУ. Окрім того, звертаємо увагу, що в разі передачі відокремленому підрозділу певного майна варто враховувати, що така операція визнається майновою інвестицією і потребує одержання індивідуальної ліцензії Міністерства економіки, відповідно до вимог Указу Президента України «Про інвестування майнових цінностей резидентами за межами України» від 13.09.1995 р. № 389.  

Аркадій, 15-декабря-2010 18:06
Пане Руслан, які існують основні обмеження існують в Україні при здійсненні підприємницької діяльності з використанням офшорних компаній?
В Україні як і в більшості держав світу законодавством передбачені так звані «офшорні обмеження». Ці обмеження полягають у збільшенні оподаткування операцій з офшорними компаніями, у застосуванні додаткових заходів валютного контролю та фінансовому моніторингу над такими операціями. Згідно з діючим законодавством, у склад валових витрат підприємств включається лише 85 % видатків на оплату товарів, робіт і послуг, імпортованих з офшорних зон. Також існують обмеження щодо включення до складу валових витрат пасивних доходів (роялті), що сплачуються українськими резидентами на користь компаній, зареєстрованих в офшорних юрисдикціях. Фінансові операції на суми, що перевищують 150 000 гривень (або еквівалентну суму в іноземній валюті) щодо переказу грошових коштів на рахунки відкриті в банках чи інших фінансових установах країн, віднесених до переліку офшорних зон підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу.

Oksana, 15-декабря-2010 14:32
Руслан, какой банк Вы посоветуете для открытия счета при создании компании в оффшорной зоне?
Банківський рахунок для офшорної компанії може бути відкритий і не за місцем її реєстрації, тобто в будь-якій іншій юрисдикції. При цьому враховується мета відкриття та використання рахунку а також вимоги, які виставляє той чи інший банк. Можливе відкриття декількох рахунків для їх використання у різних сферах (розрахункових, інвестиційних, депозитних та ін.). Популярністю користуються  банки Кіпру та країн Прибалтики.

Natalia L., 14-декабря-2010 22:52
Підкажіть, будь-ласка, на якій саме стадії придбання корпоративних прав нерезидента резидент України може здійснити оплату?
Оплата може бути здійснена лише після отримання відповідної індивідуальної ліцензії НБУ на інвестування за кордон, про що в обов’язковому порядку необхідно зазначити в самому договорі купівлі-продажу корпоративних прав. Слід зазначити, що при фактичному переказі коштів на оплату корпоративних прав емітованих нерезидентом українських обслуговуючий банк, окрім інших документів, в обов’язковому порядку вимагатиме від покупця надання зазначеної ліцензії НБУ.

Надежда, 14-декабря-2010 19:24
В соответствии со ст. 1.2 Закона Украины "О налоге на доходы физических лиц"

«З метою оподаткування до доходів платника податку також включаються:
...сума коштів або вартість майна, у тому числі цінних паперів, які надходять у власність юридичної особи, якщо згідно з довіреністю, наданою такою юридичною особою або її засновниками платнику податку, будь-які активні (видаткові) операції з такими коштами або майном здійснюються виключно за рішенням такого платника податку чи за його передорученням (окремою довіреністю) - третьою особою».

Встречались ли у Вас в практике случаи (попытки) украинских налоговых органов реализовать положения данной статьи? Если да, то какие аргументы для защиты своего клиенты вы использовали? Каким был результат?
Согласен с тем, что указанный вопрос совершенно небезосновательно может быть поднят украинскими налоговыми органами. Учитывая изложенное, на практике стараются избегать выдачи генеральных доверенностей от директоров компаний, отдавая предпочтение разовым или специальным доверенностям.

Расходы на получение таких доверенностей очевидно ниже расходов на гипотетический спор с налоговой.

Что касается наших клиентов, то всем им удавалось пока избегать подобных споров.

Надежда, 14-декабря-2010 19:12
В большинстве случаев уставной капитал оффшорных компаний является лишь заявленным (номинальным) и фактически никогда не оплачивается. Можно ли в таком случае говорить об инвестировании за границу согласно законодательству Украины, если гражданин Украины владеет акциями в такой компании? Ведь он фактически заплатил лишь за консультационные услуги иностранной юридической фирме?
Спасибо за вопрос. Согласен с тем, что в большинстве случаев уставной капитал оффшорных компаний является лишь заявленным (номинальным), и редко оплачивается полностью. Однако сложно согласится, что он фактически никогда не оплачивается вообще. Обычно регистраторы из, например, десяти тысяч заявленных акций компании, номиналом в 1 Доллар США, фактически выпускают и оплачивают одну акцию номиналом в один Доллар США. Однако этот один Доллар США, в большинстве юрисдикций (включая оффшорные), должен быть оплачен.  И эта одна оплаченная акция будет составлять 100 % выпущенных акций компании.

Для того чтобы заплатить этот один Доллар США резиденту Украины необходимо получение лицензии НБУ.

Как вариант, можно применить иные варианты структурирования бизнеса. Фактически лицензирование призвано контролировать денежные потоки из Украины. Если не осуществлять платежи за акций иностранной компании, то и нет необходимости в получении лицензии. Например, можно рассмотреть вариант получения в дарение от регистратора оплаченной акции.

Однако избирая такой путь, будьте готовы объяснять причины таких бизнес процессов при проведении юридической диагностики ваших компаний, скажем потенциальными инвесторами.

Якщо Ви помітили помилку в тексті, будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter