рус.укр.
12:50
26 травня

Ми живемо за
київським часом

 
Головна / Прес-центр / Публікації / Юридичні публікації / Україна та Кіпр підписали новий Протокол до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування
Прес-центр

Новини
Календар подій
Публікації
Юридичні публікації
Соціальні публікації
Юридичний бізнес
Огляд ринку
Legal Style
Конкурс
Україна та Кіпр підписали новий Протокол до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування

Україна та Кіпр підписали новий Протокол до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування

Дата  28-грудня-2015 11:04
Україна та Кіпр підписали новий Протокол до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування
Дмитро Перевозчиков, Керівник українського офісу юридичної компанії Michael Kyprianou & Co Ukraine LLC

11 грудня 2015 року Міністр фінансів України Наталія Яресько та Міністр енергетики, торгівлі, промисловості та туризму Республіки Кіпр Йоргос Лаккотріпіс підписали Протокол до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування.

В цілому основна ідея Конвенції була збережена і передбачає можливість сплачувати податки тільки в одній країні і уникати подвійне оподаткування. Інструмент подібних Конвенцій є досить популярним в більшості країн світу і більшість країн мають укладені Конвенції про уникнення подвійного оподаткування між собою.

Після ратифікації Протоколу будуть внесені наступні зміни до Конвенції:
  1. Розмір податку на відсотки збільшується з 2% до 5%.
  2. Для застосування ставки 5% при виплаті дивідендів необхідно володіти не менше 20% статутного капіталу і при цьому обов'язково внести в статутний капітал не менше 100 тис. євро.
  3. Не підлягають оподаткуванню доходи в Україні, які отримує резидент Кіпру у разі відчуження акцій та інших корпоративних прав, більш ніж 50% вартості яких прямо або опосередковано пов'язані з нерухомим майном, яке знаходиться в Україні.
Також звертаємо увагу, що зміни, які були внесені в Конвенцію набувають чинності після ратифікації парламентами і не раніше 1 січня 2019 року, тобто через 3 роки.

Вищевказані зміни певною мірою підвищують вартість угод, які здійснюються між українськими та кіпрськими компаніями. Однак, будь-яке корпоративне структурування і розробка фінансування необхідно аналізувати комплексно, враховуючи не тільки Конвенцію, а й українське валютне законодавство, а також кіпрське законодавство.

Отримання позик від кіпрських компаній є досить популярним способом фінансування. Договори позики з нерезидентами підлягають реєстрації Національним банком України та є дійсними з моменту даної реєстрації. Для реєстрації позики подається відповідний контракт позики і заява в обслуговуючий банк, який у свою чергу подає документи на реєстрацію. Після реєстрації договору позики контрагенти мають право здійснити переказ грошових коштів. При цьому істотною умовою є дотримання валютного законодавства щодо процентних ставок: при терміні позики до 1 рік - не вище 9,8% річних, при терміні позики від 1 до 3 років - не вище 10% річних, а при терміні позики більше 3 років - не вище 11% річних. Застосування Конвенції здійснюється саме в той момент, коли настане строк повернення позики. Загальна податкова ставка при виплаті відсотків на користь нерезидента становить 15%, але Конвенція передбачає знижену ставку, яка на сьогоднішній день складає 2%, а після набрання чинності змін до Конвенції становитиме 5%. Дані ставки розглядаються як податок на репатріацію і сплачуються українською компанією в український державний бюджет, так як в даному випадку українська компанія виступає податковим агентом. При цьому, щоб застосувати знижені ставки, необхідно надати в українську податкову інспекцію податковий сертифікат нерезидента, який буде підтвердженням того, що контрагент є резидентом конкретної країни, що і вказується в даному податковому сертифікаті. При цьому об'єктом оподаткування є відсотки, але не тіло позики. Виходячи з цього можна оцінити істотність підвищення податкової ставки на відсотки з 2% до 5%. Очевидно, що підвищення податкової ставки в 2,5 рази є суттєвим, але при цьому залишає економічну доцільність.

Досить часто кіпрські компанії виступають володільцями корпоративних прав українських компаній і отримують дивіденди, тому відносно зміни застосування податкової ставки для дивідендів необхідно відзначити, що необхідність внесення 100 тис. євро в статутний капітал буде істотним питанням для невеликих компаній, але для великих компаній ця умова не стане перешкодою. Також звертаємо увагу, що виплата дивідендів здійснюється з чистого прибутку, тобто після оподаткування податком на прибуток в Україні, який на сьогоднішній день в Україні становить 18 відсотків.

В рамках міжнародної торгівлі кіпрські компанії часто виступають учасниками експортно-імпортних операцій, проте цієї сфери зміни Конвенції не торкнуться. В рамках експортно-імпортних операцій більш істотним є валютне законодавство, а саме купівля та продаж валюти і правила їх трансферу.

При цьому необхідно зазначити, що на даний момент на Кіпрі є кілька суттєвих факторів, які залишають кіпрську юрисдикцію популярною і ефективною, а саме: корпоративний податок становить 12,5% і відсутність податку при виплаті дивідендів на користь акціонера-нерезидента. В основі кіпрського законодавства знаходиться англійське право, що є дуже зручним та гнучким. Також членство Кіпру в Європейському Союзі відіграє істотну роль при відкритті банківських рахунків та податковому плануванні.

При порівнянні податкових ставок, які застосовуються на Кіпрі та в інших популярних юрисдикціях необхідно відзначити, що оподаткування на Кіпрі досить оптимальне для всіх видів податків.


Коментарі - 0 + додати коментар
Якщо Ви помітили помилку в тексті, будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter