5 років ув'язнення за відеоматеріали про примусову мобілізацію: в Україні журналістку засудили — усі подробиці справи.

У Чернівцях журналістку засудили до 5 років ув'язнення через поширення відео з примусовою мобілізацією. Суд зазначив, що на відео був зафіксований військовий об'єкт -- обласний збірний пункт.
Цю інформацію підтверджує рішення, опубліковане в Єдиному реєстрі судових актів.
Що незаконного зробила жінка, у яких випадках можна і не можна знімати, якщо дії ТЦК СП не правомірні, і як надати розголосу такому відео, щоб не опинитися у в'язниці -- про це в коментарі сайту ТСН.ua розповіла адвокатка Марина Бекало.
У рішення по справі зазначено, що засуджена жінка, за її словами, разом з активістами громадського сектору фіксувала на відео ймовірні порушення прав людини, здійснені чоловіками у військовій формі, поблизу воріт військової частини, використовуючи свій мобільний телефон.
Далі вказане відео із відображенням військовослужбовців із зброєю, та будівлі військового формування жінка опублікувала в соціальних мережах -- YouTube, TikTok і Facebook.
У вироку суду також вказується, що в помешканні засудженої був проведений обшук. У результаті були вилучені ноутбук, мобільний, накопичувач, в яких виявили багато відео та фото із військовими, представниками ТЦК та СП, військовими формуваннями та поліцією. Журналістка опублікувала ці матеріали в соціальних мережах, а також на своїх каналах в Телеграм, Viber і WhatsApp.
Відзначається, що засуджена особа також отримала фінансову підтримку у вигляді донатів від своїх підписників за свою діяльність.
Внаслідок цього жінку було залучено до кримінальної відповідальності відповідно до частини 2 статті 114-1 Кримінального кодексу.
Отже, цей закон встановлює відповідальність за розголошення відомостей про переміщення, активність або місцеположення Збройних Сил України та інших військових підрозділів, якщо є можливість їх ідентифікації на місцевості, в умовах війни або надзвичайної ситуації. За таке правопорушення передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін від п'яти до восьми років.
Таким чином, представники Збройних сил України та інших військових підрозділів, включаючи військовослужбовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також об'єкти, що належать до військових формувань, блокпости, території військових частин і військову техніку, заборонено фотографувати або знімати на відео з метою публічного розповсюдження інформації про їхнє місцезнаходження або пересування. В іншому випадку такі дії можуть бути класифіковані відповідно до статті 114-1 Кримінального кодексу, -- зазначила Марина Бекало в коментарі для ТСН.ua.
Тут важливим є, саме з якою метою здійснюється відео- або фото- фіксація, каже адвокатка.
"Якщо фото чи відео створюється лише з метою зафіксувати правопорушення, перевищення службових повноважень з боку представників ТЦК СП -- наприклад, коли вони силою викрадають людину, здійснюють фізичний вплив або наносять тілесні ушкодження, -- то такі дії не будуть мати кримінальних наслідків для того, хто знімає такі дії та опубліковує таке відео або фото. Але за певних умов", -- каже Марина Бекало.
За словами адвокатки, ці відомості не будуть поширені в публічному просторі. Адже положення кримінальної статті стосуються саме дій, спрямованих на розповсюдження подібних матеріалів.
Таким чином, якщо буде зафіксовано правопорушення, наприклад, з боку ТЦК та СП, відповідні матеріали можуть бути передані лише слідчому або прокурору в межах кримінального провадження – на підставі заяви потерпілої особи або свідка подій. За рішенням слідчого чи прокурора, ці матеріали можуть бути вилучені з технічного пристрою, при необхідності з залученням експертів, під час чого також складається відповідний протокол, -- зазначила Марина Бекало.
Лише в цих обставинах, за словами юристки, документи стають доказами, які можуть бути представлені в суді для підтвердження провини особи.
Одночасно журналісти можуть отримати доступ до відео- та фотоматеріалів, що слугують доказами у судовій справі, але лише за умовою отримання відповідного дозволу від суду.
Не так давно ми інформували, що в Україні продовжили терміни мобілізації та воєнного стану. Дізнайтеся, яка інформація є важливою для українців.