Юридичний портал

Апарату Верховної Ради було ухвалено рішення про засекречення інформації стосовно своїх поїздок та витрат на них.

Вячеслав Штучний (на першому плані), Олександр Корнієнко, Руслан Стефанчук та Олена Кондратюк.

Апарат Верховної Ради не розкриває інформацію про витрати державних коштів на службові відрядження депутатів під час повномасштабного конфлікту. Крім того, відсутня інформація щодо класу транспорту, який використовувався під час цих поїздок. Про це стало відомо завдяки громадській ініціативі "Голка", яка зробила відповідну заяву у вівторок, 8 липня.

Активісти звертають увагу на те, що Апарат Верховної Ради відмовився надати дані про витрати з державного бюджету на службові поїздки голови Апарату Вячеслава Штучного, спікера парламенту Руслана Стефанчука та їхніх заступників, а також голів комітетів Верховної Ради та керівників секретаріатів комітетів за період з 2022 по 2025 роки.

Повідомляємо, що в Апараті Верховної Ради не було створено документ, який містив би запитувану Вами інформацію, і він не є у нашому розпорядженні. Отримати ці відомості можливо лише через узагальнення та аналітичну обробку значного обсягу даних. Також зазначаємо, що інформація про планування та організацію заходів за участю посадових осіб Верховної Ради, що охороняються відповідно до Закону України "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб", а також дані про службові відрядження народних депутатів України в умовах особливого періоду, віднесені до Переліку інформації, що є службовою у Верховній Раді України та її Апараті. Тому згідно з п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", ця інформація не може бути надана, - йдеться у відповіді Апарату ВР.

"Голка" зауважує, що перед тим, як отримати відмову від Апарату, активісти направляли три листи і їх не розглядали, посилаючись на загальні правила щодо оформлення звернень до Верховної Ради при тому, що організація неодноразово направляла такі звернення раніше й отримувала на них відповідь.

"Цікаво зрозуміти, чому платники податків не мають доступу до інформації про подорожі народних депутатів або співробітників Апарату, які вже відбулися минулого року. Як така інформація може вплинути на безпеку? Чому ми не можемо дізнатися, скільки витрачено з бюджету на ці поїздки і яким класом мандрують чиновники під час війни?" - зазначила голова організації "Голка" Ірина Федорів.

Ольга Вдовенко, директорка з юридичних питань громадської організації "Платформа прав людини", підкреслює, що відмова Апарату Верховної Ради суперечить нормам Закону України "Про доступ до публічної інформації".

"Не може бути накладено обмеження на доступ до інформації про використання бюджетних коштів. Оскільки запит стосувався витрат на відрядження службових осіб Верховної Ради України, йдеться саме про таку інформацію. Обмеження доступу до неї можливе лише за умови застосування "трискладового тесту", результати якого повинні бути вказані в тексті відмови, але цього не було зроблено", – зазначає Вдовенко.

Також, за її словами, повідомлення про те, що запитувана активістами інформація "може бути отримана лише шляхом узагальнення та аналітичної обробки великої кількості даних" є перебільшенням.

"У наш час більшість систем документообігу є автоматизованими й дають змогу без надмірних зусиль створити запитувану інформацію. Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям "відображеності та задокументованості" і є публічною.

Окрім цього, перебування особи на посаді, пов'язаній зі здійсненням функцій держави передбачає не тільки гарантії захисту прав цієї особи, а й додаткові правові обтяження. Публічний характер як самих органів-суб'єктів владних повноважень, так і їхні посадових осіб вимагає оприлюднення певної інформації для формування громадської думки про довіру до влади та підтримку її авторитету у суспільстві й така інформація, зокрема, може міститися в наказах про відпустку чи відрядження", - додає правозахисниця.

Громадська ініціатива "Голка" оголосила про намір звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Якщо Апарат ВРУ не відреагує, активісти планують подати скаргу до адміністративного суду.

Попередньо було повідомлено, що очільники секретаріатів комітетів Верховної Ради задекларували доходи у мільйонах у 2024 році. Ці фінансові показники значно перевищують річний заробіток самих голів комітетів.

Читайте також