Юридичний портал

Бібліотечна спільнота святкує тридцяту річницю асоціації у своїй галузі | UACRISIS.ORG

Тридцять років тому в Києві зусиллями групи активних бібліотекарів була заснована Всеукраїнська громадська організація "Українська бібліотечна асоціація" (УБА). Ця важлива дата стала темою обговорення на Круглому столі, який відбувся в Українському кризовому медіа-центрі.

"На даний момент ми налічуємо понад 3000 особистих членів, маємо 82 офіційних партнерів та 14 регіональних відділень, що охоплюють різні області України. У нас функціонує 8 тематичних секцій. Це свідчить про нашу діяльність, яка відповідає актуальним потребам часу. Ми зосереджені на тому, що є найбільш необхідним для бібліотек і бібліотекарів сьогодні," - зазначила президентка Асоціації Оксана Бруй.

На її думку, ключовою характеристикою УБА є осмислене лідерство.

"Ми діємо системно та пропонуємо комплексні рішення для зміцнення стійкості спільнот. Це можуть бути як територіальні громади, так і, наприклад, університети чи навчальні заклади. Ці спільноти об'єднуються навколо бібліотек, щоб разом долати соціальні виклики, що постають перед ними. Ми не чекаємо, поки хтось інший вкаже нам шлях, а беремо на себе ініціативу та відповідальність за свої дії", - підкреслила президентка Асоціації.

Під час підключення зі Страсбурга учасників Круглого столу привітала заступник голови Комітету з гуманітарних та інформаційних питань Євгенія Кравчук. Вона зазначила, що цього року Україна також святкує своє 30-річчя в Раді Європи.

"Мені здається, що бібліотеки -- це також про права людини, про право на доступ до інформації, до спільноти. А у вас якраз, на мою думку, дуже хороша спільнота: ви допомагаєте один одному, і відтак допомагаєте читачам: чи то знайти хорошу книжку, чи то майстер-клас, чи то просто розмову", - підкреслила політикиня.

Вона відзначила тісний партнерський зв'язок, який утворився між УБА і Комітетом Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики.

"До слова, ми вже провели розмову з новим керівництвом Міністерства культури та стратегічних комунікацій щодо ключових законодавчих ініціатив на 2025 рік. Серед цих ініціатив є і зміни до Закону України про бібліотеки та бібліотечну діяльність", зазначила Євгенія Кравчук.

Від Міністерства культури та стратегічних комунікацій Асоціацію привітала начальник відділу політики безбар'єрності гендерної рівності та ментального здоров'я Леся Хемраєва.

"Ми реалізовуємо Всеукраїнську програму ментального здоров'я і в співпраці з Українською бібліотечною асоціацією у нас склався проект, який отримав назву "Бібліотеки як простір психосоціальної підтримки". Мета цього проекту - розкрити бібліотеки як простори, які не просто є фондами зберігачами книг, а просторами, де ми можемо з вами зустрітися, проговорити свої питання, віднайти відповіді на свої питання, почути один одного", - пояснила Леся Хемраєва.

Про свій досвід співпраці з Українською бібліотечною асоціацією Міністерства цифрової трансформації поділилася Руслана Коренчук, заступниця начальника управління розвитку цифрових навичок та цифровізації в освіті.

"З 2020 року ми активно займаємося розвитком мережі центрів цифрової освіти, і протягом цього часу ви стали незамінною підтримкою та найміцнішим партнером у створенні офлайн-хабів", - зазначила вона, звертаючись до аудиторії.

В Українській асоціації видавців і книгорозповсюджувачів підкреслили, що діяльність Всеукраїнської бібліотечної асоціації орієнтована на підтримку і розвиток бібліотек, відстоювання прав бібліотекарів, а також на популяризацію читання і книг в Україні.

Читайте також