Юридичний портал

Діти зазнавали фізичного насильства, їх утримували без туалетного паперу: свіжі деталі з реабілітаційного центру на Львівщині.

Для кількох дітей з центру, що втрапив в скандал, підшукали родини

Поки правоохоронці розслідують справу про сексуальне насильство над вихованцями одного з навчально-реабілітаційних центрів Львівщини, одна з його працівниць вже покарана за застосування сили під час занять. При цьому ті діти, що постраждали від руки дорослих чи були свідками знущань, знайшли прихисток в безпечному місці. Ба більше деякі з них отримали можливість потрапити до родин. Як омбудсмен, так й громадські активісти та благодійники, що опікуються дітьми, наголошують: продовжать слідкувати за тим, що відбувається в закладі.

Ситуація навколо багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру у Великому Любіні, який є комунальним закладом Львівської обласної ради, привернула увагу громадськості в кінці вересня. Як повідомив "Телеграф", діти, що навчаються в цьому закладі, висловили скарги на насильство з боку адміністрації. Це насильство проявлялося у різних формах, включаючи словесні образи, приниження, сексуальні домагання та фізичні покарання. Порушення прав дітей мали систематичний характер, що стало очевидно під час моніторингового візиту до центру.

- Зі сторони директора Великолюбінського навчально-реабілітаційного центру стосовно дітей здійснювалося, в тому числі насильство сексуального характеру. Про це було зроблено відповідну заяву до правоохоронних органів. Відкрито кримінальне провадження і станом на зараз проводиться розслідування, - нагадала під час пресконференції, організованої Офісом омбудсмена, представниця уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова. - До матеріалів справи, звісно, ми не маємо ніякого доступу, але ми надали всю інформацію, яку зібрали, правоохоронцям. Крім того, всі діти, які є постраждалими, або проходять свідками, забезпечені психологічним та адвокатським супроводом. Для нас є критично важливим, аби на них не здійснювався тиск.

Для забезпечення максимального захисту семи вихованців їх перевели до Центру соціальної підтримки дітей та сімей "Рідні". Тут вони проведуть певний час, але назад до Великого Любіня вже не повернуться, оскільки отримали можливість знайти нові сім'ї для виховання. Також до інших установ були переміщені ще кілька дітей.

- На нас лежить відповідальність за відновлення особових справ дітей, які потрапили до нашої організації, а також за налагодження комунікації зі службами, щоб діти могли отримати можливість жити в сімейних умовах, - зазначила Мар'яна Романяк, директорка БФ "Рідні". - На сьогодні вже є певні досягнення. Одна дитина перебуває на етапі оформлення під опіку через наставництво, двоє були влаштовані у прийомну сім'ю в Харківській області, а ще двоє чекають на усиновлення. Ми продовжуємо працювати над тим, щоб знайти комфортні сімейні форми виховання для ще двох дітей, забезпечивши їм безпечне середовище для розвитку. В одному з випадків дитина має бабусю, яка регулярно відвідує її, але через вік і фінансові труднощі не може взяти на себе опіку. Тому ми будемо шукати зручний варіант, щоб забезпечити їхнє подальше спілкування.

Також стало відомо, що одна з дівчат, яку забрали з установи, перебуває в стані вагітності. Цю інформацію адміністрація приховала. Ірина Суслова підкреслила, що це не є наслідком насильства з боку дорослих (батьком дитини є інший вихованець). Вона також зазначила, що про майбутню матір подбають, зокрема, допоможуть знайти оптимальне місце для проживання та нададуть необхідну підтримку на її шляху до материнства.

У Великолюбінському центрі також активно практикувалось психологічне насильство, яке викликає не менше занепокоєння, - зазначила представниця Уповноваженого з прав дитини. - Наприклад, дитині, котра втратила одного з батьків, постійно наголошували, що вона закінчить своє життя так само. Або ж називали вихованців ідіотами та інвалідами, повторюючи, що вони нічого не здатні зробити. Це відбувалося кілька разів на день, навіть у присутності моніторингової групи. Звичайно, таке ставлення впливає на сприйняття дітей. Під час розмови з одним з вихованців, коли ми обговорювали випадок фізичного насильства щодо іншої дитини, він висловив думку: "Ми самі винні, що нас б'ють палкою". Я запитала: "Чому ти так вважаєш?" Він відповів: "Бо якщо я вилаявся, то директор має право мене бити. Ми ж порушуємо правила". Отже, дітям нав'язали певні правила і заявили, що в разі їх порушення вони підлягають покаранню, і це вважається нормою. Але це абсолютно неправильно, адже кожна людина має право на гідність і захист.

За словами Ірини Суслової, вихованці закладу піддавалися психологічному тиску, коли їх лякали психіатричною лікарнею та погрожували "відвезти на восьмьорку" – так в народі називають восьме відділення, де лікуються діти. Діти також згадували, що їм вводили невідомі препарати, після яких вони не могли піднятися з ліжка. Представниця Уповноваженого з прав дитини та інші члени моніторингової групи зазначили, що навчально-реабілітаційний центр наповнювали штучно. Багато вихованців не мали специфічних освітніх потреб, а навчання у закладі проводилось без дотримання спеціальних програм. Крім того, якість харчування залишала бажати кращого, а також були серйозні недоліки в задоволенні побутових потреб: у вихованців не вистачало зубних щіток та пасти, а також туалетного паперу.

На даний момент у навчальному закладі залишилося 23 дитини з 58, які там перебували на початку скандалу. Директор установи Степан Мащак, який наразі відсторонений від своїх обов'язків, опинився під слідством разом із своїми заступниками. Тимчасово виконувати обов'язки керівника НРЦ призначена Ірина Лукачук, яка раніше працювала в аналогічному закладі. Також звільнено виховательку, чия жорстокість щодо дітей була зафіксована на відео, яке потрапило в ЗМІ.

Суд ухвалив рішення накласти на цю працівницю навчально-реабілітаційного центру покарання у вигляді 100 годин громадських робіт, а також заборонити їй займатися діяльністю, пов'язаною з вихованням і навчанням дітей протягом року, - підкреслила Ірина Суслова. - Чи можна вважати це справедливим? Безумовно, ні. Я вважаю, що необхідно не лише зміцнювати механізми захисту дітей у таких закладах, але й підвищувати рівень відповідальності за злочини, пов’язані з насильством над дітьми.

У свою чергу, омбудсмен Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець підкреслив, що публічне обговорення проблем, що виникли в двох установах на Львівщині та одній на Тернопільщині, повинно було б стимулювати місцеві органи влади до рішучих дій для покращення ситуації. Проте, на жаль, реакція виявилася зовсім іншою.

- Керівники відповідних органів, які відповідають за додержання прав дитини, взяли для себе таку тактику захисту, - зазначив омбудсмен. - Вони починають в тому числі публічно розказувати: "Ні, ну ви знаєте, треба ще перевірити ці дані, й що з того, що приїхав Лубінець чи від Лубінця, ми створюємо свою власну комісію, перевіримо і, можливо, ці факти взагалі не підтвердяться". У Львівській області нам взагалі сказали, що факти, встановлені моніторинговою групою не відповідають дійсності. Отже, на жаль, органи влади навіть не зрозуміли, що ми знаходимо системні проблеми: фіксуємо насильство сексуальне, фізичне, психологічне, порушення права на безпечні умови, належну освіту, харчування.

Я хотів би підкреслити, що невиконання законних вимог з боку мене або моїх представників розглядається як адміністративне правопорушення, що може призвести до штрафних санкцій для відповідних посадових осіб. Окрім цього, будь-яке втручання в діяльність уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та його представника підпадає під кримінальну відповідальність згідно зі статтею 344 Кримінального кодексу України. Санкції можуть варіюватися від штрафу в розмірі від 200 до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян до арешту на термін від трьох до шести місяців, або ж обмеження свободи на строк до двох років, або позбавлення волі на той самий термін. У разі виявлення невиконання моїх законних вимог з боку органів місцевого самоврядування чи військових адміністрацій, а також перешкоджання моїй діяльності, я буду наполягати на внесенні відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Проте в уряді є також люди, які усвідомлюють важливість окремого підходу до захисту прав дітей. Це безумовно є найголовнішим питанням для національної політики. Ті факти, які ми виявляємо в державних установах, вимагають від нас термінових і ефективних дій. Нам слід переглянути процедуру проведення моніторингових перевірок і юридичних відповідей на ті жахливі ситуації, які ми фіксуємо, - підкреслив омбудсмен.

Як зазначав "Телеграф", жителі Полтавської області висловили своє обурення стосовно судового вердикту, який стосується покарання батьків підлітків, залучених до сексуального насильства над 12-річною дитиною.

Читайте також