Юридичний портал

Приблизно 10 тисяч осіб - у captivity: озвучено число зниклих безвісти українців.

До реєстру зниклих безвісти потрапляють всі, хто зник починаючи з 2014 року.

Протягом року війни між Росією та Україною в Єдиному реєстрі зниклих безвісти було зареєстровано близько 63 тисяч осіб. Цю інформацію озвучив Артур Добросердов, уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин, під час інтерв'ю для "Суспільного".

"Більше ніж 60 тисяч осіб наразі перебувають у розшуку. Відомо, що близько 10 тисяч з них, за наявними даними, знаходяться в полоні. Це підтвердження походить як з офіційних джерел - від держави-агресора через Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ), так і з неофіційних джерел", - зазначив він.

За інформацією Добросердова, неофіційними джерелами вважаються свідчення тих, хто був звільнений з російського полону, а також дані, отримані через OSINT. Він підкреслив, що громадяни Росії та військові противника розміщують в мережі дані, які підтверджують факт затримання людей. Завдяки цим джерелам вже вдалося виявити понад тисячу п'ятсот зниклих осіб.

До списку зниклих безвісти включають усіх осіб, які зникли з 2014 року. Цей реєстр охоплює інформацію про військовослужбовців та цивільних, осіб без громадянства, а також іноземців, які легально перебувають на території України. Окремо фіксуються дані про невідомі тіла.

Люди залишаються в реєстрі до настання двох фактів:

У більшості випадків цивільні потрапляють до реєстру зниклих через окупацію територій. Проте йдеться не про всіх, хто опинився на захопленій ворогом території. Якщо з людиною зберігається контакт родичів, знайомих на підконтрольній території, з нею не відбувається незаконних дій, заява про зникнення не надходить.

"Але ж є й інші історії, коли цивільних затримують, піддають тортурам, вони зникають і ніхто не знає, що з ними відбулося. Щодо таких випадків надходять заяви в поліцію. Або це моніториться по ЗМІ на окупованих територіях. Це все фіксується і далі збираються дані, куди ж поділася ця людина", - додав Добросердов.

19 квітня 2025 року, в результаті обміну полоненими, додому повернулися 277 українських громадян, які були затримані Росією. Серед них були військовослужбовці Збройних сил України, Національної гвардії, Державної спеціальної служби транспорту та прикордонники. Ці герої захищали Маріуполь та інші стратегічні напрямки в Донецькій, Херсонській, Запорізькій та Луганській областях.

В цілому, з російського полону додому повернулися вже більше 4 тисяч людей. Під час останнього обміну було звільнено Маргариту Виноград та її сина Руслана. Вони разом покидали "Азовсталь" і не мали жодної інформації одне про одного з того часу, поки випадково не зустрілися в автобусі.

Важливо підкреслити, що родичі військовослужбовців, які були захоплені в полон або зникли безвісти, стають мішенню для шахраїв. У лютому уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що злочинці телефонують людям, видаючи себе за працівників міжнародних гуманітарних організацій або благодійних фондів, і намагаються обманом отримати гроші, зокрема, нібито для передачі посилок затриманим захисникам.

Читайте також