Юридичний портал

"Це значний дар для Пекіна". Американські аналітики та законодавці висловлюють занепокоєння щодо наслідків припинення іноземної допомоги для конкурентоспроможності США в боротьбі з Китаєм.

Лише через кілька годин після свого інавгураційного виступу Дональд Трамп підписав указ, що зупиняє всю міжнародну допомогу США до тих пір, поки нова адміністрація не вирішить, чи відповідає ця допомога його політиці "Америка на першому місці".

Голова Комітету з міжнародних справ Сенату, республіканець Джим Ріш, підкреслив, що цей захід є важливим для акцентування на фінансовій відповідальності, оскільки загальний борг США досягнув 36 трильйонів доларів.

"Ясно, що процес роботи над цим ще не завершено. Цей крок був спрямований на те, щоб підкреслити, що ми входимо в боргову яму зі швидкістю 1 трильйон доларів за 100 днів. На мою думку, цей крок акцентував увагу на цій проблемі," - зазначив Ріш у четвер.

Він зазначив, що зупинка іноземної допомоги спонукала всіх "зробити паузу і проаналізувати, як ми використовуємо наші фінанси, куди їх спрямовуємо, і впевнитися, що це відбувається максимально продуктивно".

Він вказав на те, що "існують деякі труднощі", проте влада "продовжує докладати зусиль для їх вирішення".

Демократи кажуть, що призупинення іноземної допомоги негативно впливає на глобальні інтереси США. Воно створює порожнечу, яку заповнить Китайська Народна Республіка.

"Я глибоко занепокоєний зростанням впливу Китаю як в країні, так і за її межами, що стало наслідком призупинення нашої зовнішньої допомоги. Метод, яким це здійснюється, викликає каскадний ефект", -- заявив сенатор-демократ Кріс Кунс з Делавера під час слухань про китайський вплив за кордоном.

"Китай прагне обмежити наш світовий вплив і зміцнити свої власні позиції, - зазначив Кунс. - Це робить нас ненадійним партнером для країн по всьому світу, особливо на Глобальному Півдні. Я стурбований тим, що ми наражаємо на ризик нашу безпеку, а також економічні та дипломатичні інтереси через різке замороження, яке гальмує зусилля щодо протидії недобросовісній діяльності з боку КНР та заважає залученню інвестицій в інфраструктурні проекти."

Сенаторка Джин Шагін з Нью-Гемпшира, головна демократка у Комітеті Сенату з міжнародних відносин, каже, що демократи не повинні бути єдиними, хто стурбований оцінкою та відновленням допомоги.

"Я закликаю всіх представників іншого політичного табору висловити свої занепокоєння адміністрації та підкреслити, що це питання не має партійної приналежності, -- зазначила вона. - Мова йде про наші дії, які мають на меті зберегти наші позиції на міжнародній арені в інтересах національної безпеки".

У різних куточках планети вже розпочалась ліквідація проектів та скорочення штатів у програмах іноземної допомоги, що фінансуються Сполученими Штатами.

Сполучені Штати Америки займають позицію найбільшого постачальника міжнародної допомоги у світі, проте в окремих аспектах їх обганяє Китай. Згідно з даними урядового звітного управління, в період з 2013 по 2022 роки Китай інвестував 679 мільярдів доларів у глобальні інфраструктурні проекти, тоді як Сполучені Штати витратили лише 76 мільярдів.

"Зовнішня допомога є ключовим елементом у комплексі заходів, що забезпечують національну безпеку США, поряд з іншими інструментами, такими як дипломатія та військова підтримка", – зазначила Дженніфер Лінд, доцентка кафедри державного управління Дартмутського коледжу, під час своєї промови перед законодавцями у четвер.

На її думку, в ідеалі потрібно було б скоординовано використовувати всі інструменти США для досягнення їхніх цілей.

"З цієї причини я вважаю зрозумілим, якщо адміністрація захоче взяти коротку паузу та оцінити: чи використовуємо ми правильні інструменти в правильний спосіб", - додала дослідниця.

Мелані Гарт з Атлантичної ради зазначає, що призупинення фінансової підтримки "послаблює можливості США змагатися з Китаєм у різних аспектах".

"Більше ніж 1 мільярд доларів іноземного військового фінансування для Тайваню залишився без активізації. Національний демократичний інститут та Міжнародний республіканський інститут зупиняють свої глобальні програми. Діяльність правозахисних організацій також призупинена," - додала вона.

Вона зазначила, що "Вашингтон насправді відмовився підтримувати продемократичний рух у Гонконзі".

Гарт зазначає, що усвідомлює прагнення адміністрації зосередити допомогу на стратегічних цілях і високо цінує рішення Державного департаменту про відмову. Проте він вважає, що "таке загальне замороження стримує США саме в той час, коли країна веде боротьбу століття".

"Це величезний подарунок Пекіну. Чим довше це триватиме, тим важче буде повернути наші позиції, які ми вже втрачаємо сьогодні, завтра і цього тижня", -- сказала Гарт.

Минулої п'ятниці державний секретар США Марко Рубіо оприлюднив винятки, які розморозили екстрену продовольчу допомогу, а на початку цього тижня видав ще один перелік винятків, які розморозили інші види гуманітарної допомоги.

Головний демократ у спеціальному комітеті Палати представників, що займається стратегічною конкуренцією з Китаєм, у четвер позитивно оцінив ініціативу Рубіо, проте зазначив, що необхідно вжити додаткових заходів.

"Хоча періодичний аналіз впливу іноземної допомоги на національну безпеку США є важливим, раптове припинення будь-якої іноземної підтримки фактично віддає перевагу нашому основному противнику — Комуністичній партії Китаю", — зазначив конгресмен Раджа Крішнамурті у своїй заяві.

"Поки КПК активно вкладає кошти за межами країни, коригує ланцюги постачань та здобуває підтримку у авторитарних лідерів, Сполученим Штатам варто збільшити обсяги іноземної допомоги, а не шукати виправдання своїм власним діям," - підкреслив він.

Читайте також