Депутат Верховної Ради: 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб повернулися на території, що знаходяться під окупацією.
Тільки до окупованого Маріуполя повернулися до 70 тисяч внутрішньо переміщених осіб, що "є жахливою цифрою", заявив народний депутат України Максим Ткаченко.
В Україні близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб (ВПО) повернулися на окуповані Росією території, зокрема, до 70 тисяч - у тимчасово окупований Маріуполь.
В інтерв'ю, яке вийшло в "Укрінформі" в неділю, 24 листопада, Максим Ткаченко, народний депутат і член Комітету Верховної Ради, що займається питаннями прав людини, деокупацією та реінтеграцією тимчасово окупованих територій України, а також національними меншинами та міжнаціональними відносинами, поділився своєю думкою.
"На тимчасово окуповані території вже повернулися близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб", - повідомив Ткаченко, голова підкомітету з питань, що стосуються тимчасово окупованих регіонів.
Читайте також: Працевлаштування ВПО: проблеми й особливості
Ткаченко повідомив, що, згідно з наявними даними, 200 тисяч жителів Маріуполя покинули своє місто, рятуючись від війни, розв'язаної Росією проти України. "При цьому кожен третій з них вирішив повернутися додому, в окупований Маріуполь," - підкреслив народний депутат. - "За попередніми підрахунками, це близько 67-70 тисяч людей. На мою думку, ці цифри вражають".
За його словами, ВПО ухвалюють рішення щодо повернення на тимчасово окуповані території, адже не отримали належної підтримки та допомоги від держави, інтегруватись у нові громади.
Крім того, нардеп зазначив, що існує певний рівень дискримінації переселенців на ринку праці. Він навів приклад, що середня заробітна плата часто коливається в межах 8-12 тисяч грн, тоді як оренда житла в умовно безпечних регіонах починається від 10 тисяч.
"Коли переселенці починають працювати, вони втрачають право на державні виплати, що компенсують витрати на оренду житла, які становлять приблизно 2000 грн на місяць на кожну особу та 3000 грн для дітей і осіб з інвалідністю. Водночас, кількість безкоштовних місць з належними умовами проживання є вкрай обмеженою," - підкреслив він.
Читайте також: Виплати ВПО: хто має право на допомогу?
Ткаченко підкреслив, що в Україні налічується близько 5 мільйонів вимушених переселенців, і щорічно фінансування з державного бюджету на підтримку ВПО зменшується.
"На наступний рік закладено біля 48,6 млрд грн на виплати ВПО, йдеться про допомогу на проживання... У 2022-му ця сума була близько 73 млрд грн, у 2023-му - 57 млрд. Як бачимо, кожного року, на жаль, вона зменшується. Тому наше міжфракційне депутатське об'єднання "ВПО України" підняло це питання, ми змогли переконати уряд виділити додатково ще 1,5 млрд", - зазначив він.