Юридичний портал

Депутатів закликали відмовитися від ухвалення законодавства, яке передбачає відповідальність за плутанину між адвокатом і його клієнтом.

Декілька медіа та громадських організацій зазначили, що новий закон вводить відповідальність за "змішування адвоката із клієнтом", що може негативно вплинути на свободу слова та неупереджене висвітлення справ.

Медійні та громадські структури виступили з вимогою скасувати рішення Верховної Ради, ухвалене 16 липня, яке стосується прийняття в другому читанні та в цілому законопроєкту №12320 "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою забезпечення гарантій адвокатської діяльності".

Цю інформацію містить заява, ініційована Transparency International Ukraine, яку підписали кілька громадських організацій та медіа, серед яких є і "Детектор медіа".

Автори звернення зазначили, що закон передбачає введення адміністративної відповідальності за "змішування ролей адвоката і клієнта", що ставить під загрозу свободу висловлювань і об'єктивність у висвітленні справ. Крім того, це розширить у Кримінальному кодексі підстави для притягнення до відповідальності за втручання в діяльність адвоката.

Перш за все, ці зміни по суті встановлюють цензуру для журналістів, громадських організацій та простих громадян, які висвітлюють судові справи. Нова стаття 185¹⁶ до Кодексу України про адміністративні правопорушення запроваджує відповідальність за будь-яке публічне "ототожнення" адвоката з його клієнтом, навіть якщо це не має на меті завадити його діяльності, і це стосується всіх медіа, соціальних мереж та інтернету.

У заяві зазначається, що визначення терміна "ототожнення" в законі сформульовано неясно, що може призвести до того, що навіть просте підтвердження адвокатом захисту певної особи може стати мотивом для притягнення до відповідальності.

Автори документу висловлюють думку, що запропонований законопроєкт містить нечіткі та суб'єктивні критерії відповідальності. Вони підкреслюють, що терміни, такі як "упереджене ставлення", "негативний тиск" та "особиста причетність", не мають чіткого юридичного визначення, що відкриває можливості для різного тлумачення та потенційних зловживань.

Крім того, відповідно до визнаних європейських норм, медіа-репортажі про судові розгляди та їх учасників відіграють ключову роль у підтримці демократичних принципів. Це має відбуватися з урахуванням певних обов'язків і відповідальності, забезпечуючи баланс між свободою висловлювання думок та іншими правами.

"Висвітлення судових процесів забезпечує їхню відкритість, що цілком відповідає вимогам статті 6 §1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод стосовно публічності слухань. Однак, заборона на згадування адвокатів, які беруть безпосередню участь у судових справах, суперечить принципу прозорості. Крім того, засоби масової інформації та громадські організації мають обов'язок інформувати суспільство про судові слухання, так само як і громадяни мають право на доступ до цієї інформації," -- зазначили автори заяви.

Вони також зазначили, що новий закон вносить зміни до статті 397 Кримінального кодексу України, що стосується втручання у діяльність адвокатів. Проте з оновленого списку дій, що можуть розглядатися як втручання, неясно, які саме дії вважаються незаконними і за які конкретно проступки можуть бути передбачені покарання.

Депутатів Верховної Ради закликали вжити заходів для усунення ризиків, пов'язаних із законодавством, яке передбачає відповідальність за плутанину між адвокатом та його клієнтом.

Якщо цей закон вступить у силу, його положення віддалять Україну від міжнародних стандартів, де основний принцип неототожнення адвоката з клієнтом перш за все спрямований на захист адвоката від тиску з боку держави, а не від суспільної думки чи інформаційного впливу.

Громадськість та ЗМІ звертаються до депутатів з вимогою анулювати постанову Верховної Ради, ухвалену 16 липня, щодо затвердження в другому читанні та в цілому законопроекту №12320, який ставить під загрозу свободу слова і право громадян на інформацію, -- зазначено у заяві.

Спільну заяву підписали Transparency International Ukraine, Інститут масової інформації, "Українська правда", Громадська ініціатива "Голка", онлайн-медіа "Главком", ГО "Жінки в медіа", ГО "Український інститут медіа та комунікації", Суспільне мовлення, Texty.org.ua, Bihus.Info, "Детектор медіа", ГО "Громадське радіо", "Бабель", "Європейська правда", ZN.ua, Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC), Всеукраїнське об'єднання "Автомайдан", ГО "Жіночий антикорупційний рух", Рух "Чесно", видання "Ґрати" та Центр прав людини Zmina.

Читайте також