Держави, які ігнорують права людини, становлять небезпеку для глобальної безпеки та миру, - зазначила правозахисниця Матвійчук.
Країни, що серйозно порушують права людини, є небезпечними не тільки для своїх населень, а й для загального миру та безпеки у світі.
Цю інформацію озвучила українська правозахисниця та лауреатка Нобелівської премії Олександра Матвійчук під час заходу "Посли справедливості: жінки, які відстоюють відповідальність". У ньому брали участь жінки, які невтомно працюють над досягненням справедливого миру для України, як повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Свобода і мир тісно переплетені між собою. Країни, які систематично порушують права людини, представляють загрозу не лише для своїх громадян, а й для глобальної безпеки та стабільності. Яскравим прикладом цього є Росія, яка поступово знищувала своє громадянське суспільство. Проте, протягом тривалого часу розвинені демократії ігнорували ці порушення, продовжуючи співпрацювати з російським урядом, укладаючи угоди про будівництво газопроводів і ведучи бізнес, ніби нічого не трапилося. Світ майже не звернув уваги на військову анексію Криму, що стала безпрецедентним випадком після закінчення Другої світової війни", - підкреслила Матвійчук.
Вона підкреслила, що російські війська завдають значної шкоди Україні, знищуючи житлові будинки, храми, музеї, навчальні заклади та лікарні. Вони обстрілюють коридори для евакуації, викрадають українських дітей, катують людей у фільтраційних таборах, вчиняють ґвалтування та вбивства, тоді як система ООН залишається бездіяльною в цій ситуації.
"Розростається безкарне зло. Російські військові вчинили жахливі злочини в Чечні, Молдові, Грузії, Сирії, Малі, Лівії, та жодного разу за це не були покарані. Вони вірять, що можуть робити все що заманеться. Якщо ми хочемо запобігти війнам, то повинні покарати держави та їхніх лідерів, які починають ці війни", - підкреслила нобелівська лавреатка.
Вона зауважила, що в історії людства був лише один прецедент покарання за злочин агресії - це був Нюрнберзький процес, на якому нацистських воєнних злочинців судили вже після падіння нацистського режиму.
"Проте ми перебуваємо в XXI столітті. Справедливість не повинна визначатися термінами чи обставинами завершення війни. Необхідно переглянути глобальну стратегію стосовно злочинів проти миру. Зараз ми зобов'язані створити спеціальний трибунал для притягнення до відповідальності Путіна, Лукашенка та інших військових злочинців", - підкреслила правозахисниця.
Матвійчук підкреслила, що на наших очах руйнується світовий порядок, заснований на Статуті ООН і міжнародному праві. "Робота Ради Безпеки паралізована. Дедалі частіше палає в різних частинах світу, бо міжнародна "проводка" несправна, і тому іскрить скрізь. Ми маємо почати реформувати міжнародну систему, щоб захистити людей від війн і авторитарних режимів у всьому світі", - сказала вона.
На її переконання, якщо Росії "все вдасться", це спонукатиме інших авторитарних лідерів у різних частинах світу робити те саме.
"Демократичні уряди будуть змушені спрямовувати фінансові ресурси не на освіту, охорону здоров'я, культуру чи розвиток бізнесу, а на військові потреби. Це призведе до того, що глобальні проблеми, такі як зміна клімату та соціальна нерівність, залишаться поза увагою. Ми можемо стати свідками зростання кількості ядерних держав, впровадження штучного інтелекту у військових конфліктах, а також виникнення роботизованих армій і нових видів зброї масового знищення. Якщо Росії вдасться реалізувати цей сценарій, світ стане небезпечним для всіх без винятку", – підкреслила Матвійчук.
Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, під час дванадцятої зустрічі Коаліції держав (Core Group), присвяченій створенню спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України, було прийнято заяву, яка підтвердила, що покарання для винних є невідворотним.