Держава-агресор може втратити судовий імунітет в Україні - парламент ухвалив відповідний законопроєкт.

Законодавча ініціатива №7520-д була підтримана.
Документом пропонується внести зміни до закону про Раду національної безпеки і оборони і надати їй повноваження ухвалювати рішення про включення і виключення іноземної держави з Переліку держав-спонсорів тероризму.
Законодавча ініціатива пропонує: якщо іноземна держава будь-коли була визнана в Україні спонсором тероризму, вона не матиме судового імунітету. Це означає, що українські суди зможуть розглядати справи проти такої держави щодо відшкодування шкоди, завданої терористичними актами або діяльністю.
Зокрема, суд має право розглядати справу в таких випадках: якщо терористичний акт відбувся повністю або частково на території України, або якщо його наслідки впливають на Україну; потерпілими можуть бути громадяни України, особи, які проживають на території України, або юридичні особи, зареєстровані відповідно до українського законодавства.
Це має на увазі як безпосередню, так і опосередковану роль держави у фінансуванні терористичних актів.
У випадку виникнення відповідних суперечок іноземна держава та її активи не матимуть імунітету. Це означає, що на майно цієї держави можуть бути накладені арешти, застосовані різноманітні заходи для забезпечення виконання позову, а також можливе примусове виконання судових рішень.
Одночасно в Закон "Про боротьбу з тероризмом" планується внести визначення терміна "Держава-спонсор тероризму". Це буде означати іноземну державу, яка безпосередньо або опосередковано надає матеріальні або інші види підтримки для реалізації терористичних актів чи терористичної діяльності, зокрема через фінансування виконавців цих дій.
Окрім того, пропонується доповнити Господарський процесуальний кодекс новими статтями, якими визначаються порядок вирішення питання про визначення майна іноземної держави, щодо якого можуть бути застосовані заходи примусового виконання рішень, та особливості провадження у справах щодо іноземної держави.
Пропонується внести поправки до Цивільного процесуального кодексу, доповнивши його новими статтями, що регламентуватимуть процедуру встановлення майна іноземної держави, на яке можуть бути застосовані заходи примусового виконання судових рішень, а також порядок інформування сторін у справах, в яких беруть участь іноземні особи.
Крім того, запропонований законопроєкт включає внесення до Закону "Про виконавче провадження" нової статті, яка регулюватиме специфіку виконання рішень у ситуаціях, коли боржником виступає іноземна держава або коли стягнення відбувається з її активів.
Прийняття та впровадження норм цього законопроєкту має на меті забезпечити дотримання і ефективне відновлення порушених прав і свобод громадян, а також підприємств, установ і організацій в умовах збройної агресії, конфлікту та тимчасової окупації українських територій. Крім того, це сприятиме захисту інтересів держави у процесі відшкодування шкоди, завданої агресором.
Як повідомляло агентство Укрінформ, 18 грудня Верховна Рада ухвалила законопроект про створення і ведення реєстру терористичних організацій (груп), отримавши 282 голоси народних обранців. У січні Президент Володимир Зеленський затвердив цей закон.