Державна дума Російської Федерації виступила з ініціативою запровадити покарання для іноземців, які надають "допомогу ворогу", терміном від 10 до 15 років позбавлення волі.
Комітет Держдуми Росії, що займається питаннями державного будівництва та законодавства, підготував до другого читання законопроєкту, який передбачає посилення покарань за збройний заколот. У рамках цього законопроєкту була підтримана ініціатива про встановлення кримінальної відповідальності за "допомогу противнику" в діяльності, що загрожує безпеці Російської Федерації.
Як повідомляє російська служба Радіо Свобода, поправка встановлює відповідальність за "сприяння противнику" для іноземних громадян і осіб без громадянства, які перебувають на території Росії. За фінансову, матеріально-технічну, консультаційну чи іншу допомогу в діяльності, свідомо спрямованій проти російської безпеки, загрожує позбавлення волі терміном від 10 до 15 років.
У законопроєкті термін "опонент" визначається як "іноземна держава, а також міжнародні або іноземні організації, які активно протидіють Російській Федерації під час збройних конфліктів, військових операцій або інших дій, що включають використання зброї та військової техніки".
Згідно з інформацією правозахисних організацій, близько 900 громадян Російської Федерації отримали вироки за звинуваченнями у державній зраді, шпигунстві або співпраці з іноземними державами після початку масштабної агресії Росії проти України.
На початку обговорюваний законопроєкт лише підвищував кримінальну відповідальність за правопорушення, пов'язані зі статтею "озброєний заколот".
Поправки до законодавства про заколот були запропоновані у червні 2023 року, після того, як представники ПВК "Вагнер" вирушили маршем на Москву, щоб, за їхніми словами, домогтися зміни військового командування, і повністю захопили місто-мільйонник Ростов-на-Дону і блокували ще одне місто з мільйонним населенням - Воронеж.
Після проведення переговорів з владою та авторитарним лідером Білорусі Олександром Лукашенком, заколот був припинений. Лідер ПВК "Вагнер" Євген Пригожин та його найближчі партнери згодом загинули в результаті авіакатастрофи.