Юридичний портал

Інформація про загибель журналістки Вікторії Рощиної є ще одним підтвердженням жорстокості російської системи, – заявила речниця Єврокомісії.

Аніта Гіппер підкреслила, що Росія має відповісти за всі свої воєнні злочини.

У представництві Європейської комісії підкреслили, що нові відомості щодо загибелі української журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні є ще одним підтвердженням жорстокості російської системи. Це також свідчить про те, що окупація становить смертельну небезпеку для українського населення.

Цю інформацію повідомляє "Європейська правда", посилаючись на заяви речниці Єврокомісії Аніти Гіппер під час сьогоднішнього брифінгу, що відбувся 30 квітня.

"Росія постійно використовує будь-яку можливість, щоб продемонструвати свою жахливу жорстокість стосовно українців, вчиняючи вбивства та тортури, як сталося з Вікторією Рощиною, відважною українською журналісткою, яка зазнала не лише жорстокої смерті, а й тортур. Це ще раз підтверджує, що життя під російською окупацією не є прийнятним варіантом і не може бути безпечним для українців", - прокоментувала речниця.

Аніта Гіппер зазначила, що журналісти назавжди збережуть у пам’яті відвагу Вікторії Рощиної.

"Необхідно докласти всіх зусиль, аби Росія відповіла за всі свої військові злочини та звірства," -- зазначила прес-секретар.

Нагадаємо, що 29 квітня "Українська правда" представила дослідження під назвою "Проєкт "Вікторія"", яке було ініційовано організацією Forbidden Stories. У цьому проєкті взяли участь медіа з шести різних країн, а загальна кількість журналістів, які працювали над матеріалами, склала 45 осіб з 13 медіа.

У дослідженні йдеться про те, що Росія передала Україні тіло журналістки Вікторії Рощиної, яке отримало номер 757. У документах російської сторони ця особа була позначена як "невстановлена особа чоловічої статі" і містила єдину незрозумілу позначку: СПАС. Варто зазначити, що кілька внутрішніх органів були відсутні. На думку міжнародного експерта-патологоанатома, відсутність цих органів могла свідчити про те, що смерть настала внаслідок удушення.

Речник Міністерства закордонних справ Георгій Тихий звернувся до міжнародної спільноти з проханням відреагувати на розслідування вбивства Вікторії Рощиної, яка загинула в російському полоні. Він нагадав про важливість залучення таких організацій, як Рада ООН з прав людини, моніторингова місія ООН з прав людини в Україні, ЮНЕСКО, ОБСЄ та Рада Європи, щоб вони вжили заходів у відповідь на результати розслідування, які виявляють злочинні дії Росії на тимчасово окупованих територіях України.

Фрилансерка-журналістка Вікторія Рощина зникла у серпні 2023 року на території України, що перебуває під контролем російських військ. Раніше, в березні 2022 року, її захопили російські окупанти, і вона провела десять днів у полоні в Бердянську. У той час Рощина працювала над матеріалом для Hromadske та намагалася дістатися з Запоріжжя до Маріуполя.

27 травня 2024 року стало відомо, що Рощина утримується в російській в'язниці. Інформацію про її смерть оприлюднили 10 жовтня 2024 року. Тіло журналістки не було повернуто в Україну протягом кількох місяців.

У результаті спільного розслідування, проведеного журналістами "Слідство.Інфо", "Ґратів" та Суспільного разом з міжнародною організацією "Репортери без кордонів", стало відомо, що Рощину зазнала жорстоких катувань у російському полоні. На її тілі виявилися сліди ножових поранень, а вага зменшилася до 30 кілограмів, що призвело до неможливості самостійного пересування.

24 квітня стало відомо, що тіло Вікторії Рощиної було повернуте в Україну в кінці лютого 2025 року. Ідентифікацію особи здійснено за допомогою ДНК-аналізу. Цю інформацію тримали в таємниці, оскільки російські війська часто вдаються до практики підміни тіл, і не було впевненості, що це дійсно журналістка.

Тоді ж в Офісі Генпрокурора заявили, що через стан тіла фахівці поки що не змогли встановити причину смерті Рощиної, однак на її тілі були виявлені численні ознаки катування.

Читайте також