Екстремістські групи, які маскувалися під бойові клуби у Telegram, викликали занепокоєння в США.
Групи, що підтримують ідеї переваги білої раси, активізують свої зусилля щодо залучення нових учасників через соціальну мережу Telegram. Вони розповсюджують расистські теорії, прикриваючись клубами для чоловіків, які займаються бойовими мистецтвами.
Згідно з інформацією, отриманою від правозахисних організацій та дослідників, які протягом багатьох років займаються вивченням екстремізму, останнім часом у Telegram стало помітно активніше обговорення, пов'язане з виборами в США. Деякі великі канали, що мають значну кількість підписників, почали обмінюватися повідомленнями, що свідчить про координацію між групами, які раніше функціонували автономно.
Законодавці США, співробітники Конгресу та департаменти державної та внутрішньої безпеки отримали понад 20 брифінгів за останні тижні від експертів з боротьби з тероризмом, які відстежують активні клуби, за словами особи, яка брала участь у дискусіях, яка побажала залишитися анонімною, щоб описати зустрічі за закритими дверима. Деякі з брифінгів перед днем виборів були зосереджені на можливому політичному насильстві з боку ультраправих активних клубів у випадку, якщо віце-президент Камала Харріс виграє вибори.
Слабо структурована мережа активістських клубів у США та Канаді складається з людей, які в онлайн-форумах стверджують, що працюють над запобіганням знищенню білої раси — теми, що часто обговорюється в контексті теорій змови. Ці групи, які зазвичай мають тисячі підписників у Telegram, закликають своїх учасників займатися змішаними бойовими мистецтвами та розміщувати плакати у громадських місцях.
"Модерація є постійно еволюціонуючим викликом для всіх платформ", - зазначив у своїй заяві представник Telegram Девон Сперджен. "Telegram сприяє мирному висловленню думок, але заклики до насильства категорично заборонені правилами користування і завжди підлягають видаленню модераторами".
Інтерес до активних клубів зріс на фоні підвищення екстремістських тенденцій у США після обрання Дональда Трампа. Як повідомляє Інститут стратегічного діалогу, некомерційна організація, що займається захистом прав людини, фраза "твоє тіло, мій вибір", яка виступає проти обмеження репродуктивних прав жінок, зафіксувала зростання на 4600% з моменту виборів.
16 листопада невелика група затятих неонацистів пройшла маршем через місто Колумбус, штат Огайо, у червоних масках і прапорах зі свастикою, що викликало широке засудження з боку державних чиновників. Демонстранти в Мічигані на початку місяця розмахували нацистськими прапорами біля театральної постановки "Щоденника Анни Франк" . Немає вказівок на те, що члени Активного клубу зіграли роль у будь-якому випадку.
"Цей мейнстрімний момент слугує їм можливістю долучитися до діалогу," -- зазначив Морган Мун, дослідник Центру екстремізму Антидифамаційної ліги. "Вони здобувають нових підписників, і ці організації стають дедалі більш рішучими у своїх діях."
Публікації від Active Clubs знову акцентують увагу на Telegram, популярному текстовому месенджері, який, згідно з останніми даними, має 950 мільйонів активних користувачів щомісяця. У серпні цей додаток став платформою для радикальних груп, яких звинувачують у розпалюванні антиімміграційних протестів у Великій Британії, тоді як місцеві терористи використовували його для організації атак на електростанції в США.
За даними Open Measures , які відстежують онлайн-екстремізм, 88% дописів у Telegram із клубу Great Lakes Active, який нараховує приблизно 1700 членів, спочатку були опубліковані в інших каналах Active Clubs. За даними Open Measures, 58 відсотків дописів із Toronto Active Club були перехресно опубліковані з інших місць.
Інший Active Club вимагав заслуг у демонстрації 16 листопада біля футбольного стадіону Мічиганського університету, де вони використовували мегафон і плакати "Життя білих мають значення" для трансляції своїх повідомлень.
Замість того, щоб підтримувати конкретних політичних кандидатів, "Активні клуби" виступають за насильство з метою зруйнувати демократичні системи, кажуть науковці, які спеціалізуються на внутрішньому тероризмі. Подкасти, відео на YouTube і фірмовий одяг також допомагають Active Clubs рекламувати себе, і після перемоги Трампа спільноти Telegram закликали учасників працювати більше, щоб залучити більше підписників, кажуть дослідники.
Згідно з даними проекту протидії екстремізму, у серпні 2023 року в США було 46 активних клубів. У квітні 2023 року дослідницький консорціум Accelerationism, який відстежує групи ненависті, виявив 30 активних клубів у 17 штатах.
Пости в численних каналах Active Club поширюють теорії змови та перепощують відеоматеріали Патріотичного фронту, білої націоналістичної організації, за інформацією Southern Poverty Law Center.
Докладніше: Прихильники переваги білої раси перетворюють заворушення у Великій Британії на онлайн-рекрутинг
"Учасники вирушили до Віндзора, Онтаріо, де встановили контакт з місцевим осередком нашої організації. До нас долучилися представники Great Lakes Active Club та мічиганського підрозділу Патріотичного фронту", – зазначено в одному з постів, які активно поширювалися в Telegram. "Ми здійснили похід, провели захоплюючий спаринг, а потім вирушили на перекус та напої. Було багато веселощів і обговорено безліч планів на майбутнє".
Патріотичний фронт виник після проведення мітингу "Об'єднайте правих" у Шарлоттсвіллі, Вірджинія, в 2017 році. У 2022 році правоохоронці в Айдахо затримали 31 учасника Патріотичного фронту, більшість з яких була в масках і намагалася сховатися, під час параду, звинувачуючи їх у змові на меті організації масових заворушень.
Хоча Active Clubs стверджують, що є лише спільнотами, що займаються бойовими мистецтвами для білих чоловіків, дослідники вважають, що ці групи приховуються під виглядом спортивних клубів, щоб уникнути уваги правоохоронних органів. Згідно з інформацією Міністерства юстиції США, мережу Active Club заснував Роберт Рундо, який у вересні визнав свою провину за одним із пунктів обвинувачення в змові з метою порушення федерального закону про масові заворушення.
"Активні клуби" виступають як помірковані представники руху білої влади, в той час як їх більш радикальні учасники переходять до агресивніших угруповань, зазначив Олівер Гудмен, керівник проекту в Moonshot, дослідницькій компанії, що займається моніторингом насильницького мізогінства.
Детальніше: Чутки, неправда та маніпуляції: "Безліч абсурду" на американських виборах
Коли нові учасники приєднуються, вони занурюються в екосистему, що підтримує перевагу білої раси, яка наповнює їх агресивними матеріалами, зазначила Кетлін Белью, доцентка Північно-Західного університету, що досліджує насильство, пов'язане з расовою перевагою. На фотографіях, розміщених у популярних Telegram-каналах, можна побачити учасників, які тримають прапори з ненависницькими символами.
Дослідники зазначають, що поширення ідентичних публікацій у кількох Telegram-спільнотах Active Club вказує на те, що ці групи не діють як незалежні структури. За словами фахівців, більш централізована спільнота може спричинити організацію масштабніших акцій бійцівських клубів, збільшення вуличних протестів і жорсткіші пропагандистські кампанії, що спостерігаються за внутрішніми угрупуваннями ненависті.
"Це інноваційний підхід радикальних правих до організації насильства, що дозволяє їм уникати уваги правоохоронців", – зазначив Олександр Рітцманн, старший радник Проекту протидії екстремізму. "Вони прагнуть створити тіньову структуру міліції, здатну активізуватися для захисту та боротьби за політичну партію чи лідера, яких вважають гідними свого захисту".