Європейський Союз ініціює перевірку відповідності Ізраїлю критеріям для співпраці.

У межах Європейського Союзу значна частина держав висловила підтримку ініціативі міністра закордонних справ Нідерландів Каспара Вельдкампа щодо проведення розслідування, яке має визначити, чи відповідає Ізраїль критеріям співпраці з ЄС.
Цю інформацію передає Укрінформ, посилаючись на NOS.
"В Європейському Союзі зібралася більшість на підтримку ініціативи міністра закордонних справ Нідерландів Каспара Вельдкампа, яка передбачає розслідування дотримання Ізраїлем умов співпраці з ЄС. Європейська комісія ухвалила рішення про початок цього розслідування, про що повідомила голова зовнішньої політики ЄС Кая Каллас."
Зазначається, що, зокрема, розслідування має з'ясувати, чи дотримується Ізраїль вимог щодо прав людини та міжнародного гуманітарного права, на яких базується угода з ЄС.
Однією з причин, що спонукали до ініціативи щодо проведення розслідування, стало перекриття Ізраїлем гуманітарної допомоги для Газу. Нідерланди вважають цей крок порушенням норм міжнародного права.
Поки не буде здійснено таке розслідування, Нідерланди застосовуватим своє право вето для блокування обговорень щодо продовження "плану дій", що є складовою угоди про співпрацю, зазначив Вельдкамп.
"Це не просто політичний сигнал - це чітке свідчення того, що Європа серйозно стурбована гуманітарною ситуацією в Газі", - заявив Вельдкамп.
Ініціативу, запропоновану Нідерландами, підтримали 16 країн-членів Європейського Союзу, серед яких можна виділити Францію, Бельгію, Люксембург, Австрію, Ірландію, Швецію, Данію, Фінляндію, Естонію, Польщу, Румунію, Словаччину, Словенію, Іспанію, Португалію та Мальту.
Проти виступили дев'ять країн: Німеччина, Угорщина, Чехія, Італія, Греція, Кіпр, Литва, Хорватія та Болгарія. Латвія поки що утрималася від коментарів.
Дослідження буде зосереджене на ступені дотримання Ізраїлем умов угоди з Європейським Союзом, яка, зокрема, передбачає торговельні привілеї. У статті 2 цієї угоди підкреслюється, що співпраця між ЄС та Ізраїлем, а також сама угода, базуються на шануванні прав людини та демократичних цінностей.