Юридичний портал

Європейський суд з прав людини незабаром може відновити розгляд більше ніж 9 тисяч заявок від українських громадян.

Цю інформацію озвучила представниця з питань Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко під час круглого столу, присвяченого темі: "Рішення ЄСПЛ по міждержавній скарзі України та Нідерландів проти Росії та його вплив на захист прав осіб, що постраждали від російської агресії", повідомляє кореспондент Укрінформ.

"Очікуємо, що після оголошення рішення у цій справі ми отримуватимемо численні повідомлення про відновлення розгляду ЄСПЛ індивідуальних позовів, які стосуються скарг на порушення прав людини в окупованих районах Донецької та Луганської областей з 2014 року, а також під час повномасштабного вторгнення. Під час цієї агресії ми також почали отримувати нові індивідуальні позови до ЄСПЛ, які направлені проти Російської Федерації. Важливо зазначити, що я говорила про понад 9 тисяч позовів. Не всі вони подані проти РФ: є позови, які стосуються як України, так і Російської Федерації; також існують заяви, що направлені виключно проти Росії. Крім того, значна частина індивідуальних скарг стосується і України." – зазначила Сокоренко.

Відповідаючи на запитання Укрінформу, уповноважена з питань Європейського суду з прав людини повідомила, що суд отримував індивідуальні скарги виключно від українських громадян, тоді як від російських громадян не надійшло жодного звернення.

"Якщо були індивідуальні позови від українців, ми маємо цю статистику. Вона озвучувалась: 9 тисяч з чимось загалом всіх скарг по війні. Тобто ми там розуміємо, що це українці. Якщо ж були позови й скарги від росіян, то ми в перспективі їх побачимо. Ми про них дізнаємось тільки вже тоді, коли суд комунікує (щодо цих позовів - ред.). Поки що ми такі не отримали", - додала вона.

Як уточнили в Міністерстві юстиції на запит Укрінформу, з 2014 року до Європейського суду з прав людини надійшло 9 тисяч 264 заяви від українців.

"Вона зазначила, що йдеться про скарги, пов'язані з порушенням прав людини на тимчасово окупованих територіях з 2014 року та під час повномасштабного вторгнення."

Як повідомляв Укрінформ, уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко заявила, що з 2014 року громадяни, які постраждали від злочинів Росії на території України, направили до Європейського суду з прав людини, близько 7 тисяч індивідуальних скарг.

Велика палата Європейського суду з прав людини, розташована в Страсбурзі, оприлюднила своє рішення у справі між Україною та Нідерландами проти Російської Федерації, в якому було встановлено численні порушення прав людини, вчинені агресором.

Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" охоплює численні та систематичні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Вона також стосується викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з цих регіонів до Російської Федерації у 2014 році, а також катастрофи літака рейсу MH17.

Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" є найбільшою міждержавною справою, що об'єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включені скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року. Справу "Україна та Нідерланди проти Росії" можна вважати найбільшою міждержавною справою, яка об'єднує чотири різні заяви. Вона охоплює період з 2014 року до сьогодні і стосується злочинів, що відбувалися на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Також до цієї справи увійшли скарги на дії Російської Федерації під час повномасштабного вторгнення, яке розпочалося 24 лютого 2022 року.

Окремий аспект цього розслідування включає заяву Нідерландів стосовно збиття малайзійського літака "Боїнг", внаслідок якого загинули всі 298 осіб на борту. У зв'язку з величезними порушеннями, до справи приєдналися 26 країн та одна неурядова організація, що стало безпрецедентним прикладом міжнародної підтримки в історії судових процесів.

ЄСПЛ 25 січня 2023 року у рішенні щодо прийнятності частини справи, яка стосується подій на сході України, вже дійшов висновку, що з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року території сходу України, захоплені російськими силами, перебували під юрисдикцією Російської Федерації.

Суд встановив, що російські військові входили на територію України з квітня 2014 року, а також зафіксував масштабне розгортання збройних сил РФ починаючи з серпня 2014 року. Таким чином, Європейський суд з прав людини фактично спростував заперечення Москви про "відсутність військових" в Україні.

Також ЄСПЛ встановив, що збиття рейсу MH17 сталося на території, яка перебувала під ефективним контролем російських загарбницьких адміністрацій, а отже події підпадають під юрисдикцію РФ.

Читайте також