Єврокомісар з прав людини прокоментував ситуацію з вибірковою мобілізацією в Україні, а також інші порушення, зафіксовані в меморандумі | УНН

Комісар Ради Європи з прав людини Майкл О'Флаерті виявив систематичні порушення прав людини під час мобілізаційних заходів в Україні, зокрема, випадки вибіркового підходу та зловживань. Міністерство закордонних справ України звернуло увагу на цей меморандум, підкреслюючи значущість захисту прав людини в умовах військового конфлікту.
Комісар Ради Європи з прав людини Майкл О'Флаерті відзначив систематичні порушення прав людини під час мобілізаційних заходів в Україні. Інформація про ці порушення міститься у меморандумі, присвяченому дотриманню прав людини в контексті миротворчих зусиль, який був оприлюднений на сайті Офісу Ради Європи в Україні. Цю інформацію повідомляє УНН, посилаючись на відповідний документ.
За його словами, численні випадки вибіркового військового набору в Україні та інші порушення під час мобілізації викликають серйозне занепокоєння і потребують негайної реакції української влади.
У документі підкреслюється, що скарги на зловживання під час призову до армії надходять постійно. Комісар зазначив, що отримував повідомлення про випадки побиття, насильницьких затримань, утримання людей без можливості зв’язатися із зовнішнім світом, а також про відмову у наданні правової допомоги. Крім того, йдеться про примусову мобілізацію осіб з інвалідністю.
Влада України повинна вжити заходів для запобігання порушенням прав людини під час мобілізації, зокрема, створивши незалежний механізм нагляду, який забезпечить контроль за процесом військового набору та відвідуванням місць, де новобранці можуть бути затримані. Усім офіцерам, залученим до призову, необхідно донести чітке повідомлення про нульову терпимість до катувань та жорстокого поводження, а також організувати навчання, яке підкреслить важливість дотримання прав людини при взаємодії з призовниками.
За інформацією О'Флаерті, він отримував повідомлення про випадки катувань та смертей, пов'язаних із призовом на військову службу. Незважаючи на те що Україна має законне право на проведення мобілізації, комісар вважає такі звістки вкрай тривожними і закликає уряд до швидкого та детального розслідування кожного інциденту.
Він підкреслив, що величина проблеми вказує на необхідність більш детального і комплексного підходу, а не лише надання порад військовим комісаріатам або вербувальникам.
О'Флаерті висловив свої побоювання стосовно інформації про випадки залякування та переслідування, які могли бути спрямовані на журналістів, адвокатів, представників громадського сектору, політиків та інших активістів, які відкрито критикують дії влади. Він підкреслив важливість не лише ретельного розслідування таких інцидентів, а й необхідності звернути увагу на використання мобілізації як засобу тиску, що може загрожувати свободі слова та послаблювати інститути цивільного суспільства.
Зазначається, що комісара відвідував Україну з 17 по 21 березня. Під час візиту Комісар О'Флаерті провів зустрічі з представниками міністерств, відомств та громадянського суспільства України. Він підкреслив, що інтеграція прав людини у всі етапи майбутніх мирних переговорів є необхідною умовою. На його переконання, без дотримання міжнародної системи захисту прав людини неможливо досягти справедливого, стійкого та дієвого миру.
Більше 50 військовослужбовців з ТЦК були покарані: Лубінець поділився подробицями 02.07.25, 13:32 * 1146 переглядів
У Міністерстві закордонних справ України висловили свою реакцію на меморандум, підготовлений Комісаром Ради Європи з прав людини після його візиту в Україну. Як зазначили в українському дипломатичному відомстві, МЗС уважно розглянуло даний документ єврокомісара.
У міністерстві наголосили, що Україна уважно вивчить оцінки єврокомісара. І зауважили, що захист прав людини в умовах триваючої російської агресії набуває додаткової важливості. При цьому мають повною мірою враховуватися потреби забезпечення обороноздатності держави та особливості воєнного стану.
Підкреслюємо, що саме безпідставна і агресивна військова діяльність Росії щодо України, що грубо порушує міжнародні норми та принципи Статуту ООН, а також ставить під загрозу європейську і світову безпеку та стабільність, призвела до певних обмежень прав і свобод в Україні. Про зміст і обсяг цих обмежень Україна регулярно інформує депозитарії Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, а також Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод — Генерального секретаря ООН і Генерального секретаря Ради Європи.
В агентстві зазначили, що державні органи України спільно з представниками громадянського суспільства займаються переглядом Національної стратегії в області прав людини, враховуючи новітні обставини.