Європейська асоціація журналістів виступила з вимогою ввести санкції проти керівників партії "Грузинська мрія".
Європейські інституції, які стоять на захисті свободи слова та прав людини, висловили свою підтримку грузинським журналістам, що стикаються з насильством, загрозами та переслідуваннями під час акцій протесту, спрямованих проти призупинення діалогу щодо вступу країни до Європейського Союзу.
Про це йдеться у заяві на сайті Європейської федерації журналістів.
У своїй заяві організації закликали міжнародну спільноту до рішучих дій, включаючи санкції проти відповідальних за порушення прав журналістів.
Згідно з інформацією, наданою платформою MFRR, з моменту початку протестів 28 листопада 2024 року, принаймні 81 журналіст зазнав фізичних нападів, словесних образ або перешкод у виконанні своїх професійних обов'язків. Серед тих, хто постраждав, більшість складають представники незалежних медіа та ті, хто висловлює критичні думки щодо уряду.
Одним із найбільш обговорюваних інцидентів стало нападу на журналіста Олександра Кешелашвілі, який працює в незалежному медіа Publika.ge. Під час фіксації протестних акцій його жорстоко побили, забрали обладнання та затримали без жодних пояснень. Лікарі виявили у нього перелом носа та струс мозку.
Інший репортер, Гурам Рогава з Formula TV, зазнав жорстокого нападу під час розгону акції протесту. Він отримав важкі травми, включаючи переломи кісток обличчя та шийного відділу хребта.
Європейські організації акцентують, що напади на журналістів у Грузії відбуваються на фоні зниження свободи слова та посилення тиску з боку уряду на незалежні медіа. У своїй заяві вони вказали на тривожні ознаки державного захоплення, оскільки правляча партія "Грузинська мрія" має контроль над ключовими державними інституціями, включно з судовою системою, а особи, відповідальні за напад на журналістів, часто залишаються без покарання.
Організації звернулися до Європейського Союзу, стратегічних партнерів Грузії та міжнародної спільноти з вимогою вжити санкцій проти керівництва "Грузинської мрії" та осіб, які мають відношення до порушень прав журналістів і основ демократичних цінностей.
Європейські медіаінституції висловили підтримку грузинським журналістам, підкресливши їхню відвагу в непростих обставинах. Їхня діяльність є ключовою для захисту свободи слова в державі.
До звернення приєдналися більше 30 організацій, серед яких Репортери без кордонів (RSF), Європейський центр захисту свободи преси та медіа (ECPMF), Міжнародний інститут преси (IPI), а також представники медійних спільнот з України, Польщі, Литви, Румунії, Хорватії та інших держав.
Нагадуємо, що під час акцій протесту правоохоронці завдали побої ведучому та журналісту "Формули" Гураму Рогаві. У нього виявили переломи обличчя та дуги сьомого шийного хребця.
28 листопада Європейський парламент не визнав результатів парламентських виборів у Грузії 26 жовтня і закликав провести повторні вибори впродовж року. Цього ж дня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що Грузія відмовляється від переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року.
Відтоді в Грузії продовжуються акції протесту. Правоохоронці неодноразово намагалися розігнати мітингарів, вдаючись до насильства щодо як журналістів, так і учасників протестів. Для розгону протестувальників були використані сльозогінний газ та водомет, в той час як протестувальники відповідали вогнем піротехніки.
Протягом протестів у Тбілісі правоохоронці завдали травм більше ніж 70 журналістам та телеоператорам. Учасники акцій, серед яких є і представники медіа, повідомляють, що отримують телефонні дзвінки від незнайомців з погрозами.