Французький суд заборонив Дурову виїжджати до Норвегії для участі у Форумі свободи.

Після звинувачень на адресу Франції з боку Дурова рішення французького суду не видається дивним.
Французький суд відмовив засновнику Телеграму Павлу Дурову в дозволі на виїзд до Норвегії для виступу на Форумі свободи в Осло у вівторок, 27 травня. Дуров був запрошений виступити на глобальній зустрічі активістів, яку щорічно організовує Фундація прав людини (HRF), на тему свободи слова, стеження і цифрових прав. Про це повідомляє організатор - Human Rights Foundation.
"На жаль, французькі суди перешкоджають участі пана Дурова в заході, де його думка є вкрай важливою, - зазначив засновник та генеральний директор HRF Тур Халворссен. - Технології, подібні до Телеграму, є критично важливими для тих, хто бореться з тиранією. Це не просто розчарування для нашої спільноти, а й крок назад у боротьбі за свободу."
Дуров був затриманий французькими правоохоронцями у серпні 2024 року через підозри у злочинній діяльності, що, за версією слідства, здійснювалася через Telegram. Хоча сам він не є обвинуваченим у скоєнні будь-яких правопорушень, прокурори вважають, що його юридична відповідальність може бути пов'язана з використанням платформи третіми особами. Наразі Дуров вийшов на свободу під заставу, оскільки справа ще не отримала остаточного вирішення.
Французька влада раніше надала Дурову дозвіл на виїзд з країни, що робить це конкретне рішення суду настільки ж несподіваним, наскільки і засмучує спільноту Форуму свободи в Осло і прихильників свободи слова.
Незважаючи на те, що Дуров не може бути присутнім особисто, він виступить на Форумі свободи в Осло віртуально.
Павло Дуров живе в exile в Росії з 2014 року, коли він відмовився виконати вимогу Федеральної служби безпеки щодо передачі даних користувачів про українських протестувальників. З того часу він став активним критиком цифрового стеження та надмірних повноважень урядових структур. Проте відомо, що, незважаючи на свою публічну позицію проти співпраці з російською владою, Дуров неодноразово відвідував Росію між 2015 і 2021 роками.
Про це стало відомо з витоків даних ФСБ. За даними прикордонної служби, Дуров понад 50 разів в'їжджав у РФ за цей час. Журналісти перевірили базу на достовірність через випадковий вибір маршрутів.
Наступний конфлікт між Дуровим та французькою владою виник під час виборів у Румунії, коли він звинуватив Францію у впливі на виборчий процес. Проте французька сторона спростувала ці звинувачення.
Нагадаємо, що Павла Дурова у Франції звинувачують у шести правопорушеннях. Зокрема, йому інкримінують відмову надати уповноваженим органам запитувані документи та інформацію, участь у здійсненні незаконних фінансових операцій, зберігання порнографічних матеріалів, в тому числі за участю неповнолітніх, а також у наркоторгівлі та шахрайстві. За ці злочини йому загрожує до 10 років позбавлення волі та штраф у розмірі 500 тисяч євро.
Знаходження під офіційним розслідуванням у Франції не є ознакою визнання провини і не завжди завершується судовим розглядом. Це лише свідчить про те, що судді мають підстави для подальшого вивчення справи. Процес розслідування може тривати тривалий час, іноді навіть роками, перш ніж справа буде передана до суду або закрита.
Затримання Дурова викликало значний інтерес до юридичної відповідальності розробників месенджерів та спровокувало обговорення меж свободи висловлювань і необхідності дотримання законодавства.