Юридичний портал

Федеральна служба безпеки та Слідчий комітет Російської Федерації залучені до застосування тортур щодо українців, - повідомила Комісія ООН.

Незалежна міжнародна комісія, що займається розслідуванням правопорушень в Україні, виявила, що Федеральна служба безпеки, Федеральна служба виконання покарань і Слідчий комітет Російської Федерації здійснюють катування українських громадян у рамках узгодженої державної політики.

Цю інформацію в інтерв'ю для Укрінформу озвучила Врінда Ґровер, правозахисниця з Індії та членкиня Комісії.

"Щодо ідентифікації (осіб та структур, які несуть відповідальність за злочини в ході агресії РФ проти України - ред.), ми справді встановлюємо також причетні структури. І це відображено в наших звітах. Наприклад, у звітах протягом третього мандата ми вказали на Федеральну службу безпеки Росії (ФСБ), Федеральну службу виконання покарань (ФСВП) та її спецпідрозділи, а також Слідчий комітет як структури, що відіграють важливу роль у здійсненні катувань у межах скоординованої державної політики", - сказала вона.

За словами Ґровер, докази збираються "і після їхнього отримання передаються відповідним інституціям, якщо і коли є відповідні запити".

Правозахисниця зазначила, що у свіжому звіті, оприлюдненому 19 березня на засіданні Ради ООН з прав людини, Комісія дійшла висновку, що "насильницькі зникнення як злочини проти людяності мали місце з боку Російської Федерації".

"Щодо злочину проти людяності у формі насильницького зникнення - наші розслідування показують, що цивільних осіб утримували як у місцях позбавлення волі на окупованих територіях України, так і в установах на території Російської Федерації. Деяких людей утримували місяцями чи навіть роками, а деякі загинули під час примусового зникнення. Під час перебування у місцях утримання жертви зазнавали інших тяжких злочинних дій, зокрема сексуального насильства та катувань", - розповіла членкиня Комісії ООН.

Вона підкреслила, що згідно з міжнародним правом, влада, яка тримає під вартою людей, повинна повідомляти їхнім родичам про статус та місце знаходження затриманих.

Проте дослідження 280 листів вказує на систематичне ігнорування цього зобов'язання. Сім'ї, що намагаються з'ясувати долю своїх зниклих близьких, часто отримують шаблонні відповіді, які не надають жодної інформації ні про їхнє становище, ні про місце знаходження затриманих, незважаючи на поодинокі підтвердження затримань з боку Міністерства оборони Російської Федерації. Ця тенденція дозволила нам дійти висновку, що насильницькі зникнення є наслідком цілеспрямованої політики, яка позбавляє жертв можливості правового захисту. Також військовополонені стали жертвами насильницьких зникнень, - зазначила Ґровер.

За її твердженнями, ще одним ключовим висновком є "широке та систематичне використання тортур".

"У нашому звіті для ГА ООН у жовтні 2024 року ми дійшли висновку, що катування здійснюються в межах узгодженої державної політики та є злочином проти людяності. Наші подальші розслідування підтвердили ці висновки, підтверджуючи, що катування дійсно є злочином проти людяності. Наші розслідування також показали, що співробітники ФСБ, перебуваючи у місцях утримання, не лише здійснювали найвищий контроль, але й особисто застосовували катування або наказували їх використовувати, особливо під час допитів", - заявила Ґровер.

Детальніше читайте в інтерв'ю Укрінформу.

Як повідомляв Укрінформ, Незалежну міжнародну комісію з розслідування порушень в Україні було створено Радою ООН з прав людини у 2022 році. Її завдання - розслідування всіх імовірних порушень та утисків прав людини, порушень міжнародного гуманітарного права, а також пов'язаних із ними злочинів у контексті агресії Російської Федерації проти України. До складу Комісії входять Ерік Мьосе (голова), Пабло де Грейф та Врінда Ґровер.

Читайте також