Юридичний портал

Обговорювати тих, хто був позбавлений можливості висловлюватися, – НСЖУ закликає до звільнення всіх українських журналістів, які опинилися в полоні у Росії.

Росія систематично катує, вбиває та викрадає українських журналістів -- щонайменше 30 медійників досі перебувають у полоні, журналістка Вікторія Рощина загинула за нез'ясованих обставин, її тіло повернули з ознаками насильства.

Національна спілка журналістів України звертається до міжнародної спільноти з вимогою терміново вжити заходів для визволення всіх затриманих колег. Це підтверджено в заяві про солідарність з українськими журналістами, яких утримує Росія, ухваленій під час засідання Правління НСЖУ 3 липня 2025 року, в якому взяли участь більше 50 журналістів з усіх регіонів країни.

"Головною загрозою для української журналістики та свободи слова продовжує залишатися Росія", - відзначив Ярослав Юрчишин, керівник парламентського комітету з питань свободи слова, закликаючи представників журналістської спільноти до активної та скоординованої роботи задля звільнення заручників Кремля.

Голова НСЖУ Сергій Томіленко підкреслив критичну важливість надання доступу до перевіреної інформації щодо стану журналістів, що опинилися в полоні на територіях, які нещодавно опинилися під окупацією.

"Ми стикаємося із ситуацією, в якій понад десять журналістів утримуються в суворій ізоляції, без адекватного доступу до адвокатів і міжнародних спостережних місій. Це створює умови для катувань, порушень прав людини та безкарності. Ми вимагаємо міжнародного тиску, який забезпечить доступ до затриманих, підтвердить їхній статус і гарантує їх захист та зв'язок із сім'ями", - підкреслив Томіленко.

Голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин, який взяв участь у засіданні Правління НСЖУ під час міжнародної події - засідання Парламентської асамблеї ОБСЄ, підкреслив, що звільнення цивільних журналістів є основним пріоритетом для Комітету.

"Я закликаю НСЖУ, всіх українських журналістів продовжувати системну роботу щодо звільнення заручників кремля. Основним ворогом української журналістики і свободи слова залишається росія. Тому кожен із нас у своїх стосунках з іноземними колегами має закликати до впливу на національні уряди з метою тиску на росію задля визволення цивільних бранців", - наголосив Ярослав Юрчишин.

Голова НСЖУ та член Керівного комітету Європейської федерації журналістів Сергій Томіленко у продовження виступу пана Юрчишина відзначив, що адвокація звільнення українських журналістів із полону залишається пріоритетною темою у регулярних контактах Спілки з національними журналістськими організаціями європейських країн.

Голова Запорізької обласної організації НСЖУ Наталя Кузьменко поділилася інформацією про складну ситуацію в регіоні, де 70% площі знаходиться під окупацією.

"Ми стали свідками жахливих подій, коли наших колег почали затримувати і катувати. Особливо тяжко довелося мешканцям Мелітополя — в полоні опинилися Ірина Левченко, Анастасія Глуховська, Георгій Левченко, Яна Суворова, Владислав Гершон та Євген Ільченко," - зазначила Кузьменко.

Вражає історія Ірини Левченко, яка була заарештована разом з чоловіком у травні 2022 року. Олександра відпустили рік тому, але місцеперебування Ірини досі невідоме.

"Ірина стала лауреаткою творчого змагання Національної спілки журналістів України. Для нас це надзвичайно важлива та особиста історія...", - зазначив Сергій Томіленко.

НСЖУ звертається до міжнародних правозахисних організацій, журналістських асоціацій та урядів країн з демократичними традиціями:

"Ми зобов'язані піднімати голос за тих, хто був змушений залишитися в тіні. Незважаючи на всі небезпеки, тільки через відкритість, міжнародну підтримку та невпинний тиск ми можемо надати можливість врятувати життя і свободу журналістів", - зазначено в заяві НСЖУ.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, напишіть нам.

Читайте також