Юридичний портал

Гутерріш виступив із закликом щодо розширення складу Ради Безпеки ООН.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш висловив необхідність збільшення кількості членів Ради безпеки ООН.

На засіданні 18 лютого Гутерріш підкреслив: "Наша організація, що виникла з руїн Другої світової війни, є втіленням всесвітнього зобов'язання 'захистити майбутні покоління від жахів війни'. Проте вона повинна відображати реалії сучасності, а не ті, що існували 80 років тому".

На засіданні заступниця посла США при ООН Дороті Ші висловила думку, що "Сполучені Штати відіграли ключову роль у створенні Організації Об'єднаних Націй після Другої світової війни з метою запобігання новим глобальним конфліктам та зміцнення міжнародного миру і безпеки. Проте, на сьогоднішній день агенції та органи ООН, в цілому, відхилилися від своїх первісних завдань. Потрібно ретельно проаналізувати, чого саме не вистачає цій організації."

Вона зазначила: "Конфлікт між Росією та Україною є найкривавішим в Європі з моменту створення ООН після Другої світової війни. Цю війну необхідно зупинити. Китай постійно використовує свій статус країни, що розвивається, у міжнародних структурах для просування власних інтересів. ООН не повинна бути платформою для підтримки ініціатив будь-якої держави. Два найбільші фактори нестабільності у світі нині мають право вето в Раді Безпеки."

Представниця Великої Британії в Організації Об'єднаних Націй Барбара Вудвард зазначила, що "після 80 років з часу заснування ООН, в умовах, коли в конфліктах бере участь рекордна кількість країн, ми не досягаємо основної мети, задля якої була створена ця організація — захистити майбутні покоління від жахів війни".

"Нам потрібно ефективніше використовувати ООН для забезпечення міжнародного миру та безпеки. Такий прогрес має йти пліч-о-пліч із захистом прав людини. Це починається першою чергою із захисту Статуту ООН, - сказала представниця Об'єднаного королівства.

"Сьогодні ситуація в Україні суттєво відрізняється, адже її суверенітет і територіальна цілісність піддаються небезпеці через агресію Росії. Нам потрібно докласти зусиль для того, щоб усі механізми ООН, включаючи її добрі послуги, були залучені для сприяння миру та його утвердження", – підкреслила британська представниця в ООН Барбара Вудвард.

На зустрічі дипломати акцентували увагу на необхідності збільшення кількості представників у Раді Безпеки ООН. Варто зазначити, що до її складу входять п’ять постійних членів — Великобританія, Китай, Росія (як правонаступниця СРСР), США та Франція — а також десять непостійних членів, які обираються Генеральною Асамблеєю на термін два роки, враховуючи географічний принцип. Щороку відбувається переобрання п’яти з десяти непостійних членів.

"Цю Раду необхідно розширити та адаптувати до актуальних геополітичних умов. Ми також повинні невпинно працювати над удосконаленням її функціонування, щоб забезпечити більшу інклюзивність, прозорість, ефективність, демократичність та підзвітність," - зазначив генеральний секретар ООН.

Представниця Сполучених Штатів в ООН Ші підкреслила: "Рада Безпеки має ключову роль у забезпеченні міжнародного миру та стабільності. Проте важливі питання, що потребують її розгляду, часто опиняються на задньому плані."

Вудвард з британської сторони підкреслила, що, незважаючи на те, що за вісім десятиліть кількість країн в ООН збільшилася з 51 до 193, "проте ООН та її інституції не забезпечують повного представництва всіх своїх членів" у сучасному мультиполярному глобальному контексті.

Вона зазначила, що Рада Безпеки ООН "часто сприймається як неефективний геополітичний спектакль". "Хоча реформа складу є важливим кроком, і Сполучене Королівство це підтримує, цей орган все ж має ресурси для виконання свого завдання в сфері миру та безпеки," - підкреслила вона.

На необхідності реформувати Раду Безпеки ООН, зокрема "знайти спосіб, який не дозволятиме постійним членам без покарання вести агресивні війни", неодноразово наполягала Україна.

На засіданні Ради Безпеки головував Китай. Представник Пекіна Ван Ї сказав: "80-річна історія є досить просвітницькою: в умовах неспокійного та мінливого міжнародного ландшафту міжнародна система, зосереджена на ООН, забезпечує важливі гарантії для прогресу людства".

Він також зазначив: "Китай підтримує усі ініціативи, які прагнуть до мирних переговорів" у контексті конфлікту в Україні.

Представник Росії Василь Небензя висловив думку, що "сучасний світ ніколи не був так близький до небезпечної межі і знаходиться на грані можливого збройного конфлікту між ядерними державами". Він також звинуватив західні країни у "навмисному підриванні довіри до ООН" і "порушенні принципів міжнародного права".

У своєму виступі американська делегатка зазначила, що наразі Сполучені Штати здійснюють аналіз своєї підтримки ООН: "Ми оцінюємо, наскільки дії організації відповідають нашим національним інтересам і чи існує можливість її реформування".

Нагадаємо, що раніше президент Дональд Трамп ухвалив рішення про вихід США з Ради ООН з прав людини, а також видав указ про припинення фінансування Агентства ООН, яке допомагає палестинським біженцям та організації, що займається роботою на Близькому Сході (UNRWA). Як повідомляв Голос Америки минулого року, ізраїльські військові виявили мережу тунелів, що простягається на сотні метрів і частково розташована під будівлею UNRWA.

У кінці січня президент США ухвалив рішення про вихід країни з Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Крім того, керівництво країни аналізує роль Сполучених Штатів у ЮНЕСКО — агенції ООН, що займається освітою, наукою та культурою.

На засіданні британська представниця відзначила, що "в Газі організація UNRWA, разом із Всесвітньою продовольчою програмою ООН (WFP) та ЮНІСЕФ, забезпечує більше половини всієї продовольчої допомоги". Вона також підкреслила, що Лондон "високо цінує невтомну працю OCHA (Управління ООН з координації гуманітарних справ), яка націлена на надання допомоги тим, хто цього потребує".

Читайте також