Юридичний портал

"Скандальні заголовки" – У департаменті освіти Миколаївської області журналісти отримали звинувачення у створенні резонансу навколо перевірки інтернатних закладів.

Очільниця департаменту освіти Миколаївської обласної військової адміністрації Алла Веліховська звинуватила медіа у розголосі щодо результатів перевірки інтернатів, яку місяць тому провели представники Офісу Уповноваженого Верховної ради з прав людини, виявивши там велику кількість порушень.

Сьогодні, 14 березня, на засіданні комісії Миколаївської обласної ради з питань освіти обговорювали результати перевірки та її наслідки, повідомляє "МикВісті".

Як відомо, у лютому моніторингова група Офісу Омбудсмана України відвідала Лисогірську спеціальну школу та Антонівський ліцей на Миколаївщині. В результаті перевірки було виявлено низку порушень, про які детально розказала у своєму Інстаграмі представниця Моніторингової групи, правозахисниця Інна Мірошниченко. Порушення стосувались доступу до освіти, побутових питань, санітарного стану приміщень, зокрема, туалетів та душових, а також одягу, прострочених ліків та відсутності доступу до укриттів.

Алла Веліховська висловила своє незадоволення з приводу того, що перевірка стала несподіванкою як для неї, так і для директорів інтернатів.

Взагалі не надходило жодних повідомлень про те, що на території Миколаївської області проводиться якась перевірка з боку Уповноваженого. Ні в установі, ні в департаменті не було представлено жодної групи. Я досі не маю уявлення про цих людей, яка у них освіта і які повноваження..., - висловила своє занепокоєння Алла Веліховська.

Вона також підкреслила, що ЗМІ перепублікували з "привабливими заголовками" знімки, які виклала Інна Мірошниченко.

Коли в соціальних мережах почався шквал критики, і мені почали дзвонити з запитаннями про фотографії, які з'явилися, я дізналася, що вони були передані нашими медіа з провокаційними заголовками, взятими з особистого блогу однієї з представниць громадського моніторингу. Ці зображення були опубліковані разом із думками самої авторки, яка посилалася на свідчення дітей, опитаних без будь-якої присутності чи дозволу. Я не маю уявлення, які саме запитання їм ставили..., - зазначила Алла Веліховська.

На засіданні голова обласної ради Антон Табунщик (представник партії "Слуга народу") висловив свою підтримку. Він зазначив, що перевірка інтернатів стала "медійним хайпом", про який його не попередили. При цьому, керівник Миколаївської обласної ради акцентував, що найголовніше в цій ситуації – не порушення прав дітей, а саме питання інформаційного висвітлення. Він переконаний, що засоби масової інформації створили “негативний імідж” для Миколаївської області.

-- Перевірка, яка мала відбутися, вона відбулась. Але мала бути в належному супроводі. Нас мали повідомити, а ми мали опрацювати і відповідним чином відреагувати. А у нас це перетворилось просто в медійний хайп з відповідними наслідками. Я хочу повернути увагу і членів комісії, і доповідачів до самого мабуть нагального питання. У нас, по суті, відбулась перевірка закладів моніторинговою групою, це звичайна перевірка, які були і раніше. Але наслідком цього стало інформаційне розголошення у ЗМІ, соціальних мережах. Ми побачили світлини, дописи, думки. І це призвело до надзвичайної уваги і перекручування фактів. Враховуючи те, що у нас зараз в країні війна, і першочерговим завданням є повернення дітей, які були незаконно вивезені за кордон, також в Російську Федерацію, і зараз всі служби на рівні країні, на рівні області займаються цим питанням постійно, у нас було створено таке інформаційне амплуа, що все погано, і дітям в Україні буде ще гірше. Тому висновки будуть автоматично формуватися дуже непередбачувані, і це призведе до непередбачуваних заходів, - висловив свою позицію Антон Табунщик.

Нагадаємо, Департамент освіти і науки Миколаївської ОВА ініціював створення робочої групи, яка вивчить ситуацію щодо неналежних умов утримання вихованців у спецшколах Миколаївщини.

Як відомо, учасниця моніторингової групи Офісу омбудсмена, правозахисниця Інна Мірошниченко поділилася знімками громадської перевірки Лисогірської спеціальної школи на Миколаївщині. Зазначимо, що заклад був одним серед тих, які проходили перевірки моніторингової групи Офісу омбудсмена. Як пише адвокатка, у закладі наразі 156 дітей, догляд за якими мають здійснювати 98 працівників.

Крім Лисогірської спецшколи, порушення моніторингова група виявила у низці закладів. Наприклад, виявилось, що дітей, яких евакуювали до Антонівського мистецького ліцею на Миколаївщині, не допускають до захисних споруд, вони змушені перебувати в актовому залі, тоді як укриттями користуються виключно учні закладу.

Слід зазначити, що ще в грудні минулого року представники Миколаївської обласної ради планували здійснити перевірку діяльності Антонівського мистецького ліцею в Миколаївській області (в минулому — Антонівська школа-інтернат). Однак ця перевірка так і не відбулася, тоді як моніторингова група Офісу Уповноваженого з прав людини прибула туди з Києва раніше.

Читайте також