"Хвилина мовчання", що триває 121 секунду: Центр прав людини "Зміна" оприлюднив меморіальний звіт, присвячений пам’яті загиблих волонтерів, журналістів та активістів.
Від 2022 року спостерігається щорічне зниження кількості загиблих активістів та журналістів.
Волонтери, активісти, правозахисники та журналісти — ці люди перебували в епіцентрі подій з моменту початку повномасштабного вторгнення. Багато з них поклали свої життя на вівтар порятунку інших. Центр прав людини "Зміна" випустив перший меморіальний звіт, у якому зібрані історії 121 загиблого українця. Продовжить Софія Фесік, журналістка "5 каналу".
"Хвилина тиші", що триває 121 секунду. Саме стільки активістів та журналістів втратили життя з початку великої війни. Цю інформацію оприлюднив центр прав людини "Зміна".
"До нашого звіту увійшли 4 категорії - це волонтери, правозахисники, журналісти і громадські активісти. Найбільше з них загинуло у 22 році. На прикордонних з росією територіях. І громадські активісти і активні громадяни - це перші, хто спрямовувались в зону бойових дій для того щоб допомогти або цивільним або військовим", - зазначив юридичний радник Центру прав людини ZMINA, співавтор звіту Даниїл Попков.
Згідно з інформацією центру, у 2022 році внаслідок агресії загинули 81 особа. 19 з них були вбиті 23-го числа, а ще 21 особа загинула в цьому році. У рамках дослідження також було встановлено, що ще до початку повномасштабного вторгнення, окупанти мали підготовані списки громадян, які активно підтримували проукраїнську позицію. Ці люди стали мішенями для ворога.
"Ми також знаємо, що росіяни коли заходили, вони мали списки медійників. Тобто вони знали, кого знищувати. Це ті категорії, які їм треба відфільтрувати, знищити чи колаборувати з ними", - розповіла керівниця відділу моніторингу свободи слова Інституту масової інформації Катерина Дячук.
У цьому звіті представлено дані про осіб, які загинули, виконуючи свої професійні обов'язки, а також про тих, чиє життя було обірване внаслідок російських ракетних обстрілів.
"Лише в декількох випадках слідство встановило ймовірних причетних до випадку цих убиств. Зокрема Вікторія Амеліна, вона письменниця, але і правозахисниця також. В квітні цього року донецька обласна прокуратура повідомила про доведення вини мешканця краматорська у держ зраді, який навів ракети на це кафе, де загинула Вікторія Амеліна і інші люди", - каже голова правління Центру прав людини ZMINA, співавторка звіту Тетяна Печончик.
Юлія Соміна розповіла свою історію. Її зять, Ілля Шклярук, трагічно загинув у березні 2022 року під час евакуації жителів Ірпеня.
"8 березня він нам передзвонив і сказав, що надійшов запит від людей., що потрібно їх вивезти з тої частини, яка була окупована. І він туди поїхав і з ним зник зв'язок. І тільки вже після того, коли ірпінь був звільнений, чловк з блок поста просив волонтерів, щоб шукали його. Пізніше ми його віднайшли. Точніше була віднайдена машина, те, що від неї залишилося, її переїхав бтр. Але там не було крові і в нас була велика надія, що він живий. Що люди, яких він віз - живі", - розповіла теща загиблого волонтера Іллі Шклярука Юлія Соміна.
Проте, незабаром родичі дізналися, що 25-річного Іллю вбили. Його останки виявили в лісовій зоні.
Владислав Самойленко поділився своїми спогадами про останні дні перед окупацією Київської області. Разом із друзями на автомобілях вони організували евакуацію десятків жителів міста. 5 березня вороги увійшли до Ірпеня.
"Кожного дня ми доставляли медикаменти до шпиталю, поступово навчалися, як вивантажувати медичну допомогу під час обстрілів. Це тривало до 5 березня, коли ми приїхали на великому автобусі, наповненому необхідними речами для лікарів та військових. Однак у місті почалася метушня. Зав'язався бій, і дорогу з боку Стоянки перекрили, ми опинилися в пастці. Ми залишили транспорт, а більшість людей залишилася поблизу Романівського мосту", – ділиться своїм досвідом волонтер Владислав Самойленко.
Тварини також потребували підтримки. Завдяки благодійникам з UAnimals вдалося врятувати приблизно шість тисяч чотирилапих друзів.
"На сьогодні ми евакуйовано більше 6к тварин зі сходу україни в основному. Для розуміння, приблизно,1 з 6 запитів які нам находять - це запити від людей, які відмовляються покидати міста, села, де вони знаходяться, бо вони не готові кидати там своїх тварин", - повідомила керівниця відділу стратегічних ініціатив UAnimals Ольга Чевганюк.
Від 2022 року спостерігається щорічне зниження кількості загиблих активістів та журналістів.. У центрі прав людини це пояснили деокупацією значної частини території України. Утім, як зазначили автори звіту, список полеглих може збільшитися. Адже наразі немає доступу до всієї інформації.
Софія Фесік, "5 канал"
Згідно з інформацією від 5.UA, українські військові під час атаки на Орловську область знищили склад, призначений для зберігання, обслуговування та ремонту "Шахедів".
Нагадуємо, що в Головному управлінні розвідки поділилися інформацією про кількість ракет, що є у Росії.
Як повідомляв 5.UA, що вночі росія атакувала Україну "Шахедами".
Перегляньте це відео: