Інна Мірошниченко вразила умовами, що панують у спеціалізованій школі на Тернопільщині, де проживають діти: тут відсутній туалетний папір, а миття відбувається лише раз на тиждень, по пʼятницях.
Адвокат Інна Мірошниченко, що спеціалізується на питаннях усиновлення в Україні, відвідала Новосільську спеціальну школу (дитячий будинок) у Тернопільській області. У листопаді тут були зафіксовані потенційні порушення прав людини, пов'язані із сексуальним та психологічним насильством. Під час свого візиту вона поділилася фотографіями з внутрішніх приміщень закладу, продемонструвавши умови, в яких проживають діти.
Адвокатка повідомила, що документи на початок кримінальної справи вже підписані. Вона розповіла, що їй діти скаржилися на жорстоке покарання у вигляді відправки у психіатричну лікарню. Фотографії, зроблені у спеціалізованому закладі, Інна Мірошниченко опублікувала в InstaStories.
Вона відзначила, що щорічно на фінансування цього дитячого будинку держава виділяє близько 20 мільйонів гривень. Проте залишається незрозумілим, яка сума надходить від благодійних організацій.
У першому зображенні Мірошниченко представила санвузол. Щодо приватності, дітям слід "забути" про неї, оскільки в кімнаті відсутні будь-які кабінки, а лише невисокі перегородки з ДСП. Адвокатка також зазначила, що не помітила там туалетного паперу.
"Двері, що закриваються на ключ, не функціонують. Прямо навпроти знаходиться ігрова кімната. Отже, доведеться навчитися користуватися туалетом на очах у всіх," - зазначила Мірошниченко.
Серед наступних кімнат була ванна. Адвокатка зауважила, що діти можуть помитися лише протягом двох годин на тиждень - у п'ятницю з 20 по 22. Це рішення працівники обґрунтували тим, що гаряча вода дорого коштує.
Це ванна, яка доступна для всіх бажаючих, але тільки по п'ятницях з 20:00 до 22:00. Адже банний день встановлений лише раз на тиждень. Ванна розташована в кутку великої кімнати і не має шторки. Навіть крана там немає, тому залишається питання: як же помитися? Якщо це не вдається, то є також душ. Але знову ж таки, тільки по п'ятницях для всіх 95 вихованців, з 20:00 до 22:00. В інший час гаряча вода не подається, адже це дорого. Душ працює за допомогою однієї кнопки, доступної всім, а шторка єдина для всіх, як ви вже могли зрозуміти. Ось, власне, вона. Можливо, краще навіть не закриватися нею і не користуватися душем частіше, ніж раз на тиждень. Адже, насправді, заходячи туди, стаєш чистішим, ніж виходячи, - зауважила адвокатка.
На наступних фотографіях вона порівняла, чим харчуються вихованці й персонал. Ба більше, кабінет спеціально-побутового орієнтування, у якому діти мали б вчитися готувати самостійно, перетворився на кухню персоналу.
Ось і кабінет з предмета СПО. Це дисципліна, що вчить дітей кулінарії, щоб вони могли самостійно вижити після школи. У цьому класі учні зазвичай не з'являються — тут готує персонал. Ось вам залишки банкету, що відбувся після перевірки одного з контролюючих органів, яка проходила напередодні нашого візиту. Непогано перевіряли, так? — прокоментувала вона, а в наступному сторіс додала: — І це ще один фрагмент "результату попередньої перевірки". На підлозі стояло ще п’ять пляшок: деякі порожні, інші — частково випиті.
На наступних сценах можна побачити дітей, які насолоджуються бутербродами та п’ють гарячу воду, відому як компот.
На завершення адвокатка продемонструвала, як виглядають приміщення, де вихованці проводять найбільше часу. У спальнях меблі виглядають досить зношено, а в ігровій кімнаті практично немає жодної іграшки. Однак усі розваги можна знайти в окремій кімнаті, що розташована поруч із кабінетом директора.
"Біля кабінету директора під ключем є красива відремонтована ігрова кімната! З купою іграшок, частина з яких в упаковці. Чи бувають тут діти? Ні. Це кімната з маршруту "для волонтерів і перевірок". Ніхто з опитаних мною дітей не бував там", - розповіла адвокатка.
Які причини призвели до виникнення суперечок навколо Новосільської спеціалізованої школи?
У спеціалізованій школі в Новосіллі виявлено випадки порушення прав дітей, які стали жертвами насильницьких дій. Цю інформацію підтвердив моніторинговий візит представника уповноваженого з прав дитини, внаслідок чого розпочато розслідування.
Вивчається неналежне виконання професійних обов'язків у сфері захисту життя та здоров'я неповнолітніх, неправомірне направлення здорової особи до психіатричного закладу, а також випадки сексуального насильства і зловживання службовими повноваженнями.
"У нас був моніторинговий візит за головування представниці Уповноваженого з прав дитини Ірини Суслової до одного з закладів нашої області. Працівники моніторингової групи виявили низку обставин, які призвели до того, що нам довелося викликати правоохоронні органи й передати це на дослідження. Так як у цьому закладі перебувають неповнолітні діти, усі обставини які ми виявили, вважаю некоректним подавати на загал", - повідомляв представник уповноваженого з прав людини в Тернопільській області Олександр Криницький.
Загалом в Новосільській спеціальній школі навчається 95 школярів. Ці діти, віком від 7 до 18 років, мають порушення інтелектуального розвитку. Дехто з них проживає у закладі на постійній основі, а певна частина щодня їздить додому.
"У навчальному закладі навчається 16-річна дівчина, яка була переведена з іншої громади. Вона не має батьківського піклування. Вочевидь, саме ця дівчина звернулася до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, і за її скаргою була проведена перевірка в школі", - зазначили представники Новосільської спеціальної школи в коментарі для Zaxid.net.
Раніше OBOZ.UA повідомляв про те, що стосовно цього закладу було ініційовано кримінальне провадження за чотирма статтями Кримінального кодексу України.