Історичне осудження агресора: в Україні роз'яснили рішення Європейського суду з прав людини щодо Росії.

Цю інформацію поширило видання РБК-Україна, посилаючись на віце-прем'єрку з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, а також міністра юстиції України Ольгу Стефанішину через її допис у Facebook.
Вона підкреслила, що у судовій справі між Україною та Нідерландами проти Росії, в якості третьої сторони, взяли участь 26 країн, а також різноманітні громадські організації та Фонд, пов'язаний з катастрофою MH17.
"Це вражаюче. Європейський суд з прав людини прийняв безпрецедентне рішення у справі 'Україна-Нідерланди проти Росії', що стало найбільшим засудженням агресора в історії Ради Європи та, можливо, в сучасному світі", - підкреслила віцепрем'єр.
Стефанішина підкреслила, що суд визнав дії Росії в Україні безпрецедентними в контексті насильства за їхньою природою та масштабами. Водночас, у рішенні суду зазначається, що агресивні висловлювання РФ щодо права України на існування становлять серйозну загрозу для мирного співіснування в Європі.
"У жодному з попередніх конфліктів міжнародне співтовариство не проявляло такої одностайності в засудженні явного ігнорування принципів міжнародного правопорядку, закладеного після Другої світової війни," - зазначила вона.
Також суд визнав, що атаки росіян по суверенній території України з 11 травня 2014 року до 16 вересня 2022 року були стратегічно сплановані. Москва хотіла встановити владу і контроль над територіями, інфраструктурою та населенням України.
За словами віцепрем'єра, ЄСПЛ розглядав тільки ті події, що відбулися до 16 вересня 2022 року, оскільки в березні того ж року Росію виключили з Ради Європи. Однак норми Конвенції про захист прав людини продовжували діяти для Росії ще шість місяців після виключення.
Суд визнав, що Росія відповідальна за такі правопорушення:
У цьому контексті Європейський суд з прав людини зобов'язав Російську Федерацію вжити термінових заходів:
Стефанішина уточнила, що питання компенсації поки розглядають. Мін'юст України системно вів справу в ЄСПЛ понад 11 років.