Кабінет Міністрів України - Львівська декларація Коаліції країн, що підтримують створення Спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України.

Сьогодні, 9 травня 2025 року, у Львові зібралися міністри закордонних справ та інші представники держав-учасниць Коаліції, яка займається створенням спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України. Львів, місто з багатою історією, стало значущим осередком для підготовки фахівців у галузі міжнародного права, які сформували основи сучасного міжнародного кримінального права.
Посилаючись на резолюцію Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/1, прийняту 2 березня 2022 року під назвою "Агресія проти України", в якій чітко і рішуче засуджується агресивна поведінка Російської Федерації щодо України, що є порушенням статті 2(4) Статуту ООН,
Згідно з Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/6, ухваленою 23 лютого 2023 року, яка має назву "Принципи Статуту Організації Об'єднаних Націй як основа для всеосяжного, справедливого та стійкого миру в Україні",
Висловлюючи свою щиру вдячність за зусилля, які доклали експерти з правових питань у рамках Коаліції держав щодо розробки правових механізмів, необхідних для заснування Спеціального трибуналу, що розглядатиме злочин агресії проти України з початку січня 2023 року,
У світлі Віденсько-Ризької декларації Коаліції держав, прийнятої 22 листопада 2024 року,
керуючись спільною метою забезпечення відповідальності за злочин агресії, вчинений проти України,
ми заявляємо про таке:
Ми раді оголосити про успішне завершення технічної роботи над правовими інструментами, які є необхідними для встановлення Спеціального трибуналу з питань злочину агресії проти України в контексті Ради Європи.
Ми підтверджуємо критичну важливість Спеціального трибуналу у здійсненні правосуддя шляхом притягнення до відповідальності тих, хто несе найбільшу відповідальність за цей найтяжчий міжнародний злочин, скоєний проти України.
Ми акцентуємо увагу на тому, що після свого заснування Спеціальний трибунал, згідно зі своїм Статутом, здійснюватиме судовий процес, дотримуючись міжнародного права та прав людини, аби забезпечити відповідальність за злочини агресії та зміцнити міжнародний правовий порядок.
Ми щиро вдячні всім, хто активно сприяв підготовці правових документів, необхідних для створення Спеціального трибуналу. Особлива подяка юридичним радникам, які взяли участь у діяльності Коаліції держав.
Ми підкреслюємо важливу роль Ради Європи у формуванні Спеціального трибуналу та визнаємо значний внесок Європейської Комісії і Європейської служби зовнішньої діяльності. Це охоплює їхню діяльність над проєктом Угоди між Україною та Радою Європи, який передбачає заснування Спеціального трибуналу, а також розробку Статуту цього трибуналу та проекту Розширеної часткової угоди. Остання визначає умови підтримки Спеціального трибуналу, включаючи питання фінансування та інші адміністративні аспекти.
Ми підтверджуємо нашу незмінну відданість процесу створення Спеціального трибуналу в рамках Ради Європи, якнайшвидшому початку його діяльності та підтримці його ефективного функціонування.
Для того щоб збільшити міжнародну підтримку Спеціального трибуналу, ми закликаємо інші країни та міжнародні організації долучитися до наших ініціатив і активно підтримувати роботу цього трибуналу.
Ті з нас хто представляють держави-учасниці Ради Європи, з нетерпінням чекаємо на засідання Комітету міністрів Ради Європи в Люксембурзі 13-14 травня 2025 року, яке стане наступним кроком на шляху до формалізації створення Спеціального трибуналу в рамках Ради Європи.
* Ця заява була узгоджена в присутності Каї Каллас, Високого представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки-Віце-президентки Європейської Комісії та Майкла МакГрата, Комісара Європейського Союзу з питань демократії, правосуддя, верховенства права та захисту прав споживачів.