Кабінет Міністрів України - Ольга Стефанішина: Міністерство юстиції повинно реагувати на суспільні потреби в справедливості.
16 грудня 2024 року, у Києві, відбувся Форум "Право та справедливість: посилення взаємодії в умовах війни". Захід об'єднав близько 200 представників Уряду, Парламенту України, міжнародних та громадських організацій.
На Форумі обговорювалися шляхи підвищення ефективності співпраці між державними органами, представниками громадянського суспільства та міжнародними партнерами у галузі юстиції. Основна увага була приділена забезпеченню доступу до правової допомоги для вразливих груп населення, реформуванню системи безкоштовної правничої допомоги, впровадженню міжнародних стандартів у правову практику України та зміцненню локальної взаємодії.
На відкритті заходу Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - Міністр юстиції України Ольга Стефанішина наголосила на важливості захисту прав громадян та забезпечення доступу до правосуддя в умовах війни.
"Ми вкладаємо значні зусилля в інституційну реформу та створення системи доброчесності. Однак сьогодні ми зосередимося на аспектах державної політики, які залишаються недостатньо поміченими — на послугах і можливостях, які дозволяють громадянам навіть в умовах війни відчувати справедливість і рівність у взаєминах з державою. Наша мета — щоб держава була на службі своїм громадянам. Як Міністр юстиції, я роблю все можливе, щоб Міністерство стало організацією, що асоціюється зі справедливістю, забезпеченням доступу громадян до їхніх прав, а також із відповідальністю росії за вчинені злочини. Такі форуми та дискусії повинні стати регулярними майданчиками для обговорення," — підкреслила Ольга Стефанішина.
Постійний представник ПРООН в Україні акцентував увагу на тому, що відновлення справедливості, яке базується на принципах прав людини, є терміновою потребою суспільства.
"У умовах війни доступ до справедливості та правової підтримки стає критично важливим для запобігання правопорушенням та забезпечення рівності. ПРООН у співпраці з партнерами активно працює над зміцненням правозахисної ініціативи в Україні, щоб кожен отримав необхідну підтримку", - зазначив Яко Сільє.
Учасники форуму детально розглянули різноманітні аспекти, пов'язані з євроінтеграцією України в умовах війни, захистом прав дітей та наданням всебічної підтримки тим, хто постраждав від конфлікту.
Зі спеціальним зверненням до учасників звернувся Комісар ЄС з питань демократії, юстиції, верховенства права та захисту прав споживачів Майкл МакГрат.
Директор Координаційного центру з надання правничої допомоги Олександр Баранов поділився інформацією про трансформацію системи БПД, поліпшення доступу до юридичних послуг та підвищення цифрових можливостей. "Ми активно змінюємо наші підходи до надання правничої допомоги, зосереджуючи увагу на потребах громадян і забезпеченні високої якості послуг. В умовах повномасштабної війни ми значно посилили функціонування нашого контакт-центру та розвиваємо онлайн-сервіси, щоб зробити правничі послуги більш доступними. Наша робота продовжується, зокрема, в напрямку спрощення доступу до наших послуг," - зазначив Олександр Баранов.
Доповідачі проаналізували, як впровадження європейських стандартів позначається на реформуванні правової системи України, а також обговорили труднощі і успіхи на шляху до інтеграції в Європейський Союз.
Окремо учасники зупинились на механізмах міжсекторального співробітництва та вагомості ролі правничої допомоги та міжнародної співпраці для підтримки постраждалих, включно з внутрішньо переміщеними особами та людьми з інвалідністю.
Протягом заключної дискусії йшлося про практичні аспекти надання допомоги на місцях, зокрема у прифронтових та деокупованих регіонах. Учасники поділилися успішними практиками роботи гарячих ліній, платформ підтримки та інноваційними підходами роботи з уразливими категоріями громадян.
Форум було організовано за ініціативою Офісу Віце-прем'єр-міністра, відповідального за питання європейської та євроатлантичної інтеграції, у партнерстві з Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правової допомоги, а також за підтримки Програми розвитку ООН. Ця подія відбулася в рамках проектів Мережі "Дії ООН проти сексуального насильства під час конфлікту" та у співпраці з флагманським партнерством ПРООН та ЄС "EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні".
Участь у заході також взяли: Гаель Вейсьєр, Посол Франції в Україні; Шарлотта Сюрен, Тимчасова повірена у справах Посольства Британії в Україні; Олена Кондратюк, заступник Голови Верховної Ради; Денис Маслов, Голова Комітету ВРУ з питань правової політики; Мачей Янчак, Голова Офісу Ради Європи в Україні; Наталія Калмикова, Міністр у справах ветеранів; Дарина Марчак, перший заступник Міністра соціальної політики; Андрій Овсієнко, представник Уповноваженого в системі судоустрою з права на справедливе правосуддя та представництва в Конституційному Суді; Галина Третьякова, голова Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів; Марина Бардіна, заступник голови Комітету ВРУ з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва; Мунір Мамадзаде, голова Представництва UNICEF в Україні; Катерина Левченко, Урядова Уповноважена з питань гендерної політики в Україні; Альона Шкрум, перший заступник Міністра розвитку громад та територій України та інші.
Довідкова інформація
Понад 10 років система надання безоплатної правничої допомоги працює, щоб наблизити послуги до найбільш вразливих категорій населення.
Протягом повномасштабної війни більше 7300 людей з тимчасово окупованих територій або зон активних бойових дій отримали безкоштовну юридичну допомогу. У 2023-2024 роках було надано понад 1,7 мільйона консультацій, серед яких 100 тисяч проводилися онлайн, а 600 тисяч – через гарячу лінію.