Юридичний портал

Кабінет Міністрів України повідомляє про те, що українські правоохоронці проходять підготовку з питань реагування на випадки сексуального насильства, що виникає в умовах конфлікту, а також документування таких злочинів.

Міністерство внутрішніх справ України разом із Національною поліцією, за підтримки Програми розвитку ООН в Україні, ініціювали низку навчальних заходів, спрямованих на виявлення, класифікацію та розслідування випадків сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом (СНПК), з акцентом на підхід, орієнтований на потреби постраждалих.

Представники трьох ключових підрозділів Національної поліції України — слідчі, психологи та оперативні працівники — проходять підвищення кваліфікації в галузі міжнародного гуманітарного права та його застосування під час розслідування злочинів, пов'язаних із СНПК. Зокрема, акцентується увага на проведенні процесуальних інтерв'ю з використанням підходу, який враховує потреби постраждалої особи, а також на вивченні наслідків СНПК і їх впливу на жертв (психотравмуючі фактори). Окрім цього, розглядається співпраця слідчого та оперативного працівника з психологом у межах кримінального провадження щодо СНПК.

Збільшення рівня обізнаності поліцейських, які займаються реагуванням, запобіганням та боротьбою зі злочинами, пов'язаними з насильством, а також впровадження підходу, що зосереджується на потребах постраждалих, під час досудового розслідування є ключовим аспектом усієї системи цих заходів. "Ми висловлюємо вдячність нашим партнерам з ПРООН за їхню співпрацю та підтримку Міністерства внутрішніх справ в цій сфері," - підкреслила заступник начальника Управління моніторингу дотримання прав людини МВС Ольга Перунова, відкриваючи тренінг.

Злочини, пов'язані з СНПК, не обмежуються лише порушенням міжнародних норм; вони йдуть врозріз із такими фундаментальними правами людини, як право на життя, здоров'я, честь, гідність, а також на недоторканність і безпеку. Поліцейські мають ключову роль у виявленні та документуванні цих злочинів, тому постійне вдосконалення їхніх навичок у цій галузі, особливо під час досудового розслідування, є важливим для підвищення довіри суспільства, зокрема тих, хто постраждав від СНПК. Про це зазначила Христина Подиряко, начальник Управління організації розслідувань злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту Головного слідчого управління Національної поліції України, під час відкриття тренінгу.

Тренінг організовано за ініціативою Управління моніторингу прав людини Міністерства внутрішніх справ України у співпраці з Національною поліцією України за підтримки ПРООН в Україні в рамках проекту "Спільна програма для України з питань СНПК", що фінансується Європейським Союзом.

Інформаційно

Програма розвитку ООН (ПРООН) є агентством в структурі ООН, яке надає допомогу країнам, що розвиваються, у справі їхнього національного розвитку.

Проведення тренінгів для поліцейських з метою підвищення їх обізнаності та удосконалення навиків у сфері СНПК передбачено Планом реалізації Рамкової програми співробітництва між Урядом України та Організацією Об'єднаних Націй щодо запобігання та протидії сексуальному насильству, пов'язаному з конфліктом, Планом заходів, спрямованих на виконання Комплексного стратегічного плану реформування органів правопорядку як частини сектору безпеки і оборони України на 2023 - 2027 роки, Плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар'єрного простору в Україні на період до 2030 року.

Читайте також