Юридичний портал

Кабінет Міністрів України - Офіційна заява Міністерства закордонних справ з приводу Національного тижня безбар'єрності.

З 19 по 25 травня в Україні вперше відзначається Національний тиждень безбар'єрності. На внутрішньому та міжнародному рівнях наша країна послідовно просуває ідеї безбар'єрності, які є ключовими для демократичного прогресу, інтеграції до Європи та дотримання прав людини.

Створення безбар'єрного середовища в Україні стало надзвичайно актуальним у контексті постійної збройної агресії з боку РФ. У цьому контексті Міністерство закордонних справ України підкреслює важливість захисту прав осіб з інвалідністю, літніх людей, батьків з маленькими дітьми, внутрішньо переміщених осіб, мешканців прикордонних територій та інших вразливих груп, які зазнають додаткових труднощів у воєнний час. Українська дипломатія активно звертає увагу міжнародних партнерів на специфічні виклики, з якими стикаються ці категорії населення.

Відновлення України повинно ґрунтуватися на принципах інклюзивності, гідності та рівних можливостей для всіх. Формування безбар'єрного середовища є важливим аспектом захисту основних прав людини та слугує підґрунтям для сталого відновлення країни. Адже життя та гідність кожної людини є найвищою цінністю для демократичної української держави. У зв'язку з цим, Міністерство закордонних справ активно впроваджує Національну стратегію розвитку безбар'єрного простору в Україні до 2030 року.

Тема безбар'єрності є однією з ключових у діяльності Ради з прав людини, гендерної рівності та різноманіття, створеної при Міністерстві закордонних справ. У цьому форматі беруть участь представники державних структур України, громадського сектору, а також акредитовані в Україні іноземні дипломати, включаючи членів міжнародних організацій. Учасники Ради займаються розробкою нових ініціатив, які сприятимуть забезпеченню інклюзивного права на працю, а також проектування та відновлення інфраструктури з урахуванням потреб осіб з обмеженою мобільністю. Серед їхньої діяльності — адаптація освітніх, соціальних і медичних закладів, покращення транспортної доступності, а також створення та впровадження нових інформаційних технологій і комунікаційних стратегій, що гарантують доступ до інформації для всіх груп населення.

Міністерство закордонних справ України вважає безбар'єрність ключовим аспектом сталого та інклюзивного розвитку нації. Ми впевнені, що доступ до можливостей має бути правом, а не привілеєм, яке повинно забезпечуватися кожному громадянину України, як на території країни, так і за її межами.

З цією метою МЗС України реалізує практичні безбар'єрні рішення. Так, зокрема, вже 15 консульських установ обладнані тактильними навігаційними елементами та аудіогідами, що створює безпечніше середовище для осіб з порушеннями зору.

В 10 консульствах впроваджено систему онлайн-консультацій для осіб з інвалідністю, що надає можливість отримувати підтримку без необхідності відвідувати установу особисто.

Цифровізація консульських послуг відбувається на регулярній основі.

Україна системно просуває тематику безбар'єрності в рамках міжнародних організацій, зокрема на платформі ООН та Ради Європи, а також як учасниця Партнерства Біарріц - міжнародної ініціативи рівних прав і можливостей для всіх. Наразі ми продовжуємо адвокацію підтримки інклюзивної політики на всіх рівнях міжнародної взаємодії.

Міністерство закордонних справ висловлює щиру подяку міжнародним партнерам, серед яких Сполучене Королівство, Канада, Швейцарія, Японія, Німеччина, Рада Європи, UN-Habitat, UNICEF, UNDP, WHO, а також усім нашим донорам і організаціям-партнерам. Ваша експертна, технічна та фінансова підтримка у створенні безбар'єрного фізичного, цифрового та інформаційного середовища, а також у сприянні соціальній згуртованості українського суспільства є неоціненною. Допомога наших міжнародних друзів є надзвичайно важливою в часи, коли Україна вимушена витрачати значну частину своїх ресурсів на протидію російській агресії.

Міністерство закордонних справ України звертається до міжнародних партнерів, включаючи уряди, міжнародні організації, як урядові, так і неурядові, з проханням поставити на перший план підтримку безбар'єрних рішень у своїй проектній діяльності.

Доступна та інклюзивна відбудова сприяє не лише фізичному відновленню країни, але й створенню справжнього демократичного суспільства, яке буде гідним і справедливим для кожної людини.

Національний тиждень безперешкодності відбувається в контексті реалізації стратегії формування безбар'єрного середовища в Україні, ініційованої першою леді країни Оленою Зеленською.

Читайте також