Юридичний портал

Катар застерігає про можливе зупинення постачання газу в Європу: що стало причиною?

Про це свідчить лист Катару до уряду Бельгії, з яким ознайомилося агентство Reuters.

Катар займає третє місце у світі за обсягами експорту скрапленого природного газу (СПГ), поступаючись лише Сполученим Штатам та Австралії. Після початку військових дій Росії в Україні у 2022 році країна забезпечувала від 12% до 14% постачання СПГ до Європи.

У листі, надісланому до уряду Бельгії 21 травня, міністр енергетики Катару Саад аль-Каабі зазначив, що його країна відповідає на директиву Європейського Союзу щодо належної перевірки корпоративної стійкості (CSDDD). Ця директива вимагає від великих компаній, які здійснюють свою діяльність у ЄС, виявляти та вирішувати питання, пов'язані з правами людини і охороною навколишнього середовища у своїх ланцюгах постачання.

"У разі відсутності подальших змін до CSDDD, Держава Катар та QatarEnergy будуть змушені серйозно оцінити можливість виходу на альтернативні ринки поза межами ЄС для нашого СПГ та інших продуктів, які забезпечують більш стабільні та вигідні умови для ведення бізнесу", - зазначається у листі.

Європейська комісія отримала лист від Катару, датований 13 травня, про що повідомив речник Комісії в інтерв'ю агентству Reuters. Він також зазначив, що законодавці та країни ЄС наразі ведуть переговори про внесення змін до CSDDDD.

Також читайте: Завершується ера російського газу в Європейському Союзі, - вважає енергетичний експерт Петренко.

"Тепер їм потрібно узгодити та впровадити важливі зміни щодо спрощення, які були запропоновані Комісією," - зазначив представник.

На початку цього року Брюссель висунув пропозиції щодо змін до CSDDD, з метою зменшення його вимог. Серед основних ініціатив – перенесення терміну впровадження на рік, до середини 2028 року, а також обмеження кількості перевірок, які компанії зобов'язані здійснювати в своїх ланцюгах постачання. Ті підприємства, які не дотримуватимуться встановлених вимог, можуть бути оштрафовані на суму до 5% від їхнього глобального обороту.

Катар висловив думку, що нововведення, які були впроваджені Європейським Союзом, не є достатньо радикальними. У своєму листі Каабі підкреслив, що Катар особливо тривожиться з приводу вимоги CSDDD, яка зобов'язує компанії розробити план адаптації до змін клімату, що відповідає меті Паризької угоди щодо стримування підвищення температури на рівні не більше 1,5 градуса Цельсія.

"Ні Держава Катар, ні QatarEnergy не мають жодних планів щодо досягнення нульового рівня викидів у найближчому майбутньому", - йдеться в листі, в якому зазначається, що CSDDD підриває право країн встановлювати власні національні внески до досягнення цілей Паризької угоди.

В додатку до свого листа Катар висловив пропозицію про виключення розділу CSDDD, що містить вимогу щодо планів переходу до кліматичних змін.

Читайте також