Катар може зупинити постачання газу до Європейського Союзу: Reuters розкриває деталі ситуації.

Лист, адресований уряду Бельгії з Катару, який отримала Reuters, вказує на те, що Катар попередив про можливе зупинення постачання газу до країн Європейського Союзу у відповідь на ухвалення закону, що стосується належної ретельності у питаннях примусової праці та екологічної шкоди.
На даний момент Катар займає третє місце у світі за обсягами експорту скрапленого природного газу (СПГ), поступаючись лише США та Австралії. Від початку агресії Росії проти України в 2022 році ця країна постачає до Європи від 12% до 14% загальних обсягів СПГ.
У своєму листі до бельгійського уряду, датованому 21 травня, міністр енергетики Катару Саад аль-Каабі підкреслив, що країна реагує на вимоги директиви ЄС щодо належної ретельності в корпоративній стійкості (CSDDD). Ця директива зобов'язує великі компанії, що функціонують в межах ЄС, ідентифікувати та усувати порушення прав людини та екологічні проблеми у своїх ланцюгах постачання.
"Іншими словами, якщо CSDDD не зазнає додаткових змін, держава Катар і QatarEnergy будуть змушені серйозно оцінити можливості виходу на альтернативні ринки поза межами ЄС для нашого СПГ та інших товарів, які забезпечують більш стабільні та вигідні умови ведення бізнесу", - зазначено у листі.
Європейська комісія також отримала лист від Катару, датований 13 травня, повідомив Reuters представник комісії, зазначивши, що законодавці та країни ЄС наразі ведуть переговори щодо змін до CSDDDD.
"Тепер їм необхідно провести дискусії та погодити значні зміни, що стосуються спрощення, які були запропоновані комісією", - зазначив представник.
У Брюсселі на початку року були представлені пропозиції щодо змін до CSDDD, що передбачають зменшення його вимог. Зокрема, планується відкласти його впровадження на один рік, до середини 2028 року, а також скоротити обсяг перевірок, які компанії зобов'язані здійснювати в рамках своїх ланцюгів постачання.
Фірми, які не виконують встановлені вимоги, можуть бути піддані штрафу в розмірі до 5% від їхнього світового доходу.
Катар висловив свою думку, що зміни, внесені до законодавства Європейського Союзу, недостатні. У своєму листі Каабі підкреслив, що Катар особливо занепокоєний вимогою CSDDD щодо створення підприємствами планів переходу, спрямованих на боротьбу зі змінами клімату, щоб запобігти підвищенню температури на понад 1,5 градуса Цельсія.
"Ні держава Катар, ні QatarEnergy не мають планів досягти нульового рівня викидів у найближчому майбутньому", - йдеться в листі.
У доданому до листа документі, який також став відомий агентству Reuters, Катар висловив пропозицію виключити секцію CSDDD, що містить вимогу щодо розробки планів переходу до кліматичної нейтральності.