Юридичний портал

Катар застеріг про можливе зупинення постачання зрідженого природного газу до Європейського Союзу через один спірний закон, повідомляє Reuters.

Катар є третім за величиною експортером скрапленого природного газу у світі.

Катар висловив загрозу зупинити постачання газу до Європейського Союзу у відповідь на законодавство блоку, яке стосується належної ретельності в питаннях примусової праці та охорони навколишнього середовища. Це підтверджується листом, надісланим Катаром до бельгійського уряду, який був отриманий агентством Reuters.

Відомо, що Катар є третім за величиною експортером скрапленого природного газу (СПГ) у світі після США та Австралії. З початку вторгнення РФ в Україну Катар постачає від 12% до 15% СПГ до Європи.

Зокрема, у своєму листі до бельгійського уряду від 21 травня міністр енергетики Катару Саад аль-Каабі зазначив, що країна реагує на директиву Європейського Союзу щодо належної обачності у сфері корпоративної стійкості (CSDDD). Ця директива зобов'язує великі компанії, які ведуть бізнес в ЄС, виявляти та усувати проблеми, пов'язані з правами людини та екологічними питаннями, у своїх ланцюгах постачання.

"Спрощено кажучи, якщо CSDDD залишиться без подальших коригувань, Держава Катар і QatarEnergy змушені будуть розглянути інші ринки поза межами ЄС для нашого СПГ та інших товарів, які забезпечують більш стабільне і вигідне бізнес-середовище," - зазначається у листі.

У той же час представник бельгійської місії в ЄС утримався від коментарів щодо листа, про який першим повідомив німецький часопис Welt am Sonntag.

Представник Європейської комісії повідомив, що організація отримала листа з Катару та підкреслив, що законодавці та країни Європейського Союзу наразі ведуть переговори про внесення змін до CSDDDD.

"Тепер їм необхідно провести обговорення та впровадити значні зміни для спрощення, які були рекомендовані комісією," - зазначив представник.

Ресурс Reuters повідомив, що на початку року Брюссель ініціював пропозиції щодо змін до CSDDD з метою пом'якшення вимог. Зокрема, планується відтермінувати реалізацію на один рік, до середини 2028 року, а також скоротити обсяги перевірок, які компаніям необхідно проводити у своїх постачальницьких ланцюгах. Проте, ті підприємства, що не відповідатимуть встановленим стандартам, можуть зазнати штрафів у розмірі до 5% від свого світового обороту. У свою чергу, представники Катару зазначили, що запропоновані зміни з боку ЄС є недостатніми.

Також Саад аль-Каабі у листі зазначив, що Катар дуже стурбований вимогою CSDDD щодо розробки компаніями плану переходу до боротьби зі зміною клімату, який спрямований на запобігання глобальному потеплінню понад 1,5 градуса Цельсія - мети Паризької угоди.

"В листі зазначено, що ані уряд Катару, ані компанія QatarEnergy не мають намірів досягти нульових викидів у найближчій перспективі."

Також було зазначено, що CSDDD ставить під загрозу можливість країн визначати свої власні національні зобов'язання для реалізації цілей Паризької угоди.

У супровідному документі до листа, отриманого агентством Reuters, Катар висловив пропозицію виключити розділ CSDDD, що містить вимогу щодо розробки планів досягнення кліматичної нейтральності.

Раніше видання Reuters писало, що у ЄС можуть швидше розпрощатися з російським газом. Зокрема Європарламент розглядає пропозиції щодо прискорення відмови ЄС від російського газу на один рік - до січня 2027 року. Напередодні повідомлялось, що країни ЄС планували повністю відмовитися від імпорту російського газу до 1 січня 2028 року, однак тепер плани можуть змінитися.

Крім того, стало відомо, що в сусідній з Україною країні було виявлено одне з найбільших родовищ нафти і газу в Європі. Ця знахідка сталася в Польщі. Родовище, розташоване на свердловині Wolin East 1, містить близько 22 мільйонів тонн "чорного золота" та 5 мільярдів кубометрів природного газу.

Читайте також