Катують і приймають несправедливі рішення: які умови існують для цивільних українців у російських в’язницях?
Загалом у в'язницях Росії знаходиться приблизно 20 тисяч українських цивільних осіб.
11 років позбавлення волі за порятунок матері – такий вирок виніс російський суд цивільному українцю, якого незаконно затримали під час масштабного вторгнення. Наразі в російських в'язницях перебуває близько 20 тисяч цивільних українців. Їх піддають тортурам та виносять несправедливі рішення. Драматичні свідчення родичів полонених були вислухані журналісткою "5 каналу" Ольгою Джоган.
Марина, мати Івана Забавського, який був незаконно ув'язнений, пережила важкі часи під час окупації Харківської області. Вона втратила свою сестру внаслідок обстрілу ворога, що змусило її прийняти рішення про виїзд. Іван, намагаючись дістатися до матері, потрапив у полон і так і не зміг її зустріти.
"Тавільжанка була під окупацією, але коли він там проходив український пост, то Україна пропустила і каже: "до вашого будинку все чисто, можеш проходити, спокійно іти". Але коли я пізніше дізналася - сина затримали російські військові", - згадує мати незаконно ув'язненого Марина Забавська.
Жінка виїхала з Тавільжанки за день до приїзду сина восени 2022 року. Майже три місяці про Івана вона не знала нічого. Лише наприкінці липня 2023 року жінка дізналася - сина судять у Санкт-Петербурзі начебто за шпигунство.
"Протягом десяти місяців його утримували в жахливих умовах. Він пережив і голод, і холод. На сніданок йому давали їжу лише до 100 грам, а під час обіду – максимум 150 грам", – ділиться мати незаконно ув'язненого, Марина Забавська.
30 січня цього року Іван отримав свій вирок і був переведений до слідчого ізолятора в Ленінградській області. Його засудили до 11 років позбавлення волі. Наразі в Росії налічується близько 20 тисяч осіб, які, як і Іван, стали жертвами безпідставного ув’язнення з боку держави.
"Справи, про які йдеться, є штучно створеними, безпідставними і не відповідають нормам забезпечення справедливого судового процесу. Ми спостерігаємо факти фізичного та психічного тиску на цих осіб. Ці арешти та утримання не є інтернуванням, а фактично перетворюють людей на цивільних заручників з метою заповнення обмінного фонду", - зазначила адвокатка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Анна Козьменко.
Людмила провела три роки в ув'язненні. Її захопили ще в 2019 році через її підтримку України. Вона на власному досвіді зрозуміла, що російський полон – це справжня жорстокість.
"Жодного побачення, жодної медичної допомоги. Жодного разу не виводили за 3 роки 13 днів, як наприклад, мене на вулицю. І відношення до людей, котрі за політичними статтями - це приниження, це катування страшні, це сексуальні злочини проти жінок, і чоловіків котрих там утримують", - розповіла голова ГО "Нумо, сестри", колишня полонена Людмила Гусейнова.
Зараз вона активно підтримує тих, хто залишається в полоні. Організація "Нумо, сестри" працює над встановленням зв'язку з жінками, які перебувають у captivity. Вони надсилають листи та передають посилки.
"Ми звертаємося до координаційного штабу, виходимо на контакт з офісом омбудсмена та привертаємо увагу міжнародної спільноти. У 2023 році я мала можливість виступити в ООН, де підняла питання про жінок, які незаконно утримуються лише за те, що є громадянками України", - наголошує Людмила Гусейнова, голова ГО "Нумо, сестри" та колишня полонена.
Людмила має перелік з шістдесяти жінок, які наразі знаходяться в російському полоні. Лише п'ять з них змогли повернутися додому.
"Це для мене також важливий етап, хоч і маленький, і усвідомлення того, що потрібно протистояти, що необхідно продовжувати боротьбу", - підсумовує Людмила Гусейнова, голова ГО "Нумо, сестри" та колишня полонена.
Ольга Джоган, Андрій Каньшин, "5 канал"
Нагадаємо, що в січні військовослужбовця полку "Азов" було засуджено до 24 років тюремного ув'язнення в самопроголошеній "ДНР".
Ознайомтеся також з новиною: суд окупаційної адміністрації "ДНР" виніс вирок маріупольцю, засудивши його до 11 років ув’язнення за підозрою у шпигунстві.
Ознайомтеся також з: