Клієнт Газпрому. Яка мета візиту Фіцо до Путіна і чому він наполягає на транзиті газу через Україну?
Чи має Словаччина можливість відповісти Україні?
Прем'єр Словаччини Роберт Фіцо здійснив раптовий візит до Москви - на зустріч із російським диктатором Путіним. За його словами, поїздка є відповіддю на наміри України з 1 січня 2025 року припинити транзит російського газу до Словаччини.
Офіційно Фіцо відвідав Кремль для обговорення питань, пов'язаних з транзитом. Проте насправді йому слід було б звернутися до Києва, а не до Москви. У Словаччині немає критичної ситуації із забезпеченням газом: запаси газу у сховищах становлять 90%, а можливості диверсифікації постачань також є, зазначає словацький політичний експерт Григорій Месежніков у коментарі для LIGA.net.
"Словацька компанія Eustream, яка відповідає за транспортування газу, отримує прибуток від транзиту, тоді як їхній ключовий трейдер SPP заробляє на перепродажі. Щорічно сукупний дохід цих двох підприємств від угод з російським газом варіюється від 1,2 до 1,5 мільярда доларів. Це значні кошти для Словаччини, тому уряд Фіцо активно їх захищає", - зазначає в інтерв'ю LIGA.net колишній голова Оператора газотранспортної системи України (ОГТСУ) Сергій Макогон.
LIGA.net розбиралася з поїздкою Фіцо до Путіна та наслідками для України.
У Києві Зеленський висловив думку Фіцо про можливість продовження транзиту російського газу. "Якщо якась європейська держава готова приймати газ і не перераховувати кошти в Росію до завершення війни, то варто розглянути цю ідею", - зазначив президент України.
Цю ідею важко сприймати всерйоз — Росія навряд чи погодиться транспортувати газ без попередньої оплати лише для підтримки європейського ринку, зазначає в інтерв'ю LIGA.net директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Він вважає, що коментар Зеленського не заслуговує на увагу, оскільки є лише продовженням основної ідеї його виступу — Україна не буде надавати свою інфраструктуру для того, щоб Москва отримувала прибуток від війни. Щороку Газпром заробляє 6,5 мільярдів доларів на газовому транзиті до Європи через українську територію.
Транзит з 1 січня припинять, заявки на резервування потужностей української ГТС на прокачування газу до Європи відсутні - зокрема, з точок входу/виходу на кордоні. Немає й предметних перемовин щодо продовження транзиту, каже LIGA.net директор спеціальних програм науково-технічного центру Психея Геннадій Рябцев.
Впродовж 2024-го Словаччина активно лобіювала збереження транзиту газу, хоча вона не єдиний клієнт Газпрома у Європі. Але в Австрії та Угорщині, чий уряд теж дружній до російської диктатури, є певні географічні переваги перед Словаччиною.
Угорщина буде продовжувати споживати російський газ і після закриття українського маршруту - з півдня, по Турецькому потоку. Австрія, чия нафтогазова компанія OMV мала контракт з Газпромом на постачання блакитного палива до 2040-го, фактично ініціювала його передчасний розрив, про що розповідала LIGA.net.
Піти на цей крок Відню було простіше завдяки власній розвинутій інфраструктурі. На території країни, у місті Баумгартен, є найбільший газовий хаб у Європі. Цього літа уряд країни ухвалив рішення про розширення газопроводу TAG, що з'єднує Баумгартен із Німеччиною, для зменшення залежності від російського газу.
Словаччина теж вживала заходів для диверсифікації. У листопаді місцева нафтогазова компанія SPP домовилася з азербайджанським Socar про пілотні постачання газу через газогони TANAP і TAP. За твердженнями словацької сторони, у неї також є угоди з іншими альтернативними постачальниками, які забезпечують їй запасну подушку у 150% споживання клієнтів. Блакитне паливо також може потрапляти до Словаччини через Турецький потік і трубопровід, який проходить з Німеччини через Австрію.
Однак відмова від російського газу може виявитися для Братислави дещо витратнішою, ніж для інших країн Центральної Європи, які мають ближчий доступ до альтернативних джерел енергії. Згідно з прогнозами SPP, повна втрата російського газу та необхідність імпортованої доставки з інших країн можуть обернутися для Братислави додатковими витратами приблизно у €140 мільйонів щорічно.
"Словаччина більш залежна від українського транзиту. Наприклад, південний маршрут з Азербайджану до Словаччини проходить через Грузію, Туреччину, всі балканські країни. Кожен оператор ГТС кожної країни бере плату за послуги. Зважаючи на великий маршрут, логістичні витрати значні. Але, на відміну від Австрії, Словаччина до останнього не робила достатніх зусиль з диверсифікації", - каже LIGA.net директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович.
Хоча річні обсяги споживання газу в Словаччині, 5 млрд кубометрів на рік, є "не дуже серйозними" і "немає жодних проблем" їх замістити, каже у інтерв'ю LIGA.net ексочільник Оператора газотранспортної системи України (ОГТСУ) Сергій Макогон. Він вважає, що головна причина високої зацікавленості Братислави у збереженні українського транзиту - можливості для власної фінансової вигоди.
По-перше, Словаччина отримує фінансування від російського Газпрому за резервування потужностей, що становить близько 600-700 мільйонів доларів на рік. По-друге, країна отримує значний прибуток від реекспорту російського газу до інших європейських споживачів.
Словаччина не має повної залежності від російського газу та транзиту через Україну. Проте уряд Фіцо не вживав необхідних заходів для глибокої диверсифікації. "Він покладався на те, що транзит буде тривати вічно, тому зараз його дії не є ефективними", - зазначає Месежніков. Чому так відбувається?
"Лідери Європейського Союзу були в курсі моєї поїздки до Путіна та її цілей", - зазначив прем'єр Словаччини Роберт Фіцо, розповідаючи про свій несподіваний візит до Москви.
Фіцо відкрито висловлює свою прихильність до Росії та особисто до Путіна. Наприкінці жовтня він навіть з'явився на ток-шоу відомої пропагандистки Ольги Скабєєвої. Це створює додаткові можливості для Кремля, адже він став уже другим керівником ЄС і НАТО (після угорського прем'єра Віктора Орбана), який діє на користь Москви, зазначає Месежніков.
Поїздка Роберта Фіцо повинна розглядатися в контексті загальної політики Словаччини щодо України, а також у світлі дій Віктора Орбана. Це включає блокування антиросійських санкцій, виключення російських осіб зі санкційних списків і фактичне лобіювання продовження енергетичної залежності Європи від Росії. Таку думку висловив Віталій Дячук, аналітик Інституту центральноєвропейської стратегії та ініціативи Re:Open Ukraine, пояснюючи цю ситуацію для LIGA.net.
"Якщо подивитись на поведінку лідерів Угорщини і Словаччини в історичному контексті, то це комплекс меншовартості васала перед російською імперією", - каже Дячук.
Договір на транспортування газу між Україною та Росією завершиться 1 січня 2025 року. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час бесіди з Фіцо заявив, що продовження угоди з Газпромом не планується, проте зазначив, що Україна готова забезпечити транспортування газу через свою газотранспортну систему, за умови, що він не буде походити з Російської Федерації.
Причина поведінки Фіцо - не у відсутності альтернатив, а у векторі Словаччини, вважає Дячук. Модель правління передбачає доступ до влади лише привілейованої групи політиків. Справжня демократія для нього - загроза. Звідси і вибір союзників.
Месежніков зазначає, що Орбан та Фіцо мають проросійські погляди з самого початку.
Зеленський висловив критику щодо Фіцо через його зустріч із Путіним, зазначивши, що Москва пропонує йому "значні знижки", але ціна за них є досить високою - суверенітет або тіньові угоди. Він підкреслив, що це повинно викликати інтерес у словацьких правоохоронців та спецслужб.
На думку президента Зеленського, європейські лідери вже помітили, що Фіцо не проявляє бажання долучатися до спільних зусиль ЄС у сфері енергетичної незалежності або шукати альтернативи російському газу. Натомість, він прагне підтримати Путіна в отриманні доходів, які можуть фінансувати війну, і послабити позиції Європи. "Фіцо відмовився від компенсацій, які могли б полегшити перехідний період і допомогти зменшити залежність. Його інтереси зосереджені на російському газі, вартість якого складає $500 мільйонів на рік", - підкреслив Зеленський.
Якщо на ситуацію подивитись з погляду Фіцо, то щоб втриматись при владі та займати далі нішу в європейському політикумі, йому потрібно чіплятись за союзників, яких у нього в ЄС один - Орбан, каже Дячук. Тут справа не в спробі економії на транзиті газу для Словаччини. Саме тому кпин Зеленського про €500 млн компенсації за припинення транзиту так обурив Фіцо. Альтернатива російському газу є і була всі роки.
На початку листопада популярність Фіцо знизилася до 32%, що є значним падінням у порівнянні з 45% у червні. Його партія Smer-SD, яка раніше займала лідируючі позиції, тепер опинилася на другому місці з рейтингом 21,9%, поступившись проєвропейській опозиції, представленій рухом Прогресивна Словаччина, що має 22,6%. Ще одна партія в коаліції, Hlas-SD, займає третю сходинку з 12,8%.
"Коаліція уряду Словаччини настільки нестабільна, що навіть відсутність одного депутата через затор може спричинити кризу в Національній раді. Це стало наслідком того, що її члени зосередили свої зусилля не на добробуті та розвитку держави, а на спробах максимально зосередити владу у своїх руках", – зазначає Дячук.
Підтримка Фіцо зменшується. Це не той Орбан, який у свої найкращі часи мав рейтинги до 50%, зазначає Месежніков. Дії Фіцо залежать від того, як складається ситуація в урядовій коаліції, де спостерігаються розбіжності. Проте, існує ймовірність, що уряд зможе протриматися ще три роки до наступних виборів.
Після поїздки до Путіна у понеділок перед будівлею уряду у Братиславі відбулися протести, у яких взяли участь колишні прем'єри Ігор Матович та Едуард Гегер, опозиція та українські біженці. Учасники планують подати на Фіцо скаргу в генпрокуратуру. На їх думку, Фіцо міг порушити закон, бо співпрацює з агресором.
Словацький аналітик каже, що Фіцо змінився після замаху на нього 15 травня. Тоді у словацького прем'єра двічі вцілив із пістолета з близької відстані 71-річний письменник Юрай Цинтула, який пояснив дії незгодою з політикою уряду.
Після спроби вбивства та процесу реабілітації Фіцо став більш недовірливим. Він переконаний, що навколо нього плетуть змови, прагнучи його фізичного знищення або політичного усунення. Відчуває, що ситуація в багатьох сферах погіршується. Повернувшись з візиту до Москви, Фіцо зазнав різкої критики з боку всіх опозиційних сил, які називали його зрадником, корисним ідіотом та ганьбою для країни. У Братиславі відбувся протест, в якому взяли участь кілька тисяч осіб, що зібралися біля урядових будівель, - зазначає Месежніков.
Прозахідна частина словаків критично ставиться до Фіцо, бо він витягує країну із західного світу, ламає систему правої держави, антикорупційні органи, сприяє організованій злочинності, пояснює аналітик зі Словаччини. Його люди фігурують в кримінальних справах, нагадує Месежніков. Самого Фіцо звинуватили у трьох кримінальних злочинах, але генпрокурор закрив справи. Але поки він не вдається до відверто антидемократичних дій, обмежень прав людини чи громадянських свобод.
Висвітлюючи під певним кутом небажання України продовжувати транзит газу до Словаччини, Фіцо підштовхує своїх виборців до радикальніших поглядів щодо України. Він стверджує, що Зеленський не лише не прагне завершення війни, але й ігнорує інтереси найближчих сусідів. Внаслідок цього можна очікувати, що результати соціологічних опитувань продемонструють зростання кількості словаків, які виступають проти інтеграції України в ЄС, а також активізацію правих популістичних сил у Європі, як прогнозує Дячук.
На даний момент Словаччина через приватні виробничі компанії постачає Україні артилерійські снаряди та гаубиці Zuzana, фінансуючи це за рахунок коштів ЄС, зазначає Месежніков. Ці словацькі підприємства виконують укладені угоди. Фіцо має можливість ускладнити їхню діяльність, не продовжуючи ліцензії. Проте йому слід пам'ятати, що такі дії можуть завдати шкоди Києву.