Кумівство, алкоголь, хабарництво та насильство залишаються без покарання: суд не знайшов рішення щодо комбригадира 211-ї бригади.
Факти кумівства, зловживань та корупції в 211-й бригаді Сил підтримки ЗСУ, які викликали широкий резонанс у суспільстві, були відомі ще раніше, але жоден винний не поніс покарання. Ситуація, ймовірно, залишиться проблемною і тепер, адже командиру військової частини, полковнику Олегу Побережнюку, не вдалося обрати запобіжний захід.
За інформацією "Суспільного", 18 грудня засідання суду було відкладено через те, що адвокат підозрюваного не зміг з’явитися, оскільки проходив процедуру гемодіалізу. Незважаючи на заперечення прокурора щодо перенесення, суд ухвалив рішення перенести засідання на 19 грудня.
Скандал навколо 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки Збройних Сил України виник після виходу розслідування "Української правди".
За даними журналістів, у військовій частині панувала справжня система кумівства. Командування здійснював полковник Олег Побережнюк, а начальником штабу бригади був Валерій Пастух, який є його кумом. Син Пастуха, Владислав, також має статус хрещеника полковника. Крім того, багато офіцерів були давніми знайомими командира бригади, що можна пояснити службою дружини Олега, Ірини, в Кам'янці-Подільському ТЦК.
Військовослужбовці бригади звинувачували Владислава Пастуха у жорстокому поводженні з бійцями. Журналісти виявили, що, будучи командиром взводу у підрозділі, де служив його хрещений батько, Пастух-молодший вдавався до насильства: одного з солдатів він прив’язав до дерев’яного хреста і зробив з ним фотографію на пам’ять. Його жорстокі дії не були викликані просто садистськими нахилами, а мали на меті покарати тих, хто вживав алкоголь та відмовлявся платити хабарі.
Відповідно до діючого законодавства, якщо військовослужбовець буде спійманий на вживанні алкоголю, йому загрожує штраф від 17 до 34 тисяч гривень. Проте, існувала можливість уникнути цієї відповідальності, сплативши суму в діапазоні від 5 до 20 тисяч гривень. Тих, хто відмовлявся виконувати ці вимоги, "карав" Владислав Пастух. Іноді, замість покарань, звучали погрози переведення зі спокійної 211-ї бригади до бойового підрозділу на передовій.
У ході внутрішніх перевірок всі ці обставини були виявлені ще влітку, але жодних санкцій не було застосовано. Владислава Пастуха перенаправили до іншого підрозділу, тоді як солдати, які повідомили про ситуацію в бригаді, були переведені в інші військові частини, зазвичай до піхоти.
Єдиним, хто поніс наслідки, став начальник штабу бригади Валерій Пастух, якого оштрафували на 34 тисячі гривень через неправомірне преміювання десяти військовослужбовців. Крім того, він виплатив державі 140 тисяч гривень, які були надані бійцям у вигляді премій.
Комбриг Олег Побережнюк, тим часом, займався будівництвом власного будинку на Хмельниччині. Для цього він залучив бійців ремонтної роти своєї бригади, яким було оформлено підроблене відрядження до Херсонщини. В результаті цього, військовослужбовцям нараховувалися премії за участь у бойових діях, які сягали до 100 тисяч гривень. У подальшому це могло призвести до отримання ними статусу учасника бойових дій.
Дії командира були визнані зловживанням службовими повноваженнями, що призвело до відкриття кримінальної справи проти Олега Побережнюка. Саме в рамках цього розслідування, а не щодо дій його кума та хрещеника – батька і сина Пастухів, суд 18 грудня не зміг ухвалити рішення про запобіжний захід для полковника. Натомість дії Валерія та Владислава Пастухів, схоже, не було належно оцінено.
Втім, у Генштабі ЗСУ, Міністерстві оборони та апараті уповноваженого ВР з прав людини заявили про початок перевірки озвучених фактів та контроль над її ходом.
Раніше було зазначено, що журналістське розслідування призвело до проведення службового розслідування в органах Головного сервісного центру МВС у Києві. Журналісти поділилися інформацією про те, як "забезпечують" прибуток від електронної черги.