Юридичний портал

Лукашенко знову використовує нелегальних мігрантів як інструмент тиску на Захід: у розвідці оприлюднили нові подробиці.

Деякі мігранти прибувають з Лівії безпосередньо або через територію Росії, що свідчить про злагоджену взаємодію між Мінськом і Москвою, зазначило відомство.

Самопроголошений лідер Білорусі Олександр Лукашенко знову використовує свою країну як маршрут для перевезення нелегальних мігрантів з Африки, Близького Сходу та Афганістану до Польщі. Цю інформацію надає Служба зовнішньої розвідки України (СЗРУ).

Згідно з інформацією розвідувальних служб, деякі потоки надходять з Лівії безпосередньо або через територію Росії, що свідчить про співпрацю між Мінськом і Москвою.

"Ситуація відтворює події 2021 року, коли режим Лукашенка влаштував масовий приток мігрантів на кордони Європейського Союзу, спробувавши обміняти зменшення напруги на зняття санкцій. Однак цей шантаж не дав результатів: обмеження лише стали суворішими, а дипломатична ізоляція Мінська - ще більшою", - йдеться у звіті.

В аналітичних колах зазначили, що білоруський лідер проявляє гнучкість у своїх діях: він продовжує отримувати прибуток від транзиту мігрантів, але при цьому намагається уникати відвертої ескалації конфлікту. Це робиться для того, щоб зберегти залишки політичних зв'язків у Європі, зокрема з Угорщиною, яка незмінно виступає проти міграційних потоків.

"Ескалація міграційних викликів на східних кордонах Європейського Союзу посилює загрози для безпеки регіону та відкриває нові шляхи для дій авторитарних режимів. Лукашенко, хоч і вважається близьким союзником Путіна, все ж зберігає певну незалежність у тактичних питаннях і знову готовий використовувати цю автономію для здійснення політичного тиску на Захід", - зазначають у Службі зовнішньої розвідки України.

Як вже зазначав УНІАН, Лукашенку заборонено в'їзд до Естонії. Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна підкреслив, що ситуація з правами людини в Білорусі залишається стабільно незадовільною, а підтримка Мінськом російської агресії проти України лише підкреслює необхідність продовження тиску. Він також зазначив, що санкції проти Білорусі повинні діяти безстроково.

У червні Білорусь відвідав спеціальний представник президента США з питань України Кіт Келлог. Ця зустріч стала першою за понад п'ять років між високопосадовцем Білого дому та білоруським керівництвом, і її можна вважати "значним зворотом" у порівнянні з політикою адміністрації попереднього президента Джо Байдена, яка прагнула ізолювати Білорусь через посилення економічних санкцій.

Після цього постпред Білорусі в ООН Валентин Рибаков, який був учасником зустрічі Лукашенка з Келлогом, заявив, що Білорусь разом зі Сполученими Штатами Америки обговорюють повну нормалізацію відносин. Вона, зокрема, має на меті поновлення роботи посольств обох країн, обмін візитами тощо. Крім того, за його словами, для Мінська пріоритетом залишається питання санкцій.

Читайте також