Медіаактивісти закликають провести розслідування щодо нападу на журналіста та виконавчого продюсера Суспільного Юрія Макарова.

Українські медійники не виключають, що мотивом нападу є його професійна журналістська діяльність та громадянська позиція щодо війни Росії проти України.
Учасники українського Медіаруху вимагають від правоохоронних органів оперативного та всебічного розслідування нападу на журналіста, телеведучого та виконавчого продюсера Суспільного мовлення Юрія Макарова, що стався ввечері 16 квітня. Про це йдеться у заяві Медіаруху.
Унаслідок нападу журналіст зазнав ножового поранення та був госпіталізований у тяжкому стані. Наразі його життю нічого не загрожує. Відкрито кримінальне провадження за статтею про завдання тяжких тілесних ушкоджень (ч. 1 ст. 121 ККУ).
Медіарух зазначив, що Юрій Макаров є видатним українським журналістом, який активно пропагує українську культуру та мову. Він також відомий як автор документальних стрічок, таких як "Будапешт. Бомба під Незалежність", "Вальс із системою", а також бере участь у документальному проекті "Остання війна" і "Колапс. Як українці зруйнували імперію зла".
"Ми не відкидаємо можливість, що причиною нападу можуть бути його професійна діяльність у сфері журналістики та активна громадянська позиція щодо військового конфлікту між Росією та Україною", - зазначено в офіційній заяві.
Журналісти звернулися до міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка з проханням взяти під особистий контроль розслідування цього нападу та забезпечити регулярне оновлення інформації для громадськості про хід слідчих дій.
"Напади на журналістів є неприпустимими в демократичному суспільстві. Їхнє розслідування має бути пріоритетом для держави, яка декларує відданість принципам свободи слова і прав людини", -- вважає Медіарух.
Заяву підписали такі організації: Медіарух, Інститут масової інформації, Суспільне мовлення, громадська організація "Детектор медіа", Фундація Суспільність, Інститут демократії імені Пилипа Орлика, Центр прав людини ZMINA, Центр демократії та верховенства права, громадська організація "Український інститут медіа та комунікації", ГО "Жінки в медіа", ГО "Інститут розвитку регіональної преси" та НМПУ.
Медіарух — це об'єднання, яке включає в себе журналістів з провідних українських медіа, журналістів, що займаються розслідуваннями, а також фахівців з медійних громадських організацій. Організація була заснована 5 лютого 2019 року.
Першими, хто підписав меморандум Медіаруху, стали такі медіа, як "UA: Перший", "Українське радіо", "Громадське радіо", інформаційні агентства "Укрінформ" та "Інтерфакс-Україна", а також Liga.net, "Дзеркало тижня. Україна", НВ, "Цензор.нет", 5 канал, "Український тиждень", Opinion, ряд регіональних медіа та громадські організації, серед яких Незалежна медійна рада, "Детектор медіа", Інститут масової інформації, "Інтерньюз Україна", Центр демократії та верховенства права, Фундація "Суспільність", Національна асоціація медіа, Донецький інститут інформації, Інститут демократії імені Пилипа Орлика, а також Центр прав людини Zmina. Згодом до цієї ініціативи приєдналися інші організації та окремі журналісти, в результаті чого загальна кількість учасників перевищила 70 осіб. 16 листопада 2021 року представники провідних медіа закликали журналістів об'єднуватися в професійну спільноту "Медіарух", щоб протистояти політичному та комерційному тиску на свободу слова.
Заяву підписали 29 журналістів та фахівців, список яких можна знайти за наданим посиланням.