Юридичний портал

Міністерство освіти завершує роботу над новим механізмом верифікації знань, здобутих під час окупації.

Цю інформацію оприлюднив портал Центру прав людини ZMINA, посилаючись на відповідь Олега Шарова, генерального директора директорату вищої освіти та освіти для дорослих Міністерства освіти і науки, на інформаційний запит.

Елементи

Відомо, що 21 листопада 2023 року Верховна Рада України прийняла закон № 3482-ІХ, який стосується внесення змін до ряду законодавчих актів країни, що регулюють визнання освітніх результатів осіб, які мешкають на тимчасово окупованих територіях України.

Відповідно до пунктів 1.1, 1.3 та 1.4 Плану організації підготовки проєктів нормативних актів та виконання інших завдань, необхідних для реалізації закону, Міністерство освіти і науки підготувало проєкт постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку визнання результатів навчання, отриманих на тимчасово окупованих територіях України, на рівнях професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти".

Шаров зазначив, що після отримання висновків від Міністерства юстиції та проведення ряду зустрічей з представниками Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів, а також Представництва президента України в Автономній Республіці Крим, доопрацьований проєкт Порядку було знову направлено на узгодження до Міністерства фінансів України.

Він також зазначив, що на 2025 рік для Міністерства освіти і науки України планується виділення фінансування для реалізації процедури визнання результатів навчання за рахунок державного бюджету.

Після отримання висновку Міністерства фінансів Міносвіти надішле проєкт Порядку на розгляд уряду.

У відповідь зазначається, що відповідно до пункту 1.2 проєкту Порядку, Міносвіти встановлює обсяг та процедури додаткового навчання для Заявників з української мови, історії України, основ держави і права, а також організовує адаптаційні заняття, що включають психологічну допомогу.

Пропонується, що Міністерство освіти компенсувало витрати, понесені уповноваженими установами на організацію додаткового навчання для Заявників, а також на проведення адаптаційних сеансів з психологічної підтримки.

Шаров також повідомив, що Міністерство освіти працює над підготовкою документів, які визначатимуть порядок визнання результатів навчання, отриманих під час окупації в уповноважених навчальних закладах. Це стосується рівнів повної загальної середньої освіти, де учні зможуть проходити річне оцінювання або державну підсумкову атестацію, що дозволить їм продовжити навчання на відповідному рівні або отримати документ про освіту встановленого зразка.

Правозахисники раніше висловлювали занепокоєння щодо того, що ухвалений у 2023 році закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживали на тимчасово окупованих територіях України" не виконує своїх функцій.

Коаліція організацій, що займаються захистом прав людей, які постраждали від збройної агресії проти України, звернулася до уряду з вимогою створити ефективну систему підтримки зв'язків з громадянами, які опинилися під окупацією. Ця система необхідна, оскільки країна-агресор постійно намагається розірвати ці зв'язки.

Ознайомтесь також: у Резерв+ автоматичне продовження відстрочок доступне для певних категорій. Дізнайтеся більше.

Читайте також