Юридичний портал

Міністерство юстиції України підготує детальний аналіз рішень Європейського суду з прав людини та розробить план дій для виконання постанови у справі, що стосується трагічних подій, які сталися 2 травня 2014 року в Одесі.

Міністерство юстиції України враховує постанову Європейського суду з прав людини у справі "Вячеславова та інші проти України", що стосується трагічних подій, які відбулися 2 травня 2014 року в Одесі.

У четвер Міністерство юстиції оприлюднило в Telegram, що після ретельного аналізу рішення та консультацій з компетентними державними органами, "Міністерство юстиції підготує детальний аналіз висновків Європейського суду з прав людини та розробить план дій для реалізації цього рішення".

Україна залишається відданою європейським цінностям та дотриманню прав людини і поважає роль Європейського суду з прав людини, підкреслює Мін'юст.

Трагедія в Одесі трапилася три місяці по завершенні Революції Гідності, коли країна ще досі несла на собі наслідки інституційної спадщини режиму Віктора Януковича, зокрема в системі правоохоронних органів, як зазначає Міністерство юстиції. Виявлені Європейським судом з прав людини недоліки в роботі міліції та пожежної служби вказують на системні проблеми, які накопичувалися протягом багатьох років під попереднім керівництвом.

Міністерство юстиції України підкреслює важливі висновки, встановлені Європейським судом з прав людини: Суд виявив істотну роль російської дезінформації та пропаганди в розпалюванні ворожнечі, що передувала трагічним подіям; також було підтверджено, що ключові особи, відповідальні за неналежні дії, втекли до Росії, де отримали громадянство, що свідчить про їхні попередні зв'язки; Суд зазначив, що розслідування жертв політичних поглядів проводилося без будь-якої упередженості; враховано також складнощі, з якими зіткнувся новостворений уряд України, що успадкував силові структури з вбудованими агентами впливу. Міністерство наголошує на своїй відданості забезпеченню справедливості для кожного громадянина України та дотриманню міжнародних зобов'язань держави.

Як повідомлялося, Європейський суд з прав людини після розгляду низки позовів щодо бездіяльності держави Україна під час зіткнення проросійських та проукраїнських активістів у Одесі 2 травня 2014 року визнав, що уряд України винний у подіях та має сплатити компенсації родинам позивачів, втім, зазначив вплив російської пропаганди на перебіг подій.

Позивачі, серед яких є родичі 25 осіб, що загинули в той день, а також троє людей, які вижили після пожежі, і родичі двох проукраїнських активістів, які померли від вогнепальних поранень, подали ряд позовів до Європейського суду з прав людини щодо подій 2 травня 2014 року. Ці події розпочалися з нападу проросійських сепаратистів, які представляли так званий "антимайдан", на учасників проукраїнського мітингу. Внаслідок зіткнень та вбивств учасників проукраїнської ходи відбувся штурм табору "антимайданівців" на Куликовому полі, що призвело до пожежі в будинку профспілок, де загинуло кілька десятків прибічників "антимайдану".

Усі позивачі висунули претензії на адресу України, передусім через бездіяльність влади, наголошуючи, що держава могла би запобігти трагічним наслідкам. Суд наголосив, що не ідентифікує постраждалих за ідеологічними уподобаннями.

Втім, ЄСПЛ вважає що Україна несе відповідальність як держава, за події, що трапилися. Зокрема, Суд визнав Україну винною у порушенні статті Європейської конвенції з прав людини про право на життя. Українська держава має виплатити по компенсації родичам кожного із загиблих, а також позивачам, які вижили, але зазнали серйозних опіків.

Читайте також