Місія ООН зафіксувала в Україні 376 випадків сексуального насильства, що були пов'язані з конфліктом.
З моменту початку війни, з 24 лютого 2022 року до 31 серпня 2024 року, Моніторингова місія ООН з прав людини зафіксувала в Україні 376 інцидентів сексуального насильства, що стосувалися як чоловіків, так і жінок, а також дівчат і хлопчиків.
"Цей тип гендерно обумовленого насильства стосується людей різних гендерних ідентичностей, причому більше ніж половина задокументованих випадків припадає на чоловіків. Переважно це стосується тих, хто зазнав катувань під час утримання в полоні на окупованих територіях або в Росії", - зазначається у повідомленні.
В Організації Об'єднаних Націй підкреслили, що сексуальне насильство, яке має місце під час конфліктів, є грубим порушенням міжнародних норм.
"Запобігання такого роду насильству і притягнення винних до відповідальності - спільна відповідальність, що ґрунтується на зобов'язаннях держав у сфері прав людини. Постраждалі від СНПК (сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом - ред.) потребують комплексної підтримки для відновлення, включаючи підтримку з боку суспільства загалом", - зазначили в ООН.
В організації оголосили про старт кампанії "16 днів активізму проти гендерного насильства", яка розпочнеться в Україні на фоні війни.
"Ця кампанія має на меті об'єднати людей для протидії гендерно обумовленому насильству, яке тривалий час залишалося під покривом мовчання. Ініціатива "16 днів активних дій проти гендерно зумовленого насильства" закликає нас зміцнити нашу підтримку тих, хто став жертвою сексуального насильства в умовах конфлікту", - зазначено в повідомленні.
У жовтні Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні у своєму звіті зазначила, що російська влада вчиняє систематичне катування українських військовополонених і цивільних, зокрема застосовуючи сексуальне насильство як форму тортур, і це все - злочин проти людяності.
В Офісі генпрокурора на початку листопада повідомили Радіо Свобода, що за виявленими фактами сексуального насильства на окупованих територіях селищ Київської, Чернігівської, Херсонської, Харківської і Миколаївської областей повідомлено про підозру 59 військовослужбовцям РФ, скеровано до суду 27 обвинувальних актів щодо 36 осіб.