Юридичний портал

Світові організації звертаються до Російської Федерації з вимогою зупинити атаки на енергетичну інфраструктуру та попереджають про можливість ядерної катастрофи.

Управління ООН із прав людини закликало Росію негайно припинити всі атаки на енергетичну інфраструктуру України, а міжнародне співтовариство допомогти в ремонті та відновленні енергетичних систем. Експерти ООН наголосили, що обстріли енергосистеми України "можуть призвести до серйозної ядерної катастрофи".

Цього тижня Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) підкреслило підвищений ризик ядерної небезпеки внаслідок російських атак на енергетичну інфраструктуру України. В організації зазначили, що енергетичні об'єкти України є вкрай нестійкими та вразливими, що створює серйозну загрозу для ядерної безпеки. Діяльність МАГАТЕ у сфері контролю за безпекою ядерних електростанцій отримує підтримку з боку США та міжнародних партнерів, водночас активісти Greenpeace критикують організацію за недостатню реакцію на ці виклики.

Управління ООН із прав людини 29 листопада закликало розслідувати систематичні атаки РФ на енергетичну інфраструктуру України, і "притягнути до відповідальності всіх, кого буде визнано причетним до серйозних порушень".

"Температура знижується нижче нуля і, ймовірно, продовжить падіння, внаслідок чого електропостачання та супутні послуги стають ще важливішими для виживання цивільного населення", - зазначається в повідомленні Управління ООН з прав людини.

У тексті зазначається, що атаки Росії на енергетичну інфраструктуру України серйозно позначилися на житті мільйонів мирних громадян, викликавши "проблеми в виробництві електроенергії, постачанні води, системах опалення, охороні здоров'я та освітньому процесі".

"Ми знову звертаємося до Російської Федерації з вимогою терміново припинити всі наступи на енергетичну інфраструктуру України, яка є життєво важливою для мирного населення. Окрім того, закликаємо до відповідальності тих, хто причетний до цих незаконних атак, а міжнародне співтовариство повинно надати Україні пріоритетну підтримку в ремонті та відновленні її енергетичних мереж", - зазначив представник Управління ООН з прав людини Джеремі Лоуренс.

У понеділок, 25 листопада, в своїй заяві експерти ООН підкреслили, що "додаткове пошкодження енергетичної інфраструктури України може викликати відключення електроенергії, що підвищить ризик для діючих ядерних реакторів втратити доступ до електромережі, необхідної для живлення їхніх систем безпеки".

Це "загрожує ядерною катастрофою, якої потрібно уникнути будь-якою ціною", наголосили в ООН.

У четвер вранці три атомні електростанції України зменшили обсяги виробництва електроенергії внаслідок нещодавніх атак на енергетичну інфраструктуру, що суттєво погіршило ситуацію з ядерною безпекою в країні. Про це повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі.

"Вдруге за період менш ніж два тижні Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська атомні електростанції зменшили свої потужності як превентивний захід у зв'язку з масштабними військовими діями", - підкреслив Гроссі.

Він зазначив, що в цілому всі дев'ять реакторів на атомних електростанціях зменшили свою потужність, а один з реакторів Рівненської АЕС був відключений від електромережі. Всі атомні електростанції забезпечуються зовнішнім електроживленням, хоча Хмельницька АЕС втратила зв'язок з двома електропередачами.

"Енергетична інфраструктура України є надзвичайно крихкою та вразливою, наражаючи на великий ризик ядерну безпеку", - сказав Гроссі.

В МАГАТЕ висловили заклик до "найвищої військової обережності в зонах, де знаходяться ключові ядерні енергетичні установки та інші важливі об'єкти, що від них залежать".

Зазначається, що повідомлень про прямі пошкодження атомних станцій не надходило, але "удари вкотре вплинули на роботу електропідстанцій, які використовуються АЕС для передачі та отримання електроенергії".

Згідно з повідомленням МАГАТЕ, атаки на електричні підстанції почалися в кінці серпня.

Зазначається, що команди агенства відвідали сім підстанцій, розташованих за межами АЕС по всій Україні у вересні та жовтні для оцінки ситуації після серпневих обстрілів і, виявивши значні пошкодження, дійшли висновку, що "здатність енергосистеми забезпечувати надійне електропостачання українських АЕС за межами майданчика значно знизилася".

На минулому тижні Лора Голгейт, посолка США при міжнародних організаціях у Відні, висловила позитивне ставлення до зростаючої уваги МАГАТЕ до ризиків, які можуть виникнути для безпеки атомних електростанцій у разі пошкодження підстанцій. Вона також зазначила, що Україна звернулася до МАГАТЕ з проханням про здійснення інспекцій на цих об'єктах.

Активісти Greenpece же розкритикували МАГАТЕ, закидаючи організацію в тому, що вона не виконує взяту на себе місію із захисту атомної енергетики України.

Три місяці минуло з моменту, коли МАГАТЕ прийняло рішення розробити план та направити своїх інспекторів для охорони енергетичної інфраструктури України. За цей час відбулося шість днів перевірок, остання з яких проходила в жовтні. З тих пір Росія здійснила два масштабні напади, навмисно намагаючись вразити електромережу України, що ставить під загрозу безпеку її атомних електростанцій. Цю інформацію містить заява філії міжнародного екологічного фонду Greenpeace для Центральної та Східної Європи, опублікована 28 листопада.

Експерт Greenpeace Шон Берні підкреслив, що удари Росії по енергетичній інфраструктурі України є "реальною надзвичайною ситуацією, де кожен день і кожна година мають вирішальне значення".

"Слова МАГАТЕ не захищають українські АЕС від російських ракетних атак. Де плани МАГАТЕ щодо постійного комплексного захисту на підстанціях, які необхідні для запобігання колапсу мережі та ядерної катастрофи в Європі?" - сказав Берні.

Стратегія Росії щодо атак на підстанції атомних електростанцій є новим етапом, що, безсумнівно, націлений на зменшення останньої значної генеруючої потужності України, зазначає стаття в The New York Times.

Журналісти підкреслюють, що підстанції мають вирішальне значення, оскільки забезпечують передачу енергії з реакторів до інших регіонів країни. Крім того, вони виконують ще одну надзвичайно важливу роль — забезпечують атомні електростанції електрикою, необхідною для охолодження як реакторів, так і відпрацьованого пального.

Greenpeace зазначив, що в разі відключення електроенергії українські ядерні реактори обладнані дизельними генераторами та акумуляторами, здатними забезпечити живлення на період від 7 до 10 днів. Проте, якщо електропостачання не буде відновлено, це може призвести до серйозних наслідків, включаючи ризик ядерної катастрофи.

"Відсутність охолодження в одному чи декількох реакторах неминуче спричинить розплавлення ядерного пального та значний викид радіації", – зазначив фонд Greenpeace в інтерв'ю для The New York Times.

Президент США Джо Байден у своїй заяві від 28 листопада засудив агресію Російської Федерації проти енергетичної інфраструктури України і висловив запевнення в підтримці українського народу з боку Сполучених Штатів.

Як повідомлялося на Голосі Америки, в результаті потужної нічної повітряної атаки російських військ 28 листопада, більше мільйона українців залишилися без електрики, за інформацією української влади. Президент України Володимир Зеленський звинуватив Росію у використанні касетних боєприпасів.

Повітряні Сили України оголосили про виявлення 188 засобів повітряного нападу. У цьому числі 91 ракета різних моделей та 97 ударних безпілотників різного призначення.

На Заході заявили про неприпустимість таких атак, які створюють гуманітарну кризу, а Нідерланди повідомили про постачання Україні систем ППО Patriot для захисту України цієї зими.

Читайте також