Юридичний портал

МКС лише торкається верхньої частини проблеми: у Гаазі відбулася конференція, присвячена розслідуванню міжнародних злочинів, скоєних в Україні.

У Гаазі пройшла міжнародна конференція, присвячена темі "Підвищення зусиль України в розслідуванні, переслідуванні, судовому розгляді та висвітленні міжнародних злочинів".

Представники урядів, правозахисники, юристи та фахівці в галузі права зібралися для обговорення важливих аспектів розслідування та покарання осіб, винних у міжнародних злочинах, вчинених на українських землях.

Конференція мала на меті надати українським фахівцям можливість обмінятися думками з колегами з Нідерландів та інших країн. Це є завершальним етапом нашого проєкту MATRA-Ukraine, який триває з 2020 по 2024 роки і фінансується Міністерством закордонних справ Нідерландів. Проєкт спрямований на підтримку України в розслідуванні, переслідуванні, судовому розгляді та висвітленні міжнародних злочинів. Спільно з нашим партнером Global Rights Compliance, ми прагнули надати допомогу українським експертам у сфері кримінального правосуддя, а також науковцям, представникам громадянського суспільства та журналістам у виконанні їхньої важливої роботи в складних умовах, - зазначив у коментарі для Укрінформу керівник проєкту MATRA-Ukraine, виконуючий обов’язки голови виконавчої ради та академічний директор T.M.C. Asser Institute Крістоф Паулюссен.

На конференції обговорили досягнення й поступ у розслідуванні, переслідуванні та судовому розгляді міжнародних злочинів в Україні, а також виклики, з якими стикаються у цьому процесі.

Важливо встановити пріоритети у розслідуванні справ, особливо тих, що стосуються злочинів проти дітей. Необхідно усвідомлювати, що жертви мають високі сподівання, але через велику кількість справ не всіх винних можна буде притягнути до відповідальності у найближчий час. Тому я вважаю, що українці повинні бути до цього готові. Я розумію, що багато хто прагне бачити Путіна за ґратами, і не стверджую, що це неможливо, але процес може зайняти чимало часу, - зазначив Паулюссен.

Він підкреслив, що Міжнародний кримінальний суд "може фокусуватися лише на верхівці айсберга". МКС планує звернути увагу на найгучніші випадки, особливо ті, в яких беруть участь високопрофільні особи. Говориться про індивідуальну відповідальність, переважно вищого політичного та військового керівництва держави, зауважив Паулюссен.

"Тому не є дивним, що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна, який має певний імунітет, однак не перед МКС. Отже, істотна частина роботи повинна проводитися на рівні національних юрисдикцій. Важливо, щоб ми продовжували інвестувати в підготовку українських фахівців, забезпечуючи їм необхідні знання та навички для притягнення до відповідальності за міжнародні злочини відповідно до норм міжнародного права", - підкреслив Паулюссен.

Згідно з повідомленням Укрінформу, під час повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну було зафіксовано приблизно 143 тисячі випадків воєнних злочинів.

Читайте також