Юридичний портал

Спостережна місія ООН зафіксувала, що восени в Україні загинуло 574 цивільних осіб.

Ситуація з правами людини в умовах масштабної агресії з боку Росії "залишається настільки ж тривожною", стверджує Управління ООН з прав людини. Це було зазначено в звіті Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, який охоплює період з вересня по листопад 2024 року та був оприлюднений 31 грудня.

За даними моніторингу, у вересні загальна кількість цивільних жертв була найвищою з липня 2022 року - передусім через посилення російських атак на Донеччині, а також використання керованих авіаційних бомб та ударних дронів.

Загалом моніторингова місія задокументувала загибель 574 цивільних за три місяці, ще 3 082 зазнали поранень.

"Всі наведені факти та цифри у цьому звіті відображають історії втрат і страждань людей, що ілюструють катастрофічний вплив війни на всю територію України", - підкреслила голова ММПЛУ Даніель Белль.

Ознайомтеся також: Правоохоронці вказали на підозрювану у вбивстві в Бучі, відому як "жінка з червоними нігтиками" - Ірина Фількіна.

93% жертв, зафіксованих ООН, були виявлені на територіях, які контролює український уряд, зокрема в Донецькій, Харківській та Херсонській областях, де рівень бойових дій залишається "найвищим".

Місія також акцентувала увагу на російських ударах по енергетичній інфраструктурі України, що відбулися 17 і 28 листопада, які "продовжують знижувати енергетичні можливості держави в зимовий період".

Крім того, доповідь містить дані про випадки страт, катувань і жорстокого поводження з військовополоненими:

З серпня 2024 року спостерігається значне збільшення кількості підтверджених випадків страти українських військовополонених. Станом на сьогодні зафіксовано принаймні 62 жертви в результаті 19 окремих інцидентів. Управління ООН з прав людини та Міжнародний механізм правового захисту провели незалежну перевірку фактів, пов'язаних із вбивствами 15 українських військових, спираючись на свідчення очевидців, а також на аналіз відео та фотографій.

Також ООН цитує нещодавно звільнених військовополонених, які повідомляли, що зазнали в російському полоні катувань - побиття, ураження електричним струмом та тривалого одиночного ув'язнення, також часто фіксувалися випадки сексуального насильства.

ООН також зазначає, що Росія продовжує зміцнювати свій контроль над захопленими територіями. Окупант вимагав від місцевих жителів отримання російського громадянства для збереження своїх прав на власність, а також конфіскував житло, яке визнали "покинутим" після примусового переселення його власників. Місія акцентує увагу на політиці РФ щодо "формування лояльності" серед дітей, які проживають на окупованих землях.

У осінній частині 2024 року в освітній програмі для учнів 8-х класів на територіях, що перебувають під окупацією, з’явився новий курс, який передбачає 170 годин навчання з військової підготовки. Ця програма охоплює знайомство з різними типами гранат, стрілецькою зброєю, ручними протитанковими гранатометами та снайперськими гвинтівками.

Згідно з висновками місії, загарбники обмежують релігійні свободи, зокрема стосовно громади "Свідків Єгови" і мусульман у Криму.

Одночасно Організація Об'єднаних Націй висловлює занепокоєння щодо "непропорційних обмежень на свободу віросповідання або переконань" у зв'язку з новими законодавчими ініціативами в Україні, які стосуються релігійних організацій, що мають зв'язки з аналогічними установами в Росії.

Читайте також: Священники пропагують "русский мир" та приймають у піонери: як Росія використовує церкву в окупації

"У звіті підкреслюється необхідність внести поправки до законодавства, щоб воно відповідало стандартам міжнародного права в сфері прав людини," - повідомляє прес-служба ООН.

Війська Росії постійно здійснюють атаки на українські території, використовуючи різноманітні види зброї, такі як ударні безпілотники, ракети, коректовані авіаційні бомби та реактивні системи залпового вогню.

Влада Росії відкидає звинувачення в тому, що під час широкомасштабного конфлікту російські військові здійснюють навмисні атаки на цивільні об'єкти в українських містах і селах, що призводить до загибелі мирних жителів та знищення лікарень, шкіл, дитячих садків, а також інфраструктури енергетики і водопостачання.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Читайте також