Міністерство закордонних справ відреагувало на звинувачення ООН щодо "безпідставності" заборони церков, які мають зв'язки з Росією.
Міністерство підкреслило, що закон не містить заборон для жодної релігійної громади, однак заважає підпорядкуванню їхніх органів управління центрам в країні-агресорі. Також було зазначено, що Росія активно використовує релігійні інституції як інструмент у своїй агресії проти України.
Міністерство закордонних справ України категорично не погоджується з висновками доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини, яка стосується українського закону про заборону діяльності релігійних організацій, що мають зв’язки з Росією. Відповідь МЗС була опублікована 2 січня.
Міністерство закордонних справ підкреслило, що цей закон не забороняє жодну з наявних в Україні релігійних конфесій. Він лише запобігає підпорядкуванню релігійних організацій в Україні центрам, розташованим у країнах, які вчинили чи продовжують збройну агресію проти України та/або тимчасово окупували її частину, а також організаціям, що підтримують таку агресію.
У міністерстві звернули увагу ООН на те, що Росія постійно експлуатує релігію як інструмент у своїй агресивній війні проти України. Через контрольовану РПЦ російська влада оправдовує жорстокості, вчинені проти українців, та прославляє тих, хто їх вчиняє.
У даних обставинах український уряд зобов'язаний забезпечити захист своїх громадян від руйнівного впливу агресивної держави, яка використовує релігійні організації. У Російській Федерації ці організації нерозривно пов'язані з державою і відкрито заявляють про свої наміри знищити українську державність, культуру та ідентичність.
Закон має на меті досягнення легітимних цілей, є необхідним для функціонування демократичного суспільства і передбачає дотримання демократичних процедур, де остаточне рішення приймає суд. Він є найбільш м'яким варіантом, оскільки не обтяжує совість вірян, а лише звільняє їх від тиску Російської православної церкви, яка, як зазначено у Резолюції ПАРЄ, є "ідеологічним продовженням злочинного режиму", — повідомляє Міністерство закордонних справ.
Міністерство ще раз звернуло увагу ООН на те, що Росія, здійснюючи свою агресивну війну, вчиняє численні порушення релігійних свобод. Зокрема, вона навмисно здійснює вбивства віруючих та релігійних лідерів, нищить культові споруди та священні місця в Україні, а також переслідує релігійні громади, які не підпорядковуються Російській православній церкві, на тимчасово окупованих територіях.
"Ми сподіваємося, що у своїх звітах Моніторингова місія ООН з прав людини і далі надаватиме неупереджені оцінки реального стану свободи віросповідання в Україні, а також продовжить документувати злочини, вчинені Росією проти українських вірян, релігійних спільнот та їх лідерів, а також церковного майна," – підкреслює Міністерство закордонних справ.
Згадаємо, що в своєму звіті від 31 грудня Управління Верховного комісара ООН з прав людини висловило критику щодо недостатнього обґрунтування у законодавстві України, що стосується розпуску релігійних організацій, пов'язаних із країною-агресором. У документі зазначено, що закон покладає відповідальність за дії окремих осіб на цілі громади, а також підкреслюється, що національна безпека не може бути підставою для обмеження релігійної свободи відповідно до міжнародних угод.
20 серпня Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт №8371 про заборону діяльності релігійних організацій, керівний центр яких розташований у країні-агресорі. 24 серпня закон підписав цей закон президент Володимир Зеленський, а 23 вересня він набув чинності.
Відповідно до законодавства України, діяльність іноземних релігійних організацій, центри яких знаходяться в країнах, що вчинили або продовжують збройну агресію проти України, або тимчасово окупували частину її території, є забороненою. Також під заборону потрапляють релігійні організації, які прямо чи опосередковано підтримують агресивні дії проти України.