Юридичний портал

Приблизно 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб повернулися на окуповані землі.

Приблизно 150 тисяч українців знову опинилися під контролем окупантів.

На території, які перебувають під контролем Росії, повернулися приблизно 150 тисяч осіб. Серед них близько половини вирішили повернутися до Маріуполя в Донецькій області. Цю інформацію озвучив Максим Ткаченко, член Комітету Верховної Ради України, що займається питаннями прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово зайнятих територій, а також міжнаціональними відносинами, в інтерв'ю для "Укрінформу".

Максим Ткаченко зазначає, що близько 150 тисяч осіб, які були змушені залишити свої домівки через розгортання війни, вирішили повернутися на тимчасово окуповані території. Він також повідомив, що з Маріуполя виїхало приблизно 200 тисяч людей унаслідок агресії Росії проти України. Проте, кожен третій з них знову повернувся до захопленого російськими військами міста, що становить близько 70 тисяч переселенців, які вирішили повернутися до Маріуполя. За словами Максима Ткаченка, такі рішення людей часто обумовлені відсутністю належної підтримки та труднощами у початку нового життя в більш безпечних регіонах України.

"Держава не надала їм необхідної підтримки – ні у вигляді житла, ні соціальних послуг, компенсацій чи можливостей для працевлаштування. Багато внутрішньо переміщених осіб зіткнулися з труднощами у пошуку роботи через недовіру з боку роботодавців, а ті вакансії, які пропонуються переселенцям, зазвичай мають дуже низький рівень оплати", - підкреслив Максим Ткаченко.

Максим Ткаченко зазначив, що заробітна плата зазвичай становить не більше 12 тис. грн, водночас вартість оренди квартири в умовно безпечних областях України стартує від 10 тис. грн.

"Коли переселенці починають працювати - вони втрачають право на виплати від держави для компенсації витрат на оренду житла, які становлять близько 2 тис. грн в місяць на особу та 3 тис. грн на дітей та осіб з інвалідністю. Водночас на безоплатній основі дуже мало місць з людськими умовами проживання", - розповів Максим Ткаченко.

Загалом наразі в Україні, за словами Максима Ткаченка, проживають близько 5 млн внутрішньо переміщених людей. На 2025 рік у державному бюджеті передбачили близько 48,6 млрд грн на виплати ВПО. Максим Ткаченко зауважив, що у 2022 році на таку допомогу було виділено близько 73 млрд грн, а у 2023 - 57 млрд грн. Тобто кожного року ця сума зменшується.

Читайте також