Юридичний портал

На тілі журналістки Рощиної, яка загинула в російському полоні, виявлено численні сліди катувань, повідомляє Офіс генерального прокурора.

Численні ознаки знущань було виявлено на тілі загиблої журналістки Вікторії Рощиної. ЇЇ закатували в російському полоні і тіло повернули в Україну тільки нещодавно. Встановлення причин її смерті тривають.

Цю інформацію оприлюднив Офіс генерального прокурора. Правоохоронні органи підкреслюють, що причина смерті української журналістки залишається невідомою, оскільки стан тіла поки що не дозволяє провести необхідні дослідження.

Правоохоронні органи повідомляють, що злочини, скоєні проти української журналістки на території Російської Федерації, підлягають розслідуванню в рамках кримінальних справ за статтями, що стосуються "Воєнних злочинів" (ч. 1, ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України).

"У жовтні 2024 року надійшли відомості про те, що Вікторія померла на території, контрольованій Російською Федерацією. Під час експертизи тіл, які були повернуті з Росії без вказівки на імена померлих, у лютому 2025 року на одному з них було знайдено бірку з прізвищем Рощина", - повідомив під час брифінгу Юрій Бєлоусов, керівник Департаменту протидії злочинам, скоєним в умовах збройного конфлікту Офісу генерального прокурора.

Негайно була організована молекулярна експертиза з метою ідентифікації її тіла, щоб підтвердити, що це дійсно вона. Експерти взяли зразки ДНК у батьків Вікторії. В результаті експертизи було встановлено, що з ймовірністю понад 99% тіло належить Вікторії.

Крім цього, родичі загиблої журналістки подали запит на виконання додаткової експертизи з метою ідентифікації тіла. В даний час обговорюється можливість проведення подальшої ідентифікації з участю французьких фахівців.

У лютому 2025 року було проведено судово-медичну експертизу, метою якої стало встановлення причин смерті, наявності тілесних ушкоджень та обставин їх виникнення. В результаті дослідження на тілі померлої виявили численні свідчення катувань і жорстокого поводження, зокрема садна, крововиливи на різних ділянках тіла, зламане ребро та можливі сліди впливу електричного струму.

Однак, через фізичний стан тіла спочатку не вдалося встановити причини смерті. Тому було здійснено відбір необхідних зразків, і наразі розглядається можливість проведення додаткової судово-медичної експертизи за участю французьких спеціалістів з метою визначення причин смерті та характеру виявлених травм.

Правоохоронці продовжують встановлювати всі обставини позбавлення волі журналістки, її загибелі та застосування стосовно до неї катувань.

Раніше повідомлялося, що Україні було повернуто тіло журналістки Вікторії Рощиної, яка потрапила в російський полон у серпні 2023 року. Країна-агресор, Російська Федерація, визнала її затримання лише через значний проміжок часу, а також намагалася приховати інформацію про її смерть під час утримання.

Деталі

Нагадуємо, що Вікторія Рощина, українська журналістка та активістка у сфері прав людини, з початку повномасштабної війни активно займалася фіксацією воєнних злочинів, скоєних російськими збройними силами, а також збирала інформацію про порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях України. Вона співпрацювала з такими медіа, як "Громадське", "Радіо Свобода" та "Українська правда".

У 2022 році Вікторія Рощина отримала нагороду "За мужність у журналістиці" від Міжнародного жіночого медіа-фонду (IWMF).

15 березня 2022 року журналістка вперше потрапила в російський полон - у тимчасово окупованому Бердянську її затримали представники ФСБ РФ, коли вона готувала матеріал про війну на сході та півдні України. Через декілька днів, 21 березня, загарбники відпустили Рощину, змусивши записати "потрібне" відео.

Влітку 2023 року загарбники вдруге затримали українську журналістку. Відомо, що 27 липня 2023 року вона вирушила до Польщі, плануючи через російську територію повернутися на окуповані українські землі. З серпня зв'язок із Вікторією обірвався. Це сталося після її останнього спілкування з родичами, які 12 серпня звернулися до українських правоохоронних органів за допомогою.

Пізніше справу щодо зникнення Вікторії Рощиної була зафіксована в Службі безпеки України, Міністерстві реінтеграції та Офісі уповноваженого з прав людини.

10 жовтня 2024 року Юрчишин заявив, що батько Вікторії отримав від російських загарбників новину про загибель його доньки під час перевезення з Таганрогу до Москви. Пізніше нардеп вирішив видалити свій пост на цю тему з соціальних мереж.

Що насправді сталося з 27-річною українкою, залишається загадкою. У жовтні 2024 року представники Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими заявили, що ще рано робити висновки щодо причин смерті Вікторії Рощиної, підкресливши, що "Україна не має інформації про можливе застосування тортур щодо журналістки".

Як повідомляв OBOZ.UA, раніше у Верховній Раді запевнили, що Україна на всіх міжнародних майданчиках розповідатиме про вбивство росіянами журналістки Вікторії Рощиної. Зокрема, домагатиметься окремої резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи щодо журналістів, які перебувають у полоні в окупантів.

Читайте також