Юридичний портал

На території, які тимчасово контролюються Росією, повернулися 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб: чому люди знову вирушають додому, незважаючи на загрози.

На території України, які наразі перебувають під тимчасовою окупацією Росії, повернулися приблизно 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб. У Маріуполь Донецької області повернулася близько третини населення, що залишило місто під час повномасштабної війни.

Цю інформацію озвучив депутат від "Слуги народу", член Комітету Верховної Ради, що займається питаннями прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, а також національних меншин і міжнаціональних відносин, Максим Ткаченко. В інтерв'ю для "Укрінформу" він зазначив, що близько 200 тисяч мешканців Маріуполя залишили своє місто, рятуючись від масштабної війни.

"У той же час, близько кожного третього з них вирушив назад до свого рідного міста, Маріуполя, який наразі знаходиться під окупацією. За оцінками, це складає приблизно 67-70 тисяч людей. На мою думку, ці показники вражають і викликають тривогу," - зазначив політик.

За словами експерта, ключовою причиною є те, що внутрішньо переміщені особи на територіях, контрольованих Україною, не змогли налагодити нове життя, оскільки "не отримали необхідної підтримки від держави — ані житла, ані соціальних послуг, компенсацій чи роботи".

Багато людей також стикалися з "недовірою" з боку роботодавців, що ускладнювало пошук якісних вакансій.

Ткаченко заявив про дискримінацію переселенців на ринку праці. Нерідко зарплата не перевищує 8-12 тисяч, а вартість оренди житла в умовно-безпечних регіонах стартує від 10 тисяч гривень. І водночас переселенці, коли починають працювати, втрачають право на держвиплати для компенсації видатків на оренду. А на безкоштовній основі дуже мало місць із "людськими умовами проживання".

Народний депутат повідомив, що всього в Україні нараховується близько 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб.

"Приблизно 5 мільйонів осіб – ось таку цифру називають. Чому саме 'приблизно'? Це пов'язано з тим, що, з одного боку, спостерігається зростання числа внутрішньо переміщених осіб внаслідок наступу агресора. Водночас, з іншого боку, кількість людей, які мають статус ВПО, зменшується, оскільки багато з них повертаються додому – навіть на тимчасово окуповані території або виїжджають за межі країни. Ми втрачаємо наших громадян через те, що держава затягує з наданням допомоги, а її обсягу недостатньо", – зазначає політик.

Як раніше повідомляло OBOZ.UA, 21 листопада у селищі Краснопілля, що в Сумській області, була оголошена обов'язкова евакуація мешканців до безпечніших територій.

Читайте також